Komody drewniane zamiast szaf wolnostojących – rozważamy wady i zalety
Czy komody drewniane o maksymalnej pojemności są w stanie zastąpić szafę wolnostojącą? Jeśli tak, to dlaczego? Jakie korzyści płyną z zamiany tych kluczowych i funkcjonalnych mebli drewnianych? Te i inne zagadki rozwiążemy w tym artykule.
Aranżacja salonu a komody drewniane
Salon, czyli miejsce w którym dzieje się codzienne życie. Chcemy, aby był funkcjonalny i… piękny. Przecież to właśnie tam spędzamy masę wolnego czasu. Jednak oprócz tych dwóch czynników, które determinują wystrój wnętrza, potrzebujemy także przestrzeni. Jak ją uzyskać?
Tutaj właśnie pojawia się pomysł na zamianę szafy wolnostojącej na komodę drewnianą. Być może sądzisz, że szafy nie powinno być w salonie. Z jednej strony to słuszna uwaga, z drugiej… większość mieszkań w bloku posiada mały metraż. Z tego powodu często szafa (a niegdyś meblościanka!) znajduje się właśnie w pokoju dziennym.
Spróbujmy zastąpić ją komodą drewnianą. Jakie korzyści niesie to rozwiązanie? Przede wszystkim komody są doceniane za świetny design. Powiększają optycznie przestrzeń, ponieważ nie zajmują całej wysokości ściany, jak szafa wolnostojąca. Drewniany blat komody możesz z powodzeniem wykorzystać jako dodatkową przestrzeń magazynową, to znaczy np:
- umieścić na niej kosze dekoracyjne (wiklinowe, materiałowe bądź inne pojemniki z zamykanym wieczkiem);
- położyć na niej szkatułki z biżuterią bądź wieszaki biżuteryjne;
- urządzić mini biblioteczkę z najpopularniejszymi książkami w Twojej rodzinie.
To tylko niektóre z możliwości, jakie dają komody drewniane w salonie. Aby zwiększyć ilość przestrzeni do przechowywania, możesz zdecydować się na więcej niż jedną komodę. Wówczas pojemnością dorównają szafie, natomiast pozostawia więcej przestrzeni w pokoju, a dzięki temu sufit wyda się wyższy.
Kontrolowany eklektyzm
Kilka komód nie musi oznaczać aranżacyjnej nudy. Zwróć uwagę na kolekcje mebli drewnianych, które proponują różne warianty danego produktu. Możesz tam znaleźć przeróżne modele komód drewnianych, wszystkie utrzymane w tym samym klimacie. Dzięki temu możesz modyfikować wystrój wnętrza. Decydując się na komodę klasyczną o zamkniętej bryle, dla kontrastu obok możesz postawić mebel z tej samej rodziny, jednak o otwartej kompozycji.
Taki wybór daje np. kolekcja POLA, która sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach w stylu boho, scandi, urban jungle, afrykańskim czy bali. Mnogość wyboru komódek w różnych wariacjach sprawia, że ciężko zdecydować się wyłącznie na jeden model!
To kontrolowany eklektyzm, który sprawia że możesz w pełni zaprezentować swoje umiejętności aranżacyjne. Granie formą jednocześnie poruszając się w tej samej estetyce znacznie wzbogaci wystrój wnętrza Twojego salonu.
Aranżacja sypialni w oparciu o komody drewniane
Sypialnia to miejsce, w którym często upychamy szafę wolnostojącą. Jest na tyle odosobnionym miejscem, że jesteśmy przekonani o tym, że spore meble właśnie tam powinny się znajdować. Schowane przed oczami gości.
Jednak i tutaj można śmiało wprowadzić komody, nawet jako moduły drewniane i ponownie skorzystać z kilku opcji jednocześnie. Tym samym pojemnościowo zastępując szafę. Pewnie teraz pojawi się pytanie: skoro szafa wolnostojąca nie nadaje się do salonu, ani sypialni… gdzie mam ją wstawić? Muszę mieć miejsce na przechowywanie płaszczy i kurtek!
Najlepszym miejscem do wstawienia szafy jest przedpokój. To właśnie tam szafa może stanowić zabudowę od podłogi do sufitu, nawet jeżeli miałaby być wąska. Takie rozwiązanie skutecznie rozwiązuje problem posiadania wieszaków na długie sukienki, płaszcze, kurtki zimowe czy parasolki. Zabudowa pod sufit to także maksymalne wykorzystanie przestrzeni, a jak wiemy przed wiosennymi porządkami zawsze mamy o kilka rzeczy za dużo.
Komody drewniane w sypialni to dobry pomysł aranżacyjny. Dzięki nim zyskujemy dodatkową płaską powierzchnię w postaci drewnianych blatów. Można wykorzystać je jako półeczkę nocną bądź miejsce na wazon ze świeżymi kwiatami. Warto unikać elektroniki w sypialni, dlatego telewizor na komodzie w sypialni może okazać się niezbyt trafnym wyborem.
Jaki model wybrać do sypialni?
Do sypialni w stylu boho, etno, scandi, bali i innych pasują komody z drewna litego, jasnego. Jasne aranżacje uspokajają, a sypialnia ma być miejscem relaksu, świątynią spokoju i odpoczynku. Buk i dąb rewelacyjnie sprawdzą się tutaj w odcieniach naturalnym i bielonym. Rozświetlenie przestrzeni optycznie powiększa ją, natomiast o brak refleksów promieni słońca możemy zadbać, zamawiając kotary zaciemniające.
Jasna sypialnia stanowi piękny kontrast dla nocnego, przytłumionego światła. Można ją odmienić za pomocą kilku efektywnych lamp i co wieczór zamieniać ją w przytulny i bezpieczny kącik.
Komoda drewniana w pokoju dziecięcym
To rozwiązanie jest idealne do pokoju dziecięcego, który jest dzielony na dwójkę i więcej pociech. Każde z nich otrzyma swój własny mebel. Schowa w nim swoje rzeczy, a Ty wyeliminujesz możliwość sprzeczek między rodzeństwem. Komody drewniane są także na odpowiedniej wysokości dla dzieci w wieku szkolnym. Każde z nich z powodzeniem sięgnie na wyższe półeczki, a nawet szczyt komody, gdzie ułoży swoje ulubione zabawki lub przybory do rysowania.
Komodę łatwo jest zmodernizować. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby mebel z litego drewna nie zmieniał swojego wyglądu, ponieważ drewno jest trwałe i komoda mogłaby posłużyć nawet kilkadziesiąt lat. Jednak kto nie uległ prośbom pociechy, aby pomalować drzwiczki na jej ulubiony kolor? Kto nie modyfikował wspólnie z dzieciakami wystroju ich pokoju? Drewno jest wdzięcznym materiałem do zmian. Będziesz zatem mieć pewność, że raz zamówiona solidna komoda będzie towarzyszyć dzieciakom co najmniej do ich pełnoletności.
Sprawdź szeroki wybór komód drewnianych w różnym stylu i różnorodnej konfiguracji. Do salonu, sypialni i pokoju dziecka!
Komentarze