Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Mieszkanie styl industrialny - modne trendy wnętrzarskie

Wiele osób używa nazwy styl industrialny na przemian ze stylem loftowym. Oczywiście nazwy te mogą być uznawane za swoje synonimy. Chcemy jednak podkreślić, że poprzez detale, meble i ogólny wystrój można ukierunkować na wybrany sposób każde mieszkanie. Styl industrialny w lofcie natomiast dotyczy przestrzeni sensu stricto, którą cechuje m. in. bardzo wysoki sufit, okazałe okna, odkryte cegły i charakterystyczna “surowość” wnętrza.

Styl industrialny ma się świetnie w loftowej przestrzeni. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by Twoje mieszkanie w bloku nabrało urzekającego przemysłowego charakteru XIX w.

Mieszkanie styl industrialny surowe okna
Surowe okna bez firanek i dekoracji to dobra interpretacja industrialu.

Kawałek historii

Pofabryczne przestrzenie po raz pierwszy pojawiły się w Nowym Yorku, na początku lat 50-tych. Pozyskanie ich łączy się z upadkiem przemysłu i trudnym przekształceniom dzielnic takich jak chociażby Soho czy Brooklyn. Przez długi czas okazałe budynki z czerwonej cegły straszyły pustkami, później na wpół legalnie zostały zaadoptowane przez artystów.

Pracownie, sale wystawowe, a wreszcie mieszkania zostały urządzone przez najsłynniejsze nazwiska ówczesnej bohemy. Opuszczone wnętrza fabryk, symbolu kapitalizmu, zetknęły się z niczym nieskrępowaną artystyczną wolnością.

Do Polski industrial zawitał nieco później. Kopalnie na Górnym Śląsku czy łódzkie fabryki zaczęto zamykać na początku XXI w. Pozyskane przestrzenie przeznaczono tym razem na zaadoptowanie ich jako centra handlowe (Silesia City Center, Katowice; Manufaktura, Łódź) czy muzea (Muzeum Powstań Śląskich, Świętochłowice; Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa).

Deweloperzy również zauważyli potencjał industrialu, zatem np. w Łodzi, możesz kupić mieszkanie, które idealnie nadaje się pod styl loftowy.

Betonowe wnętrza przestrzeni publicznych, tj. muzea, robią wrażenie.

Stylowy industrial… od czego zacząć?

Odpowiedni wybór podłogi i ścian do mieszkania przeznaczonego pod styl industrialny, to połowa sukcesu. W przestrzeni powinny królować biele, przeróżne odcienie szarości okraszone rudymi akcentami czerwonej cegły i czarnymi detalami. Idealną sytuacją jest wprowadzenie lub odsłonięcie przynajmniej jednej ściany, która jest zbudowana z cegły.

Powinieneś również upewnić się, że przestrzeń jest otwarta. Usunięcie wszelkich możliwych ścian, które dzielą kuchnię, salon czy jadalnię jest wskazana. Liczy się to, byś mógł w prosty sposób uzyskać klimat hali fabrycznej.

Podłoga w industrialu lubi surowość. Może więc być drewniana lub imitująca beton. Doskonale sprawdzi się tutaj beton architektoniczny, który może również znaleźć się na ścianach lub… w formie mebli. Dużym plusem betonu architektonicznego jest to, że wprowadzając do wnętrza nawet cięższe obiekty, jak np. fotel - nie musisz tego nigdzie zgłaszać. Zupełnie odwrotna sytuacja jest w przypadku prawdziwego betonu. Jego ciężar może naruszyć konstrukcję budynku, dlatego należy uważać na wprowadzanie większych betonowych obiektów do mieszkania.

Styl industrialny bardzo dobrze wygląda przy wysokich sufitach. Jeśli takich nie posiadasz, spróbuj optycznie “wydłużyć” ściany za pomocą:

  • namalowania na nich kilku pionowych, cienkich (!) pasów,
  • wykorzystania dekoracji w postaci żyłki, która biegnie od podłogi do sufitu i jest miejscem na pnący się bluszcz,
  • użycia mebli na obniżonych nóżkach i niskich stolików.

Jak urządzić poszczególne pokoje, gdzie szukać inspiracji?

Nowoczesne mieszkanie - styl industrialny może ozdobić każde pomieszczenie. Warto posiłkować się specjalnie zaprojektowanymi w tym celu kolekcjami mebli lub wykorzystać przemysłowe detale.

Mieszkanie: styl industrialny (salon)

Salon w stylu industrialnym musi być przestrzenią otwartą. Dobrze, jeśli towarzyszy mu wyjście na balkon, który również jest utrzymany w minimalistycznym klimacie. Jako centrum przestrzeni wybierz obszerną kanapę.

Zadbaj także o oświetlenie. Bardzo popularne lampy do stylu industrialnego to lampa ośmiornica (nazywa także pająkiem), czyli żarówki na długich kablach, które równocześnie stanowią element dekoracyjny.

Industrial lubi dużo różnych punktów oświetlających. Pomyśl zatem o lampkach stołowych, kinkietach czy podświetleniach o ciepłej, nieco żółtej barwie. Ze stylem bardzo dobrze korespondują duże, odkryte żarówki schowane w betonowych bryłach lub lampy, których klosz to geometryczna konstrukcja, nie zasłaniająca ich światła. Dla odważnych pozostaje wprowadzenie elementu brutalizmu we wnętrzach.

lampka ośmiornica styl industrialny
Żarówki na kablach tworzą lampę nazywaną ośmiornica.

Kuchnia w mieszkaniu i nie tylko: styl industrialny

Fabryczna kuchnia to przede wszystkim funkcjonalność. Dzięki przemysłowemu minimalizmowi jest łatwa w utrzymaniu porządku i nie trzeba się przejmować brakiem miejsca na produkty. Kosze, skrzynki, dodatkowe pojemniki, duża ilość otwartych drewnianych półek tylko dodadzą jej uroku, a niepochowane sprzęty kuchenne idealnie podkreślą funkcjonalny charakter.

Odważnie można postawić tutaj na detal, jakim jest artystyczne graffiti na ścianie (może być zrobione przez Ciebie lub profesjonalistę) lub w bardziej przystępnej wersji - poświęcić miejsce na tablicę kredową.

Kuchnia graffiti
Graffiti w części wspólnej mieszkania to odważne, ale i bardzo osobiste rozwiązanie.

Mieszkanie: styl industrialny (sypialnia)

Sypialnia może być nieco bardziej przytulna niż przestrzenie ogólnodostępne. Warto tutaj pomyśleć o dobrze dobranej kolekcji mebli loftowych. Cechą charakterystyczną będzie tutaj dobry materiał, z dużym naciskiem na lite drewno, metal czy elementy dekoracyjne ze szkła.

Ponieważ meble powinny mieć w tym przypadku odkrytą konstrukcję, masz dwie opcje do wyboru - finezyjne kształty, podkreślające Twoje zamiłowanie do designu lub proste rozwiązania geometryczne. Dla osób, które lubią zaufać gotowym rozwiązaniom, wybraliśmy dwie minimalistyczne aranżacje w pełni umeblowanej sypialni, która przedstawia przytulną wersję industrialu.

Kolekcja Golo
Uwagę tu zwracają przede wszystkim odwrócone proporcje - masywna góra i delikatny dół oraz metalowe nóżki mebli, które są ustawione pod nietypowym kątem.

Sypialnia Golo
Kolekcja mebli sypialnianych Golo z www.beds.pl

Kolekcja STEEL
Klasyczne kąty 90 sprawiają, że sypialnia nabiera ładu. Meble są nisko osadzone, co oznacza, że nadają się do mieszkań z niższym sufitem.

Niezależnie od tego na co się zdecydujesz, pamiętaj, że sypialnia, mimo że jest pokojem niedostępnym dla gości, musi korespondować z resztą przestrzeni w mieszkaniu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

INDUSTRIALNE MEBLE DO SYPIALNI — JAK URZąDZIć PRZYTULNE WNęTRZE W STYLU LOFTOWYM?
INSPIRACJE LOFTOWE DO TWOJEGO DOMU I MIESZKANIA
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum