Drewno w łazience — czy warto je stosować i jak należy o nie dbać, by służyło przez lata?
Wiele osób uważa, że drewno w łazience to bardzo zły pomysł. W powszechnej opinii wilgoć szybko niszczy drewniane elementy i prowadzi do rozwoju pleśni. Te przekonania nie są jednak do końca prawdziwe. Odpowiednio dobrane i zabezpieczone drewno doskonale sprawdza się w łazience i może służyć przez lata. Jak zatem wybierać drewno do łazienki i o nie dbać, by było higieniczne, estetyczne i trwałe?
Czy drewno w łazience się sprawdzi?
Drewno od wieków stosowane jest nie tylko we wnętrzach, ale również tam, gdzie narażone jest na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z drewna robi się konstrukcje domów, okna, drzwi, płoty, meble ogrodowe, a nawet łodzie. Klasyczne sauny też są w całości wykładane drewnem i nie sprawia to problemów. To doskonały dowód na to, że odpowiednio dobrane i zaimpregnowane drewno świetnie radzi sobie z wilgocią czy wysokimi i niskimi temperaturami.
Wiele osób martwi się też o higieniczność drewna. Boją się nie tylko pleśni, ale również bakterii na powierzchni i wewnątrz drewna. Okazuje się jednak, że wiele gatunków drewna wykazuje naturalne właściwości antybakteryjne, hamujące rozwój drobnoustrojów. Dodatkowo drewno, jako materiał naturalny, jest też odpowiednie dla alergików — nie uczula, a dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga też kurzu.
Wyeliminowanie drewna z łazienek jest pomysłem stosunkowo nowym. Dawniej drewno stosowano nie tylko na podłogach czy ścianach, wykonywano z niego również akcesoria łazienkowe — drewniane balie, wanny, misy czy wiadra na wodę do dziś niektórzy pamiętają z domów swoich dziadków.
Obecnie moda na drewno w łazience wraca do łask. Inspiracje płyną np. ze skandynawskich saun w całości wykładanych drewnem. Zmienia się też postrzeganie łazienki w domu. Staje się ona domową oazą wypoczynku i relaksu. Wiele osób zamiast małych, w całości wyłożonych kafelkami i wyposażonych w białą armaturę, sterylnych klitek decyduje się na stworzenie pokoi kąpielowych czy domowego spa z prawdziwego zdarzenia.
Podłoga, ściany, meble i dodatki — gdzie stosować drewno w łazience?
Drewno w łazience sprawdza się więc doskonale, o ile zadbamy o jego odpowiednie wykończenie. Dzięki ciepłej barwie i naturalnemu rysunkowi usłojenia jest też bardzo estetyczne i tworzy przytulną atmosferę. Świetnie wpisuje się we współczesne trendy ekologiczne, które zyskują coraz większą popularność w projektowaniu wnętrz. Drewno w łazience pasuje też do różnych stylów wystroju.
Drewniana podłoga i ściany w łazience powinny być wykonana z litych desek, najlepiej w dużym formacie. Dzięki temu ogranicza się ilość łączeń, w które może wnikać woda. Warto wybierać twarde gatunki drewna o dużej gęstości. Są one mniej podatne na kurczenie i rozciąganie, dzięki czemu wytrzymają zarówno zmienne temperatury, jak i wysoką wilgotność. Doskonale sprawdza się dąb czy buk, ale także modrzew i wiele gatunków egzotycznych.
Drewniane meble do łazienki
Do łazienki pasują też meble drewniane. Bukowe i dębowe szafki doskonale wyglądają i wprowadzają ekskluzywną atmosferę. Świetnie sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach.
Do łazienek nowoczesnych, w stylu skandynawskim czy minimalistycznym, wybierajmy meble drewniane o gładkich frontach i prostych formach. Idealne będą kolekcje Greg, Vinci czy Minimal. Z kolei w bardziej wybujałych, klasycznych aranżacjach sprawdzą się zestawy Bona, Paris lub Retro z elementami dekoracyjnymi.
Łazienkę wyposażyć można nie tylko w drewniane szafki, ale również eleganckie i praktyczne komody. Szczególnie funkcjonalne będą modele łączące szafki z drzwiczkami i szuflady, np. Retro, Greg lub Odys. Schowamy w nich zarówno drobne akcesoria i kosmetyki, jak i większe pojemniki czy butelki ze środkami czystości, a także np. ręczniki.
W większych łazienkach postawić można również drewnianą toaletkę wyposażoną w lustro. Będzie to doskonałe miejsce do zrobienia makijażu czy ułożenia fryzury.
Drewno w łazience możemy też wprowadzić w armaturze. Drewniane umywalki, wanny, a nawet baterie urzekają swoją estetyką i dodają wnętrzu charakteru. Także drewniane dodatki, takie jak wieszaki, pojemniki na szczotki do zębów czy mydło doskonale wpisują się w nowoczesne trendy i dopełniają aranżację.
Jak zabezpieczyć i pielęgnować drewno w łazience?
Aby drewno w łazience służyło przez długi czas i spełniało wymagania użytkowników, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Nowoczesne techniki i środki do wykańczania drewna chronią je przed wilgocią i wpływem zmian temperatury. Zabezpieczają też materiał przed kornikami i innymi szkodnikami.
Naturalne drewno zabezpieczyć można m.in. przez olejowanie. Wykorzystanie olei naturalnych pozwala uchronić drewniane meble i inne elementy przed szkodliwym działaniem wilgoci, przy zachowaniu widocznego rysunku usłojenia. Wyeksponowana jest więc naturalna barwa i faktura drewna, a o to przecież chodzi. Dużym atutem tej metody jest fakt, że oleje wnikają w głąb drewna, chroniąc je nie tylko powierzchniowo. Ewentualne rysy czy otarcia nie stwarzają więc zagrożenia, że wilgoć wniknie w drewno.
Doskonale sprawdzają się też meble i wyposażenie lakierowane. Odpowiednio dobrane lakiery pozwalają zmienić odcień drewna — rozjaśnić je lub przyciemnić — również bez utraty widocznego rysunku usłojenia. Lakierowane drewno nie wchłania wody, jest łatwe w czyszczeniu i bardzo higieniczne. Lakiery działają jednak głównie powierzchniowo, dlatego ich nakładanie musi być wykonane bardzo dokładnie i najlepiej wielowarstwowo.
Należy też pamiętać o regularnej pielęgnacji drewna w łazience. Czyszczenie drewnianych mebli jest bardzo łatwe, wystarczy je przetrzeć miękką szmatką. Drewno w łazience — głównie to olejowane — warto jednak od czasu do czasu nawoskować, co zapewni dodatkową ochronę przed wilgocią, wnikaniem brudu czy szkodliwym działaniem detergentów. Olejowanie warto też powtarzać raz na kilka lat, by odświeżyć wygląd mebli i innych elementów.
Komentarze