Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Drewniane przegrody, ścianki i przesłony, czyli jak uporządkować przestrzeń w domu

Drewniane przegrody, ścianki i przesłony to świetny sposób na wydzielenie stref funkcjonalnych w domu. Pozwalają skutecznie i estetycznie odseparować przestrzeń w otwartych pomieszczeniach, umożliwiając np. oddzielenie kuchni czy jadalni od salonu, stworzenie kącika do pracy, snu czy zabawy dla dzieci. Sprawdźmy zatem, jak drewniane przesłony pomagają uporządkować mieszkanie.

Drewniane przegrody - parawan z żaluzją
Do wydzielenia stref w mieszkaniu posłużą nie tylko ściany, ale również parawany i lekkie przegrody z drewna

Zalety otwartych przestrzeni

Mieszkania na planie otwartym (pozbawione architektonicznych podziałów) zyskują coraz większą popularność. Takie przestrzenie mają swój urok, dają większe poczucie swobody i przestronności, bo doskonale powiększają przestrzeń optycznie. Coraz częściej spotyka się więc projekty z otwartą kuchnią czy łączące jadalnię z salonem.

Drewniane przegrody - sposób na wydzielenie przestrzeni w mieszkaniu

Otwarte przestrzenie to również lepsze doświetlenie mieszkania. Eliminacja ścian i drzwi pozwala na swobodny dostęp światła słonecznego i przepływ powietrza. Mieszkania tego typu są więc jaśniejsze i bardziej przewiewne.

Istotna jest także kwestia estetyki. Współczesne trendy projektowania wnętrz kładą duży nacisk na przestronność, a otwarte pomieszczenia bardzo w tym pomagają. Brak formalnych podziałów architektonicznych jest więc charakterystyczny już nie tylko dla aranżacji loftowych czy minimalistycznych — w stylu skandynawskim. Otwarte pomieszczenia pasują też do wystrojów klasycznych, w których doskonale równoważą masywne, bogato zdobione meble i wyposażenie.

Eklektyczna, otwarta jadalnia z kolekcji Paris
Otwartą przestrzeń można podzielić nieformalnie - meblami i wyposażeniem lub ażurowymi przegrodami

Całkowite otwarcie przestrzeni ma jednak również swoje wady. Brak formalnych podziałów architektonicznych może bowiem prowadzić do zatarcia granic stref funkcjonalnych, a to wprowadza chaos i nieporządek. Warto więc zastosować Drewniane przegrody, ścianki i przesłony, które uporządkują przestrzeń, zapewnią intymność i prywatność w wyznaczonych miejscach. Pozwalają one np. oddzielić otwartą kuchnię czy jadalnię od salonu, stworzyć zaciszny kącik do pracy lub nauki czy wyznaczyć dzieciom miejsce do zabawy.

Drewniane przesłony, ścianki i przegrody w domu — czy warto?

Drewniane przegrody, ścianki i przesłony wydzielają przestrzeń w sposób znacznie mniej formalny i “lżejszy” niż tradycyjne ściany działowe. Pozwalają więc na skuteczne wyznaczenie różnych stref funkcjonalnych, nie tworząc poczucia zamknięcia czy ograniczenia przestrzeni.

Dobrym pomysłem są drewniane przegrody ażurowe, które przepuszczają światło i pozwalają na swobodną cyrkulację powietrza. Pozwalają one na jasne wyznaczenie granic bez utraty charakterystycznych zalet pomieszczeń otwartych.

Takie wytyczenie granic ma nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną. Odgrodzenie stref pozwala bowiem na dokładne określenie ich funkcji, a więc wyposażenia czy potrzebnych w danym miejscu przedmiotów. Dzięki temu łatwiej jest zachować porządek i dobrą organizację.

Drewniane przegrody ażurowe
Ażurowe przegrody to nie tylko sposób na nieformalny podział pomieszczenia, ale również estetyczna dekoracja

Warto też wspomnieć, że drewniane przegrody, ścianki i przesłony mogą mieć zarówno formę stacjonarną, jak i mobilną. W tym drugim przypadku mamy możliwość ich swobodnego przesuwania czy składania. Daje to dodatkowe możliwości aranżacyjne i pozwala płynnie dostosowywać przestrzeń do aktualnych potrzeb. Umożliwia to np. szybkie i proste powiększenie pomieszczenia w czasie rodzinnych spotkań czy imprez towarzyskich lub osłonięcie stref prywatnych przed wzrokiem gości.

Różne typy przegród, ścianek i przepierzeń

Drewniane przegrody przybierają różne formy. Mogą to być przepierzenia ażurowe lub pełne, zamontowane na stałe lub mobilne, składane, przesuwane lub stacjonarne. Wybór jest naprawdę duży, więc bez trudu można dopasować funkcjonalność, jak i wygląd tych elementów do swoich potrzeb i wystroju wnętrza.

