Jadalnia w stylu industrialnym — jak ją urządzić i jak wybrać meble loftowe?
Niebanalna, estetyczna, nieco tajemnicza, a przy tym wysoce funkcjonalna — taka właśnie powinna być jadalnia w stylu industrialnym. To styl, który od lat urzeka wysublimowanym, ale swobodnym designem połączonym z przejrzystością wystroju. Sprawdź zatem, jak urządzić jadalnię industrialną i jak wybrać do niej idealne meble loftowe.
Jadalnia w stylu industrialnym — cechy stylu loftowego
Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w Ameryce, a konkretnie w nowojorskiej dzielnicy Soho. Była to dzielnica przemysłowa, która wraz z rozwojem miasta została przez nie wchłonięta. Pojawiła się zatem potrzeba przeniesienia przemysłu na obszary podmiejskie. Stare budynki — fabryki, magazyny i warsztaty — pustoszały i pojawiła się możliwość taniego wynajmu, z której szybko zaczęła korzystać artystyczna bohema Nowego Jorku.
Pierwotnie lofty nie były więc luksusowymi apartamentami, z którymi kojarzą się dziś. W poprzemysłowych budynkach często było zimno, brakowało prądu, bieżącej wody itp. Zamieszkiwali tu biedni, nieco wyrwani ze społeczeństwa artyści, którzy wykorzystywali przepastne, otwarte przestrzenie starych fabryk jako swoje mieszkania i pracownie.
Zasadnicze cechy stylu industrialnego nawiązują więc z jednej strony do przemysłowej, surowej architektury, z drugiej jednak do pomysłowości i kreatywności ludzkiej.
Nie taki surowy ten industrial
W stylu industrialnym istotne są zatem otwarte przestrzenie i eliminacja podziałów architektonicznych (ścian). Mamy tu wysokie sufity i panoramiczne okna. Eksponuje się surowe materiały konstrukcyjne — cegłę, beton czy elementy stropu.
Z pozoru są to więc chłodne, a nawet brutalne wnętrza. To wrażenie szybko się jednak rozmywa, kiedy zdamy sobie sprawę z bogactwa faktur, deseni i barw zapewnionych przez różnorodne materiały. Sam beton może być szlifowany, porowaty czy zacierany, zrobiony z drobnego piasku lub grubego żwiru, z mniejszym lub większym dodatkiem cementu, który wpływa na kolor. Do tego czerwień cegły, błysk metalu, nieco farby i dużo światła wpadającego przez ogromne okna i wnętrze nabiera bardzo interesującego charakteru.
Eklektyczny charakter stylu industrialnego
Wnętrza industrialne lubią też eklektyzm. Jak wspomniałem, pierwsze lofty zamieszkiwali biedni artyści. Nie mieli oni pieniędzy na zakup nowych mebli i świetnej klasy wyposażenia. Mieli jednak chęć do pracy i własną kreatywność.
Meble do pierwszych loftów pozyskiwane były zatem zasadniczo z trzech źródeł. Po pierwsze wykorzystywano to, co zastano w postindustrialnych budynkach — np. regały magazynowe, stoły warsztatowe itp. Po drugie zbierano i restaurowano wyposażenie z wystawek i śmietników, po trzecie natomiast tworzono meble samodzielnie, z różnych materiałów (choćby popularnych do dziś palet).
W loftach panował więc autentyczny eklektyzm. Przy jednym stole stało np. sześć różnych krzeseł. Obok metalowej szafy socjalnej stawały samodzielnie odnowione, zdobyte pokątnie antyki itp. Pojawiały się tu również dzieła sztuki — obrazy, rzeźby, instalacje artystyczne i wszystko to, co tworzyła artystyczna bohema tamtych czasów.
Współczesne wnętrza loftowe nie są już tak różnorodne, ale wciąż warto mieć do nich eklektyczne podejście. Łączenie starego z nowym, designerskiego ze zrobionym samodzielnie czy klasycznie pięknego i dekoracyjnego z surowym, a nawet brutalnym to kwintesencja tej estetyki. Tak rozumiany styl industrialny daje swobodę do eksperymentowania i wolność do kreowania własnej, osobistej i bardzo spersonalizowanej przestrzeni, a o to przecież chodzi, kiedy urządzamy dom.
Meble loftowe
Wiemy już, że pierwotnie meble loftowe były zbieraniną różnych elementów, często podrasowanych przez ich użytkowników. Dziś meble w stylu industrialnym rozumiemy nieco inaczej. Estetykę loftową zamknięto w konkretne ramy i wyznaczono pewne definiujące cechy. Dobre meble industrialne zachowują jednak ducha dawnych loftów, choć robią to w nowoczesnej odsłonie.
Muszę oczywiście wspomnieć o tym, że styl industrialny przeszedł dosyć istotne przeobrażenie. Z poniekąd wymuszonej warunkami ekonomicznymi estetyki wynikającej ze specyfiki dawnych fabryk stał się modą i wyborem. Źródła industrialu znajdujemy w biedzie i dosyć spartańskich warunkach bytowych, ale jego dzisiejsza odsłona jest od tego bardzo daleka. Współczesne lofty to przecież ekskluzywne apartamenty dostępne jedynie dla najbogatszych.
Meble w stylu industrialnym nie są już przypadkową zbieraniną staroci. To rzeczy designerskie, wykonywane z najwyższej klasy materiałów i z dużą starannością. Wybierając meble industrialne, warto oczywiście stawiać na wysoką jakość. Nie można jednak zapomnieć o swobodzie i tym lekkim, artystycznym duchu, który powinien przenikać lofty.
Stół do jadalni w stylu industrialnym
Przejdźmy do konkretów, czyli do mebli, które powinny pojawić się w jadalni w stylu industrialnym. Podstawą są oczywiście stół i krzesła.
Ze stylem loftowym kojarzą się przede wszystkim stoły z metalowymi nogami i drewnianym blatem. To idealne połączenie surowości metalu z ciepłą barwą i rysunkiem usłojenia drewna. Takie stoły spopularyzowała właśnie moda na lofty, ale dziś przeniknęły one również do innych wnętrz.
Meble do jadalni na metalowych nogach nawiązują oczywiście do roboczych czy socjalnych elementów wyposażenia dawnych fabryk, warsztatów i magazynów, które często wykonywano właśnie z metalu. Blaty lub korpusy z drewna łagodzą jednak surowość takiego sprzętu, wprowadzając bardziej przytulną i domową atmosferę.
Do jadalni w stylu industrialnym pasują jednak również odpowiednio dobrane stoły z drewnianymi nogami. Powinny to być projekty minimalistyczne, o surowym charakterze. Świetnie sprawdzą się proste formy geometryczne z wyraźnie odciętymi krawędziami i pozbawione zdobniczych detali. Doskonałymi przykładami są modele Vinci, Minimal czy Cubic.
Bardzo dobrym wyborem do jadalni w stylu industrialnym są meble Live Edge, czyli stoły z naturalnym blatem. Blaty wykonuje się tu z jednego kawałka drewna z zachowaną oryginalną (czyli nie uciętą na równo) krawędzią. To dodaje surowości, która doskonale wpisuje się zarówno we wnętrza loftowe, jak i np. rustykalne.
Jadalnia w stylu industrialnym — jak dobrać krzesła?
W mojej opinii jadalnia w stylu industrialnym powinna mieć eklektyczny charakter pierwotnych loftów. Jednym z najlepszych sposobów na jego wprowadzenie i silne nawiązanie do korzeni stylu jest wykorzystanie różnych krzeseł przy jednym stole.
Panuje tu w zasadzie duża dowolność. Oczywiście wykorzystać można krzesła metalowe z tapicerką. Tak jak w przypadku stołu, metalowe nogi będą dobrym nawiązaniem do współczesnej wizji industrialu. Jednak równie dobrze sprawdzą się krzesła drewniane i to nie tylko minimalistyczne, ale nawet te o klasycznej formie.
Wykorzystanie różnych modeli krzeseł w jadalni w stylu industrialnym nie jest proste. Mimo wszystko nie powinny to być elementy losowe. Dobierać je warto uważnie, zwracając uwagę na pewne cechy wspólne. Istotne jest oczywiście dopasowanie ich do stołu choćby pod względem wysokości siedzisk czy możliwości odsunięcia ich pod blat. Równie ważna jest jednak pewna spójność estetyczna.
Jadalnia w stylu industrialnym ma być przecież utrzymana w konkretnym stylu. Nie może być zbiorem zupełnie losowych i pozbawionych związku mebli, bo zatraci swój charakter. Wybierając krzesła, należy więc kierować się podobieństwami przy zachowaniu pewnych różnic. Można np. dobrać różne formy utrzymane w jednej palecie kolorystycznej lub równe kolory, ale podobne formy i proporcje.
Przykładem może być krzesło Aura zestawione z krzesłem Oscar. Pierwsze ma formę dosyć klasyczną i stonowaną kolorystykę. Drugie jest jaskrawe i nowoczesne. Podobne są jednak proporcje obu modeli. Oba mają też wysokie, lekko profilowane oparcie. Cechy te sprawiają, że mimo różnic oba krzesła dobrze ze sobą współgrają. Świetnie będą wyglądać np. w konfiguracji — 4 krzesła Aura przy dłuższych bokach stołu i 2 Oscary na szczytach.
Dodatkowe meble do jadalni w stylu industrialnym
Jadalnia w stylu industrialnym to nie tylko stół i krzesła. Istotne są również inne meble do jadalni, np. te do przechowywania czy ekspozycji.
W każdej, nie tylko loftowej jadalni sprawdzą się meble z przeszkleniem. Są idealne do przechowywania i pokazania eleganckich zastaw, serwisów, kolekcji szkła czy drobnych bibelotów. W większych jadalniach warto postawić duży kredens na naczynia, sztućce, bieliznę stołową i inne elementy istotne przy serwowaniu posiłków. W mniejszych jadalniach, zamiast pełnowymiarowego kredensu, zastosować można mniejsze witryny lub wiszące szafki z przeszkleniem.
Do jadalni w stylu industrialnym pasować będą meble minimalistyczne, bez wielkich zdobień i dodatków. Proste geometryczne formy świetnie zaprezentują się na tle faktury betonu czy odsłoniętej cegły. Można postawić na metalowe nóżki lub płozy, jak np. w kolekcjach Golo lub Steel. Równie dobrze można zdecydować się na meble w całości drewniane, o minimalistycznym charakterze, czyli np. kolekcję Cubic, James czy Bingo.
Chcąc podkreślić eklektyzm, można jednak wyłamać się ze schematu. Jadalnia w stylu industrialnym z nietypowym, dosyć dekoracyjnym kredensem Paris, klasyczną komodą Odys lub nawiązująca do PRL-owskiego designu witryną Retro to świetny sposób na złamanie monotonii. Wprowadzenie takich nieco kontrastowych elementów, o ile jest zrobione z umiarem i smakiem, pomaga wzbogacić wystrój i wprowadza zaskakujące, wyraziste akcenty, które skutecznie przykuwają wzrok.
W jadalni industrialnej liczy się więc kreatywność, wolność i odrobina artystycznego szaleństwa. W końcu to właśnie te cechy sprawiły, że lofty stały się tak popularne.
Komentarze