Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Salon z sypialnią — jak połączyć te dwie funkcje w jednym pomieszczeniu?

Salon z sypialnią to rozwiązanie często spotykane w kawalerkach i małych mieszkaniach, np. w blokach. Jednak to, że takie połączenie najczęściej wynika z konieczności, nie oznacza, że nie może być kreatywne, estetyczne i funkcjonalne. Sprawdź zatem, jak urządzić elegancki i przytulny salon z sypialnią!

Kawalerka - salon z sypialnią
Połączenie salonu i sypialni to częste rozwiązanie w kawalerkach i na małym metrażu

Salon z sypialnią — kiedy stosuje się takie połączenie?

Połączenie salonu z sypialnią to rozwiązanie spotykane dosyć często. Widujemy je przede wszystkim w kawalerkach, ale także w niewielkich mieszkaniach w bloku.

Najczęściej zatem takie połączenie wynika z konieczności. Wymuszone jest ograniczoną ilością pomieszczeń w mieszkaniu. W przypadku kawalerki jest to oczywiste — tu często do salonu i sypialni dołącza także kuchnia w formie aneksu.

Salon z sypialnią w mieszkaniach z dwoma lub więcej pokojami spotykamy przeważnie, gdy dodatkowe pomieszczenia przeznacza się dla dzieci czy na biuro.

Okazuje się jednak, że łączenie sypialni z salonem może wynikać nie tylko z konieczności. Właściwie dobrane meble i wyposażenie oraz odpowiednia aranżacja to także dobry sposób na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Może to zatem być wyborem aranżacyjnym, szczególnie dla tych osób, które lubią otwarte pomieszczenia i przestronne, pozbawione architektonicznych podziałów aranżacje — np. loftowe.

Na pierwszy rzut oka połączenie salonu z sypialnią nie jest zbyt wygodne czy funkcjonalne. W końcu pomieszczenia te pełnią skrajnie różne role. Salon jest miejscem codziennej aktywności, przyjmowania gości i spędzania czasu z rodziną. Sypialnia natomiast powinna być intymna, prywatna i zaciszna. Jednak kreatywne podejście, właściwie dobrane meble i ich układ pozwalają skutecznie połączyć obie funkcje na jednej przestrzeni.

Meble z kolekcji Cubic
Odpowiednio dobrane meble i wyposażenie pozwalają pomieścić wiele funkcji w jednym pomieszczeniu

Wydzielenie sypialni w salonie — jak oddzielić jedno od drugiego?

Du urządzenia salonu z sypialnią można podejść na dwa sposoby. Pierwszy to wydzielenie odrębnych stref funkcjonalnych w pomieszczeniu. Drugi to taka organizacja przestrzeni, by salon zlewał się z sypialnią, a funkcje były przemieszane.

Wydzielenie stref funkcjonalnych jest technicznie prostsze, ale wymaga większej przestrzeni. Polega na tym, że pewną część pomieszczenia przeznacza się na sypialnię, a pozostałą na salon. Jedno jest wyraźnie odgraniczone od drugiego.

Podział na strefy może być całkowicie nieformalny. Wykorzystuje się np. odmienne kolory czy faktury mebli i wyposażenia, by wizualnie odróżnić od siebie obie strefy. W części sypialnianej stają więc typowe meble do sypialni, a w drugiej części meble do salonu.

Obie strefy moga też mieć nieco inny wygląd. W części sypialnianej ściany maluje się np. na spokojne, stonowane kolory promujące wypoczynek, na podłodze rozkłada się miękkie dywany i wykorzystuje lekkie, proste faktury. W strefie dziennej wykorzystuje się natomiast żywsze barwy, bardziej wybujałe i pobudzające faktury.

Obie strefy mogą też być wydzielone nieco bardziej formalnie. Stosuje się np. parawany i lekkie przepierzenia, ale też dobrze dobrane meble. Świetnie sprawdzi się np. regał Cubic. Ponieważ nie ma on zabudowanych pleców, dostęp do półek jest możliwy nie tylko od frontu, ale i od tyłu. Taki mebel doskonale zastępuje ściankę działową. Pozwala na wyraźne wydzielenie stref bez ograniczania widoczności, przepływu powietrza i światła.

Inne rozwiązanie to wykorzystanie sofy. Stawia się ją nie klasycznie, pod ścianą, a na środku pomieszczenia. Za plecami sofy organizuje się wtedy strefę sypialnianą, a od frontu klasyczny kącik wypoczynkowy zawierający sofę, stolik kawowy i szafkę RTV.

Regał z kolekcji Cubic
Pozbawiony pleców regał to świetny sposób na nieformalne oddzielenie części sypialnianej od dziennej

Łóżko czy kanapa z funkcją spania?

Urządzając salon z sypialnią, warto pomyśleć przede wszystkim o dostępnej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest odpowiednio duże, wybrać warto normalne łóżko do sypialni i odrębną sofę do salonu.

Takie rozwiązanie stosuje się przede wszystkim w salonie z sypialnią, gdzie obie strefy są jasno wydzielone. W strefie sypialnianej poza łóżkiem umieszcza się szafki nocne i meble garderobiane. W części dziennej poza wspomnianym kącikiem wypoczynkowym stoją natomiast regały, komody i szafki czy inne klasyczne meble do salonu. Wszystko jest tu jasne i klarownie podzielone. 