Wśród mobilnych przegród z drewna znaleźć możemy przede wszystkim różnego rodzaju parawany i ekrany. To lekkie konstrukcje, które możemy dowolnie ustawiać, a w razie potrzeby również przemieszczać czy składać. Występują zarówno w formie ażurowej, jak i pełnej. Mogą być bogato zdobione lub minimalistyczne w formie i wzornictwie.

Drewniane przegrody to również ścianki działowe montowane na stałe. Postawienie takiej ścianki nie wymaga poważnych, brudnych i czasochłonnych prac budowlanych. Konstrukcję montuje się zazwyczaj do sufitu i podłogi na kołki i można to zrobić samodzielnie. Co istotne, drewniane ścianki również mogą mieć formę przesłon ażurowych lub pełnych. Te drugie z powodzeniem zastąpią tradycyjne ściany z cegły, pustaków czy płyt kartonowo-gipsowych.

Drewniany parawan w sypialni
Drewniany parawan to mobilna przegroda, którą w razie potrzeby można złożyć i odstawić na bok

Drewniane przegrody i ich zastosowania

Drewniane przegrody wykorzystać można w wielu miejscach w domu. Mają one rozmaite formy o wielu zastosowaniach.

Drewniane przegrody ażurowe świetnie nadają się do wyznaczania podziałów nieformalnych. Nie blokują one światła czy cyrkulacji powietrza, są przezierne i mają bardzo lekką formę. Zazwyczaj są też cienkie, nie zabierają więc wiele miejsca. Pozwalają jednak na wprowadzenie jasnych, uporządkowanych podziałów.

Ażurowe ścianki i przepierzenia sprawdzą się idealnie np. do stworzenia półotwartej kuchni czy odseparowania strefy jadalnianej od wypoczynkowej w salonie. Drewniane przegrody tego rodzaju są też idealnym pomysłem na wyznaczenie dziecku kącika zabaw. Pociecha będzie miała własną strefę, w której będzie mogła swobodnie dokazywać i rozrzucać zabawki po podłodze, a dzięki przeziernej przegrodzie rodzić będzie miał ją cały czas na oku.

Drewniane przegrody pełne, nieprzezierne zapewnią z kolei więcej prywatności. Zastosować je można np. do oddzielenia strefy sypialnianej w kawalerkach, ale też do wyznaczenia miejsca do pracy. Pełna przegroda w takim miejscu zapewni większy spokój i oddzielenie od dystrakcji — np. widoku na telewizor, wypoczywających w salonie domowników czy brudne naczynia w kuchennym zlewie.

Drewniana ściana działowa między salonem i sypialnią
Drewniane ścianki działowe są cienkie i z powodzeniem zastępują tradycyjne ściany murowane. Świetnie sprawdzają się na małych metrażach, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni

Pamiętajmy też, że drewniane przegrody nie muszą rozciągać się od podłogi po sam sufit. Mogą to być też elementy niższe. Między kuchnią i salonem zastosować możemy drewnianą ladę, przy której staną stołki barowe. W wielu miejscach dobrze sprawdzą się też niskie parawany i przesłony, murki, a także meble.

Meble drewniane jako atrakcyjne i funkcjonalne przegrody

Do oddzielenie różnych stref w domu z powodzeniem wykorzystać można meble. Najczęściej w tej roli występuje sofa w salonie. Ustawiona plecami do jadalni lub kuchni, a przodem do stolika kawowego i szafki RTV, tworzy przytulną strefę relaksu.

Funkcjonalną i estetyczną przegrodą mogą jednak być również inne meble. Najlepiej sprawdzą się te z litego drewna, ponieważ doskonale wyglądają nie tylko od frontu, ale też od tyłu. Kredensy, komody i szafki możemy ustawić między kuchnią, jadalnią i salonem, co nie tylko wydzieli te strefy, ale też zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania.

Regał Cubic
Ażurowy regał Cubic można wykorzystać jako elegancką i funkcjonalną przegrodę w pomieszczeniu

Wyższe meble z pełnymi plecami — np. szafy i regały — mogą posłużyć np. do wydzielenia garderoby w sypialni czy przedzielenia pokoju dla dwójki dzieci. W roli drewnianych przegród ażurowych doskonale sprawdzą się z kolei regały bez pleców, takie jak Cubic. Ustawione na półkach kwiaty czy dekoracyjne bibeloty będą cieszyć oko z obu stron.

Właściwie dobrane drewniane przegrody, ścianki i przesłony pomogą w dobrej organizacji. Stworzą wydzielone strefy funkcjonalne, dzięki czemu w mieszkaniu zapanuje porządek, a przestrzeń nie zatraci otwartego, lekkiego charakteru.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum