Inspiracje loftowe do Twojego domu i mieszkania
Jeśli do tej pory lofty kojarzyły Ci się z chłodnymi wnętrzami prosto z opustoszałych fabryk, pora jak najszybciej zmienić zdanie. Obecnie wnętrza w stylu industrialnym są jednymi z bardziej „chodliwych”. Dlaczego? Łączą w sobie prostotę, przemyślaną nonszalancję z bardzo dużą dozą nastrojowego klimatu. Poznaj nasze inspiracje loftowe. Kto wie, może wnętrze w stylu loftowym stanie się wnętrzem Twojego domu?
Po czym rozpoznać loftową aranżację?
Dla tych, którym loftowe wnętrze nie kojarzy się jednoznacznie nadmieńmy kilka charakterystycznych akcentów. Styl wywodzi się z adaptacji opustoszałych fabryk na mieszkania. W związku z tym mówiąc o loftach myślimy o wysokich pomieszczeniach z dużymi oknami. Pasują nam surowe ściany z betonu lub czerwonej cegły. Jak najbardziej na miejscu są też widoczne rury, przewody, metalowe elementy oświetlenia i dekoracji. Wszystko ma być jak najbardziej surowe, mało dekoracyjne, choć wcale nie chłodne.
Inspiracje loftowe – kolory
Zanim zabierzesz się do urządzania od zera albo do rearanżacji Twojego domu lub mieszkania pod styl loftowy, pomówmy o kolorach. Wbrew pozorom barwy oraz faktura powierzchni ścian czy przedmiotów mogą bardzo wiele zmienić i ułatwić uzyskanie oczekiwanego efektu.
Kolory stylu loftowego są raczej jasno określone, choć wcale nie zamykają się w wąskiej palecie barw. Mile widziane są wszelkie odcienie szarości, od delikatnych popieli, po ciemne grafity. Na dużych obszarach często dominują też czerń, biel, bordo, beż. Kolor w dużej mierze zależy od przedmiotu i jego wielkości. O ile dominującymi barwami są wspomniane wcześniej, o tyle możemy sobie pozwolić na nieco większą ekstrawagancję przy detalach. Pamiętajmy jednak, że opustoszałą fabryka kojarzy się raczej z przydymionymi, wyblakłymi odcieniami niż intensywnymi i kontrastowymi kolorami.
Lofty mają dużo wspólnego z naturą. Tak więc odpowiednie dla tego stylu będą meble z litego drewna w naturalnych odcieniach. Jeśli formy przedmiotów i wymiary pomieszczeń są odpowiednie, można nieco odejść od schematu barw industrialnych. Zieleń kwiatów czy ciemny morski odcień wcale nie muszą wykluczać się z ogólnym zamysłem.
Inspiracje loftowe dla salonów
Salon w stylu loftowym powinien być jak największy. Najlepiej połączony z aneksem kuchennym, kącikiem biurowym, a nawet sypialnią. Ciekawym sposobem na dużą przestrzeń, która jednocześnie jest nieco poprzedzielana są szklane drzwi ze szprosami na całą powierzchnię ściany. Najlepiej w kolorze czarnym. Świetnie będzie to współgrać z potężnymi oknami w podobnej kolorystyce ram. Pomieszczenia można też oddzielać od siebie na przykład wysokimi, otwartymi regałami. Są one świetną ozdobą zwłaszcza, gdy mamy dostęp do półek z obu stron mebla.
Jeśli mamy dużą przestrzeń, dobrze jest ją odpowiednio doświetlić. Wielkie okna są niezastąpione, jeśli na ścianach dominują ciemne barwy. Jeśli nie dysponujemy stricte „loftowymi” oknami, lepiej postawmy na nieco jaśniejszą kolorystykę, którą przełamiemy mocnymi akcentami.
Jeśli mowa o ścianach, to loftowe wnętrze zawsze kolarzy się z czerwoną cegłą. Jest modna, bardzo stylowa i przy odpowiednim oświetleniu, nadaje całemu wnętrzu przytulny klimat. Idąc bardziej w stronę nowoczesności, możemy na ścianie pozostawić surowy beton lub przymocować specjalne dekoracyjne panele, które imitują betonowe płyty. Spotkać można również moduły, wyglądające jakby były pokryte rdzą.
Innym pomysłem jest wykorzystanie litego drewna. Jego naturalny wygląd oraz nieidealna struktura pasuje to loftowych wnętrz, a ciepły charakter z pewnością pomoże uwić przyjemne gniazdko domowe. Drzewo można wykorzystać jako boazerię lub położyć na sufit. Oczywiście nie mówimy tu o okładaniu wszystkich ścian drewnem niczym sprzed 30 lat. Nowoczesna boazeria może wyglądać bardzo stylowo i industrialnie.
Podłogi w loftach to zwykle drewniane deski, parkiety lub panele. Można poszaleć wybierając ich kolor, jednak i tutaj raczej postawmy na mat niż na połysk. Alternatywą mogą być posadzki industrialne, np. w formie specjalnych wylewek. Tworzą jednolitą powierzchnię w całym pomieszczeniu bez łączeń czy fug. Mogą imitować beton lub być w dowolnie wybranym kolorze.
Meble industrialne jako inspiracje loftowe
Wybór mebli do industrialnych wnętrz nie jest prosty. Lofty lubią przestrzenie, a więc wszelkie zabudowy po sufit, które zmniejszają wnętrza raczej odpadają. Wyjątek mogą stanowić meble kuchenne. Do salonów najlepiej sprawdzą się otwarte regały, meble na wysokich nogach oraz niskie komody i półki. Drewno jest tu materiałem świetnie pasującym, jednak najlepiej, aby było jak najbardziej naturalne. Lakierowanie na wysoki połysk to nie ta bajka. Tu postawmy na pokrycie woskami i olejami, które zaimpregnują mebel i uwypuklą piękną linię słojów.
Oprócz drewna, wartym uwagi materiałem jest metal. W końcu hale produkcyjne wypełnione były często metalowymi szafami i regałami. Inspiracji można szukać także w połączeniu drewna w metalem oraz ze szkłem. Klimatu dodadzą subtelne podświetlenia półek.
Wśród mebli wypoczynkowych klimatyczne mogą być duże i wygodne narożniki. Do bardziej eleganckich wnętrz polecamy meble skórzane. Są praktyczne, a ich chłodna powłoka dobrze wpasuje się w industrialny klimat fabryki.
Oświetleniowe inspiracje loftowe
We wnętrzach industrialnych światło odgrywa bardzo dużą rolę. Im więcej źródeł światła - tym lepiej. Obecne trendy dają szerokie pole do popisu. Najbardziej adekwatne do loftowych wnętrz są lampy metalowe. Dobrze sprawdzą się oświetlenia szynowe. Nawiązują do hali produkcyjnej, a jednocześnie dają możliwość podświetlenia ścian, obrazów czy rzeczy, które chcemy wyeksponować.
Nad stołem, stolikiem kawowym czy wyspą kuchenną ładnie prezentować się mogą dekoracyjne żarówki na długich kablach. Można je dodatkowo popodpinać, aby wyglądały bardziej „surowo”. Poza wiszącymi, metalowymi lampami, jako oświetlenie sufitowe pomieszczeń wykorzystać można różnego rodzaju plafony.
Tekstylia we wnętrzach industrialnych
Surowe pomieszczenia wcale nie wykluczają tkanin. Zamiast firan zastosujmy jednolite, ciężkie zasłony lub klimatyczne rolety. Podłogę można urozmaicić dywanem w jednym odcieniu lub barwnym przy zachowaniu odpowiedniej kolorystyki. Pamiętajmy jednak, aby nie przykrywać nim całej podłogi, gdyż dywany mogą zmniejszać optycznie pomieszczenia, a tego nie chcemy. Przełamaniem chłodnego wnętrza może być poustawianie na kanapie czy łóżku wielu poduszek. Jeśli dodatkowo będą one nawiązywać w barwach czy grafice do minionych lat, uzyskamy wspaniałe dopełnienie wnętrza.
Inspiracje loftowe – dodatki
Im mniej gadżetów tym lepiej. We wnętrzu industrialnym nikogo dziwić nie będą puste półki. Oczywiście nie wszystkie. Na niektórych można poukładać kilka książek, katalogów, gazet, na innych ciekawy i minimalistyczny wazon, gdzieś można dodać świecznik, a gdzie indziej ustawić ramkę ze zdjęciem. Wszystko w granicach smaku.
Typowo loftowe ściany można pozostawić „gołe”. Jeśli nie dysponujemy czerwoną cegłą czy innymi industrialnymi aranżacjami ścian, postawmy na duże plakaty i obrazy. Mogą to być czarno-białe zdjęcia fabryk, plakaty z hasłami nawołującymi do pracy czy też inne obrazy nawiązujące do ówczesnych czasów lub choćby kolorystyki. Przejrzenie kilku fotografii loftowych wnętrz z pewnością nasunie trafne pomysły, pomoże poczuć klimat i dobrać odpowiednie dodatki.
Komentarze