Jednak taka aranżacja nie zawsze jest możliwa. W niewielkich pomieszczeniach może bowiem nie być miejsca na wydzielone strefy. Wtedy z pomocą przychodzą meble wielofunkcyjne i systemowe. Wykorzystuje się np. sofy rozkładane z funkcją spania, a meble sypialniane i do salonu są ze sobą przemieszane. Obok regału z książkami staje np. szafa na ubrania i podziały się zacierają.

Warto tu zaznaczyć, że oba podejścia do salonu z sypialnią — strefowe i wymieszane — dają nieco inne możliwości wyboru mebli i wyposażenia. Jeśli mamy wyraźnie oddzielone strefy, możemy sobie pozwolić na inne meble do sypialni i salonu. W przypadku wymieszania funkcji powinniśmy jednak stawiać na meble z jednej kolekcji, a więc utrzymane w tym samym stylu.

Salon Bingo
Rozkładana sofa to doskonały, wielofunkcyjny mebel do salonu z sypialnią

Nietypowe sposoby na salon z sypialnią

Salon z sypialnią pozwala na dużą dozę kreatywności i to właśnie te nietypowe rozwiązania są najciekawsze.

Po pierwsze doskonałym pomysłem jest strefa sypialniana na antresoli. Wymaga to oczywiście wysokiego sufitu, ale wiele mieszkań w kamienicach spokojnie na to pozwala.

Przy niższych sufitach można wykorzystać łóżka piętrowe. To rozwiązania kojarzone głównie z pokojami młodzieżowymi i dziecięcymi, ale niesłusznie. Współczesne łóżka piętrowe to często meble pełnowymiarowe, bardzo funkcjonalne, a przy tym estetyczne. Dają też duże możliwości, ponieważ dolny poziom zajmować mogą rozmaite moduły funkcjonalne — biurko, szafki, szafy czy regały. Właściwie dobrany model może więc służyć jako miejsce do spania, a jednocześnie zaspokajać potrzeby na miejsce do przechowywania, pracy czy rozrywki.

Salon z sypialnią — jaka aranżacja będzie odpowiednia?

Salon z sypialnią wymaga też dobrego przemyślenia estetyki. Wspomniałem już, że to połączenie bardzo odmiennych funkcji. Z jednej strony mamy bowiem miejsce snu i potrzebę prywatności, z drugiej serce domowego i towarzyskiego życia.

Dobra aranżacja salonu z sypialnią powinna więc być wyważona, odpowiednio dobrana do różnych ról pomieszczenia. Oczywiście, jeśli możliwy jest wyrazisty podział na strefy, sprawa jest łatwiejsza — w strefie sypialnej stawia się wtedy na wystrój przytulny, intymny i romantyczny. Mogą się tu pojawiać ciemniejsze barwy, puszyste, miękkie tekstylia i inne elementy wspierające wypoczynek i intymność.

Łóżko na antresoli
Łóżko na antresoli to świetny sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni i ciekawą, niebanalną aranżację salonu z sypialnią.

W strefie salonu warto z kolei postawić na większe ożywienie — mocniejsze akcenty kolorystyczne, bardziej wyraziste faktury, odważniejszą formę mebli. Oczywiście ważny jest tu balans i zachowanie pewnych cech wspólnych w obu strefach. Takim elementem łączącym aranżacje może być np. materiał, z którego wykonano meble. Zarówno w części sypialnej, jak i dziennej można wykorzystać meble dębowe lub meble bukowe o podobnej barwie i rysunku usłojenia, ale o różnej formie. Kolory też powinny być spójne, najlepiej z jednej palety, ale o zmienionej intensywności, nasyceniu czy wzbogacone o odmienne dla każdej strefy dodatkowe akcenty.

Jaki styl aranżacji do salonu z sypialnią?

W przypadku salonu z sypialnią, gdzie strefy nie są jasno wydzielone, dobrze sprawdzają się aranżacje eklektyczne. Mieszanka stylów pozwala nieco ukryć mieszankę funkcji, dzięki czemu sypialnia lepiej się zlewa z salonem, tworzy z nim bardziej jednolitą całość.

W takich przypadkach dobrze też wyglądają wszelkie aranżacje pozwalające na nieco luzu, pozbawione bardzo sztywnych ram. To m.in. styl industrialny, kolonialny czy boho, w których nietypowe połączenia są wręcz wskazane.

Sypialnia z salonem dobrze też wygląda w minimalu. Na pierwszy rzut oka może to być kontrintuicyjne, bo minimalizm lubuje się w jasno określonych funkcjach. Jednak połączenie salonu z sypialnią to przecież nic innego, jak efektywne wykorzystanie przestrzeni, a to przecież kwintesencja minimalizmu. Co więcej, proste formy mebli, np. z kolekcji Steel, James czy Vinci, to idealny sposób na uniknięcie wrażenia stłoczenia i nadmiaru, o które nietrudno przy łączeniu dwóch funkcji na jednej powierzchni.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°
Z MOTOCYKLEM U BOKU - PANORAMA 360°
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum