czytania ( wyrazy)

Drewniane szafki wiszące — jak zaaranżować z nimi salon i nie tylko

Drewniane szafki wiszące tradycyjnie kojarzą się głównie z kuchnią, jednak mogą być wykorzystane również w innych pomieszczeniach. Doskonale pasują m.in. do salonu, a także innych pokoi. Te zawieszone wysoko pozwalają realnie zaoszczędzić miejsce przy podłodze, ale również te umieszczone niżej tworzą poczucie przestronności. Przyjrzyjmy się zatem, jak wykorzystać drewniane szafki wiszące w domu.

Drewniane szafki wiszące w aranżacji salonu
Wiszące szafki to funkcjonalny i estetyczny element wyposażenia salonu i innych pomieszczeń

Drewniane szafki wiszące różnego typu i ich zalety

Istnieją drewniane szafki wiszące różnego typu i przeznaczenia. Wykorzystać można je więc na wiele różnych sposobów.

Po pierwsze mogą to być meble otwarte, z półkami idealnymi na książki, czasopisma, kolekcję płyt, zabawki, bibeloty czy zdjęcia. Odpowiednio dobrany zestaw takich szafek wiszących świetnie zastępuje tradycyjne regały do salonu, sypialni czy pokoju dziecka. W tym ostatnim przypadku wiszące szafki pozwalają na umieszczenie przedmiotów poza zasięgiem małych rączek, co może być bardzo przydatne w przypadku najmłodszych pociech.

Jednak drewniane szafki wiszące mogą też być wyposażone w drzwiczki i szuflady. Świetnie nadają się więc do przechowywania przedmiotów, których nie chcemy eksponować. Wykorzystać je można m.in. na ubrania, zabawki i wiele innych przedmiotów. Zestaw odpowiednio dobranych szafek wiszących jest więc ciekawą alternatywą dla komody, a nawet szafy.

Trzecim typem drewnianych szafek wiszących są meble z przeszkleniem, czyli wiszące witryny i kredensy, które świetnie sprawdzą się w jadalni do przechowywania eleganckiej porcelany i szkła. Wykorzystamy je też w salonie do stworzenia estetycznej ekspozycji rodzinnych pamiątek i dekoracyjnych bibelotów. Drzwiczki z przeszkleniem pozwalają uwidocznić umieszczone za nimi przedmioty, a jednocześnie chronią je przed kurzem i zabrudzeniami.

Drewniane szafki wiszące z przeszkleniem - meble Bingo
Wiszące szafki z przeszkleniem pozwalają na estetyczną ekspozycję bibelotów i rodzinnych pamiątek

Drewniane szafki wiszące w salonie

Salon to wyjątkowe pomieszczenie w każdym domu. Jest to centrum domowego życia, w którym nie tylko wypoczywamy i oddajemy się rozrywkom, ale też zacieśniamy więzi rodzinne przy wspólnych aktywnościach, rozmowach i zabawach. Tu również przyjmujemy gości — rodzinę i przyjaciół — z którymi spędzamy czas podczas wspólnych posiłków, imprez czy gier towarzyskich.

Wystrój salonu powinien więc łączyć funkcjonalność, komfort oraz doskonałą prezencję. To pomieszczenie, które powinno wyrażać naszą osobowość. Musi więc być dopasowane do indywidualnego stylu życia, nawyków i potrzeb, a także osobistego gustu i poczucia estetyki domowników.

Drewniane szafki wiszące sprawdzą się tutaj doskonale. Jak pisałem w poprzednim akapicie, są to meble o wysokiej funkcjonalności, mogące zastąpić wiele tradycyjnych elementów wyposażenia. Ponadto są niezwykle estetyczne nie tylko ze względu na formę, proporcje i detale, ale przede wszystkim z uwagi na materiał. Naturalne, lite drewno jest po prostu piękne. Urzeka i intryguje rysunkiem usłojenia i ciepłą barwą. Kojarzy się z naturą, przytulnością i solidnością. Doskonale sprawdzają się więc zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach.

Wykorzystanie wiszących szafek ma jeszcze jedną ogromną zaletę — pozwala zaoszczędzić miejsce i buduje iluzję przestronności, optycznie powiększając pomieszczenie. Takie meble idealnie pasują więc nie tylko do mniejszych salonów, ale wszędzie tam, gdzie chcemy otworzyć przestrzeń.

Nowoczesna aranżacja salonu
Wiszące szafki otwierają przestrzeń nad podłogą, tworząc wrażenie większej przestronności

Właściwie dobrany zestaw szafek wiszących pozwoli stworzyć funkcjonalne i przytulne wnętrze bez zagracania go często wielkimi, ciężkimi meblami tradycyjnymi. Dobranie wiszących mebli odpowiednich do indywidualnych potrzeb domowników może być idealną alternatywą dla opasłej meblościanki. Może też być jedynie uzupełnieniem dla stojącego wyposażenia.

Wisząca szafka RTV

Szafka RTV jest meblem wyjątkowym, ponieważ ma swoją bardzo konkretną, z góry ustaloną funkcję. Inne drewniane szafki wiszące możemy wykorzystać na wiele sposobów, umieszczając na nich w zasadzie dowolne przedmioty. W przypadku szafki RTV jest jednak inaczej.

To mebel przeznaczony pod sprzęt audiowizualny, na którym (lub nad którym) umieszczamy telewizor. W większości współczesnych domów jest to centralny element salonu i zwieńczenie klasycznego kącika wypoczynkowego złożonego z sofy, stolika kawowego i właśnie szafki RTV. Jej wybór ma więc duże znaczenie dla całej aranżacji, ale również dla funkcjonalności salonu. 

Dzisiejsze telewizory to nie tylko modele stojące, coraz częściej zawiesza się je na ścianach nad szafką RTV. Dzięki temu możemy wykorzystać drewniane szafki wiszące bez obaw o ich zarwanie pod ciężarem nawet największych ekranów. Wybór odpowiedniego modelu zależy jednak od tego, jaki sprzęt i w jakiej ilości chcemy na takiej szafce umieścić.

Jeśli wystarczy nam miejsce pod dekoder satelitarny, wybierzmy mały, zgrabny model szafki, np. Seti z półką lub z drzwiczkami. Ten kompaktowy mebel spełni swoją funkcję i nie zabierze wiele miejsca. Jeśli jednak budujemy bardziej rozbudowane centrum rozrywki, wyposażone w konsolę do gier, wieżę audio czy odtwarzacz filmów, przyda się więcej miejsca. Dostarczą go większe szafki wiszące, takie jak szeroki model James z szufladą idealną na piloty, kontrolery, zapasowe baterie i inne drobiazgi lub Vigo z dodatkową półką i dwiema szufladami.

Na praktyczną szafkę RTV zaadaptować możemy też jedną z wiszących witryn. Model Bingo czy Cubic pozwoli umieścić za szybą nie tylko część sprzętu, ale również kolekcję płyt z muzyką lub filmami.

Kącik wypoczynkowy w salonie z wiszącą szafką RTV
Wisząca szafka RTV to lekkie i estetyczne zwieńczenie salonowego kącika wypoczynkowego

Gdzie jeszcze warto wykorzystać szafki wiszące?

Drewniane szafki wiszące znajdą swoje miejsce nie tylko w salonie. Z uwagi na funkcjonalność i estetykę sprawdzą się również w sypialni. Duże modele z przestrzeniami zamkniętymi, takie jak trzydrzwiowa szafka James, czterodrzwiowa Paris czy częściowo przeszklona, dwudrzwiowa Seti, mogą zastąpić komodę na ubrania, pościel i inne przedmioty w sypialni.

Zawieszenie ich na wygodnej, dopasowanej do wzrostu użytkowników wysokości zapewni też większy komfort użytkowania. Umieszczone w nich przedmioty będą na wysokości wzroku, co ułatwi znalezienie konkretnych rzeczy. 

Podniesienie mebli ponad poziom podłogi ma też znaczenie dla higieny i czystości. Dzięki szafkom wiszącym łatwiej odkurzyć czy umyć całą powierzchnię podłogi. Ma to znaczenie nie tylko dla alergików, u których kurz może powodować problemy, ale też dla dzieci. Dlatego drewniane szafki wiszące doskonale sprawdzają się też w pokojach naszych pociech. Nie tylko zapewniają większą higienę i dodatkową przestrzeń do zabawy na podłodze. Pozwalają też uniknąć częstego gubienia zabawek pod tradycyjnymi meblami.

Wisząca szafka łazienkowa
Wiszące szafki pozwalają na łatwe odkurzanie i mycie podłogi, więc idealnie sprawdzą sie w salonie, pokoju dziecka, a nawet łazience

Drewniane szafki wiszące są więc meblami o szerokim zastosowaniu. Poszczególne modele utrzymane są w różnych stylach i cechuje je wzornictwo dopasowane do rozmaitych aranżacji. Dobrać można je więc zarówno do wystrojów minimalistycznych, gdzie liczą się czyste, proste formy, jak i do klasycznych, w których można pozwolić sobie na większą dekoracyjność mebli. 

To właśnie ta uniwersalność, wielość możliwych zastosowań i wysoka estetyka sprawiają, że drewniane szafki wiszące zdobywają coraz większą popularność poza kuchnią i wkraczają do salonów, sypialni czy pokojów dzieci i młodzieży.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MEBLE BEZPIECZNE DLA DZIECI — JAK DOSTOSOWAć MIESZKANIE DO POTRZEB MALUCHA?
LITE DREWNO – MATERIAł WIECZNIE MODNY
POLSKIE MEBLE, CZYLI KILKA SłóW O RYNKU MEBLARSKIM OD WIELKICH PRODUCENTóW PO LOKALNE MANUFAKTURY

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum