Jak urządzić salon dla rodziny? Rozwiązania i meble do salonu rodzinnego
Salon jest miejscem wypoczynku, dziennej aktywności, przyjmowania gości i oczywiście spędzania czasu z rodziną. Dobra aranżacja i odpowiednie meble do salonu rodzinnego powinny zaspokajać potrzeby dorosłych i dzieci. Dodatkowo wystrój musi być estetyczny, przytulny i trafiający w gusta każdego z domowników. Sprawdź więc, jak urządzić i umeblować idealny salon dla całej rodziny!
Wielofunkcyjny salon dla całej rodziny
Zanim zaczniemy aranżować rodzinny salon, powinniśmy dobrze zidentyfikować jego funkcje i potrzeby domowników, które to miejsce ma zaspokoić. Są to elementy zależne od wielu kwestii. Liczą się parametry samego pomieszczenia — np. jego wielkość i układ — które mogą dawać odmienne możliwości aranżacyjne. Ponadto uwagę należy zwracać na indywidualne cechy członków rodziny — wiek dzieci, zainteresowania domowników, preferowane sposoby spędzania czasu itd.
Inne meble do salonu będą bowiem potrzebne kinomaniakom, którzy rodzinnie oglądają filmy, inne fanom gier planszowych, a jeszcze inne książkowym molom. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się (a tak jest najczęściej), że każdy z członków rodziny ma odmienne preferencje i potrzeby. Salon rodzinny staje się wtedy prawdziwie wielofunkcyjnym pomieszczeniem, w którym trzeba pomieścić i dobrze zorganizować rozmaite strefy, sekcje czy kąciki.
Identyfikacja potrzeb poszczególnych domowników ma zasadnicze znaczenie dla wyboru mebli do salonu pod kątem ich funkcjonalności. To właśnie owe potrzeby decydują o tym, jak duży regał na książki jest potrzebny, jak rozbudowana i pojemna powinna być szafka RTV itd. Jednak funkcjonalność to nie wszystko. Salon rodzinny ma być miejscem przytulnym, przyjaznym i przyjemnym dla wszystkich członków rodziny (a także dla gości!).
Poza dobrą diagnozą funkcjonalnych potrzeb warto też uwzględnić gust i indywidualne poczucie estetyki domowników. Wspólne podejmowanie decyzji dotyczącej np. kolorów ścian, wyboru tekstyliów czy dodatków pomoże w stworzeniu aranżacji przyjaznej dla każdego członka rodziny. Co więcej, osobisty wkład każdego domownika w wystrój pomoże nadać salonowi prawdziwie rodzinnego charakteru, w którym odzwierciedlona będzie wyjątkowość danej rodziny i indywidualność każdego z jej członków.
Meble do salonu rodzinnego — funkcjonalność
Meble do salonu rodzinnego, jak już wspomniałem, należy wybierać, uwzględniając przede wszystkim funkcjonalność. Ma to szczególnie duże znaczenie na małym metrażu, gdzie zorganizowanie wszystkich istotnych funkcji jest utrudnione. Właściwie wybrane meble do salonu pomogą w zaspokojeniu potrzeb poszczególnych domowników i w utrzymaniu porządku.
Zanim jednak przejdziemy do indywidualnych potrzeb poszczególnych domowników, warto powiedzieć kilka słów o potrzebach rodziny jako całości.
Meble do salonu rodzinnego muszą przede wszystkim pomieścić wszystkich domowników. Na myśl przychodzi od razu sofa, która powinna być odpowiednio duża. Wciąż popularne są też narożniki wypoczynkowe, które czasem przybierają naprawdę pokaźne rozmiary i pomieszczą nie tylko rodzinę, ale i gości.
Odpowiednią wielkość musi też mieć stół do salonu. Doskonale sprawdzają się drewniane stoły rozkładane, które na co dzień nie zajmują wiele przestrzeni, a w razie konieczności mogą zapewnić dodatkowe miejsce dla gości. Odpowiednio duże (a raczej pojemne) muszą być też komody i szafki czy inne meble do salonu. Chodzi o to, by zmieściło się tutaj wszystko to, co dla domowników istotne i co im potrzebne.
Meble do salonu — jak dopasować je do potrzeb konkretnej rodziny?
Meble do salonu rodzinnego powinny też być dostosowane do indywidualnych potrzeb danej rodziny i jej członków. Potrzeby te wynikają z osobistych zainteresowań, preferowanych form spędzania czasu czy ulubionych aktywności.
Nie ma tu uniwersalnych zasad, które sprawdziłyby się zawsze, bo każda rodzina jest inna. Konkretne modele mebli należy więc wybierać indywidualnie, po uprzedniej analizie potrzeb. Podam jednak kilka przykładów obrazujących zasadę dobierania mebli do salonu rodzinnego.
Jeśli np. członkowie rodziny uwielbiają oglądać telewizję, z pewnością przyda się im rozbudowane kino domowe. Wygodna sofa, fotel czy inne siedzisko to podstawa, ale równie ważna będzie np. szafka RTV. Powinna być na tyle obszerna, by pomieścić niezbędny sprzęt audiowizualny, jak i np. kolekcje filmów na DVD lub innych nośnikach. Duża szafka RTV przyda się także w tych domach, w których salon pełni rolę centrum rozrywki — z konsolą do gier, sprzętem audio do słuchania muzyki itp.
Z kolei dla rodzin, które preferują rozrywki “analogowe”, np. gry planszowe, ważniejszy od szafki RTV będzie duży stół lub stolik kawowy. Jego wymiary powinny pozwalać na rozłożenie planszy, pionków, kart itd., ale też na łatwy dostęp do obszaru gry. Dobrym pomysłem mogą też być stoliki z półką, na której pomieszczą się pudełka z ulubionymi planszówkami.
Jeszcze inne elementy będą kluczowe dla rodziny moli książkowych. Regały czy półki do salonu bibliofilów powinny pomieścić kolekcję książek, ale istotny będzie też zaciszny kącik czytelniczy, np. z wygodnym fotelem i konsolą.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając meble do salonu rodzinnego?
Wybór dobrych mebli do salonu rodzinnego to nie tylko kwestia funkcjonalności. Istotna jest też estetyka, wytrzymałość wyposażenia, a przy małych dzieciach również bezpieczeństwo.
Meble z litego drewna świetnie spełniają powyższe wymagania. Są stabilne, mocne i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym wyjątkowo estetyczne. Pasują niemal do każdego rodzaju aranżacji, więc są też uniwersalne i doskonale odnajdą się w mieszkaniu również po remoncie i zmianie wystroju (a to z czasem jest nieuniknione).
Warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci, które zapewniają dobrej jakości meble drewniane. Naturalne drewno jest nie tylko nietoksyczne i pozbawione szkodliwych, chemicznych substancji. Ma też właściwości antyalergiczne i antystatyczne, jest więc odpowiednie dla osób uczulonych czy właśnie dla dzieci.
Drewniane meble to również stabilność, odporność na wywrócenie, złamania i inne uszkodzenia. Każdy rodzic, którego pociecha trenuje wspinaczkę na regały i komody, doskonale wie, jakie to istotne.
Nie bez znaczenia jest również estetyka mebli do salonu rodzinnego. Tu drewno również nie ma sobie równych. Jego naturalna, ciepła barwa i elegancki, intrygujący, ale nienachalny rysunek usłojenia sprawiają, że meble prezentują się doskonale niezależnie od stylu wystroju.
Drewniane meble do salonu doskonale wyglądają zatem w aranżacjach minimalistycznych, jak i klasycznych, o bardziej dekoracyjnym charakterze. Co więcej, te same modele mebli mogą świetnie wyglądać w zasadniczo odmiennych stylizacjach. Pozwala to na swobodne zmiany aranżacji bez konieczności wymiany całego wyposażenia.
Aranżacja salonu małego i dużego
Aranżacja rodzinnego salonu jest zadaniem trudnym, które staje się jeszcze bardziej skomplikowane na małym metrażu. O ile w przestronnym pomieszczeniu można wydzielić odrębne strefy funkcjonalne dla poszczególnych domowników, o tyle w małym salonie nie jest to takie proste.
Duży i mały salon wymaga więc zasadniczo odmiennego podejścia. Na dużym metrażu można pozwolić sobie np. na wydzielanie stref wyposażeniem, kolorem, czy fakturami. W kąciku czytelniczym można więc rozłożyć miękki dywan, który wydzieli go od reszty pomieszczenia, a jednocześnie doda przytulności. Przy stoliku do gier planszowych można rozmieścić wesołe, pobudzające wyobraźnię grafiki, a kącik relaksu urządzić w bardziej stonowanych, sprzyjających wypoczynkowi barwach.
Inaczej wygląda to na małym metrażu. Tutaj stawia się raczej na jednolity wystrój, jasne barwy i delikatne, proste faktury. Takie podejście pomaga budować iluzję większej przestronności i spójności aranżacji. Estetyczny eklektyzm, który można stosować w dużych pomieszczeniach, ustępuje tu na rzecz jednego, konkretnego stylu aranżacji.
Istotne jest, by styl ten pasował wszystkim domownikom i by decyzje o jego wyborze podjąć wspólnie. Ważne też, by stawiać na aranżacje, które dają jednak nieco swobody w wyborze wyposażenia i dodatków. Style industrialny, boho, kolonialny czy rustykalny mają określone zasady i dają spójny obraz całości, ale pozwalają też na pewną ekstrawagancję i wychodzenie poza sztywne ramy. Pozwala to z jednej strony pogodzić różne gusta, z drugiej natomiast umożliwia personalizację salonu i dopasowanie aranżacji do indywidualnych cech danej rodziny. A przecież to właśnie oddanie charakteru domowników w wystroju jest czynnikiem, który zmienia lokal mieszkalny w prawdziwy dom.
Komentarze