Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Stolik kawowy — jak wybrać mebel, który będzie piękny i funkcjonalny?

Zazwyczaj niewielki, a nawet niepozorny, ale to właśnie stolik kawowy jest centralnym punktem kącika wypoczynkowego w salonie. Pełni wiele istotnych funkcji — może zastąpić stół jadalniany lub biurko, może być miejscem spotkań ze znajomymi czy zabaw z dziećmi. Sprawdź zatem, jak wybrać idealny stolik kawowy.

Zabawa przy stoliku kawowym
Stolik kawowy to centralny punkt kącika wypoczynkowego w salonie. To przy nim często toczy się rodzinne i towarzyskie życie

Stolik kawowy i jego rola

Stolik kawowy to miejsce o wielu funkcjach. Z pozoru to tylko miniaturowy stół — płaski blat podniesiony na nóżkach. Jednak to właśnie ta prostota sprawia, że jest tak użyteczny.

Nie bez podstaw stolik kawowy zajmuje centralne miejsce w klasycznym układzie kącika wypoczynkowego. Z jednej strony towarzyszy mu sofa, narożnik, fotele lub inne wygodne siedzisko. Z drugiej natomiast staje szafka RTV wraz z całym sprzętem audiowizualnym — telewizorem, konsolą do gier, dekoderami, odtwarzaczami itd.

Stolik kawowy staje się zatem głównym “blatem roboczym” w kąciku wypoczynkowym. To na nim kładziemy przekąski na seans filmowy, tu odkładamy kubki z poranną kawą czy kieliszki z winem na romantyczny wieczór we dwoje.

Przy stoliku kawowym często też podejmujemy gości na mniej formalnych spotkaniach. To na wygodnej sofie, tuż przy blacie stolika spotykamy się z przyjaciółką na plotkach czy z kumplem na relaksującą rozgrywkę na konsoli.

Stolik kawowy jest też miejscem zabaw z dziećmi — możemy na nim rozłożyć ulubioną planszówkę, kolorowanki czy różne artystyczne akcesoria dla maluchów.

Od czasu do czasu stolik kawowy przejmuje też funkcję innych mebli. Gdy w domu brak dużego jadalnianego stołu, to stolik kawowy staje się miejscem spożywania posiłków. Ale nawet kiedy mamy świetnie wyposażoną jadalnię, zdarza się przecież zjeść kolację przy ulubionym programie w TV.

Praca zdalna też często odbywa się przy stoliku kawowym, a nie przy biurku. Szczególnie gdy do zrobienia mamy prostsze rzeczy, które nie wymagają całkowitego skupienia. Stolik kawowy zastąpi też biurko dla dziecka — odrabianie pracy domowej w towarzystwie rodziców jest przecież znacznie przyjemniejsze (a jak tata lub mama pomogą, to i łatwiejsze) niż robienie tego w samotności we własnym pokoju.

Stolik kawowy Bros
Stolik kawowy to nie tylko miejsce na kubek czy talerz z przekąskami. Ten mebel często zastępuje też stół jadalniany czy biurko do pracy, nauki i zabawy

Funkcjonalność, czyli stolik, który może więcej

Funkcjonalność stolika kawowego zależy od wielu kwestii. Przede wszystkim istotne są jego wymiary, które muszą być dopasowane do potrzeb domowników, ale też do aranżacji wnętrza. Zbyt duży stolik będzie bowiem dominował w wystroju, ale też będzie trzeba go omijać i obchodzić, co może zaburzać ciągi komunikacyjne w salonie. Zbyt mały z kolei nie zapewni dostatecznego miejsca na blacie, a do tego może wyglądać karykaturalnie, np. przy masywnym narożniku.

O dopasowaniu wymiarów i kształtów stolika kawowego do otoczenia piszę jednak w dalszej części artykułu. Tu chciałbym skupić się na innych kwestiach funkcjonalnych.

Na początku tekstu napisałem nieco ironicznie, że stolik kawowy to po prostu miniaturowy stół. Rzeczywiście, takie modele spotyka się często, bo doskonale spełniają one swoją zasadniczą rolę “blatu roboczego” w kąciku wypoczynkowym. Ale nowoczesne stoliki kawowe mogą oferować znacznie więcej niż tylko płaski blat na nogach.

Funkcjonalny stolik z półką podblatową. Model August
Stoliki z półką to funkcjonalne meble zapewniające dodatkowe miejsce na rózne przedmioty

Dodatkowe funkcje stolika kawowego

Wyróżnić trzeba przede wszystkim praktyczne stoliki z półką. To modele takie jak m.in. Augusto, Brik, El czy Vesto. Poza głównym blatem mają też podblatową półkę zapewniającą dodatkowe miejsce na rozmaite przedmioty.

Stoliki z półką są świetnym wyborem na małe metraże, gdzie każda dodatkowa przestrzeń do przechowywania jest na wagę złota. Na półce położymy książki i czasopisma, które akurat czytamy, piloty do sprzętu audio-video czy kontrolery do konsoli. To dobre miejsce na gry towarzyskie, w które grywamy przy stoliku, a nawet na podręczną spiżarkę z ulubionymi przekąskami.

Zdecydowanie bardziej dyskretnym rozwiązaniem od otwartej półki będzie stolik z przesuwanym blatem. Model Move, kiedy jest zamknięty, wygląda jak całkowicie standardowa ława. Okazuje się jednak, że jego blat można przesunąć na specjalnych prowadnicach, co odsłania ukryty pod spodem schowek.

Taki stolik z przesuwnym blatem pomaga w dobrej organizacji i zachowaniu porządku. Dzięki niemu to, co chcesz, masz pod ręką, a jednak schowane.

Stolik kawowy Move z przesuwnym blatem
Move to wyjątkowo funkcjonalny i estetyczny stolik z blatem przesuwnym i ukrytym pod nim schowkiem

Materiały na stolik kawowy

Funkcjonalność i estetyka mebli nierozerwalnie związane są z solidną konstrukcją i zastosowanymi materiałami. Bez dobrego surowca nie ma więc dobrego stolika kawowego.

Czym natomiast jest dobry surowiec? To przede wszystkim materiał solidny, trwały, odporny na uszkodzenia i zużycie oraz zapewniający stabilność konstrukcji. Doskonale też, jeśli materiał sam w sobie jest estetyczny i nie wymaga dodatkowych zabiegów upiększających — pokrywania farbą czy sztucznego nanoszenia wzorów. Oczywistym wyborem jest zatem lite drewno, najlepiej dobrego gatunku — dębowe lub bukowe.

Drewniane stoliki kawowe to meble o wyjątkowym charakterze. Unikatowy rysunek usłojenia sprawia, że każdy model, choćby wykonany wedle tego samego wzoru, jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Naturalne kolory drewna, np. bukowego i dębowego, wprowadzają do wnętrza ciepło i przytulny klimat, ale jeśli chcemy, możemy je modyfikować. Zrobimy to z pomocą odpowiednich lakierów i olejów, które przebarwiają drewno, ale nie pokrywają rysunku usłojenia.

Przede wszystkim jednak drewniane stoliki kawowe to produkty najwyższej jakości. Odpowiednio dobrane, wysezonowane, zaimpregnowane i wykończone drewno jest bardzo mocne i trwałe. Odporne jest nie tylko na uszkodzenia mechaniczne — otarcia, zarysowania i uszczerbienia — ale także na wilgoć czy skrajne temperatury.

Drewno ma zatem wiele zalet, ale świetnie spisze się też w połączeniu z metalem. Stoliki na nogach metalowych to hit ostatnich lat. Doskonale sprawdzają się nie tylko we wnętrzach loftowych, ale też w innych nowoczesnych aranżacjach.

Stolik diamond z drewnianym blatem na metalowym stelażu
Połączenie litego drewna i metalu to wyjątkowa trwałość mebla i niepowtarzalny styl

Stolik kawowy o odpowiednim kształcie

Nowoczesne stoliki kawowe to meble o wielu formach, kształtach i wymiarach. Wpływają one nie tylko na wygląd, ale i na funkcjonalność mebla. Wybierając stolik, warto zatem dokładnie przemyśleć, jaki kształt i wielkość blatu będzie odpowiedni.

Pod uwagę należy brać przede wszystkim miejsce, jakie mebel ma zająć, ale też to, w jakim towarzystwie się znajdzie. Oczywiste jest, że na małe metraże lepsze będą mniejsze modele, a do dużych pomieszczeń można wybrać te większe. Jednak dostępna przestrzeń to nie wszystko.

Stolik kawowy musi być bowiem dopasowany do obecnego w kąciku wypoczynkowym siedziska (lub siedzisk). Zarówno jego wysokość, jak i szerokość oraz długość muszą być dostosowane do sofy, foteli czy narożnika.

Chodzi po pierwsze o to, by zgadzały się proporcje, co da efekt spójnej aranżacji. Po drugie natomiast ważny jest wygodny dostęp do blatu z każdego miejsca przy stoliku. Wpływ na to ma jednak nie tylko wielkość mebla, ale i jego kształt.

Do narożników w kształcie litery L najlepiej dobrać stolik o prostych kątach i brzegach. Powinien to zatem być stolik prostokątny lub kwadratowy. Prostopadłe z siedziskami linie dadzą wrażenie uporządkowania i przejrzystości wystroju. Zapewnią też, że każdy, niezależnie od tego, gdzie usiądzie, będzie miał do blatu tak samo blisko.

Stoliki okrągłe i eliptyczne warto natomiast wybrać do układów, które nie są zbudowane na planie kwadratu lub prostokąta. Takie układy to np. sofa i fotel (lub fotele) rozmieszczone pod lekkim kątem, a nie prostopadle do siebie. W takich nieforemnych ustawieniach sprawdzą się też bardziej fantazyjne kształty i układy, np. zestaw stolików Miki.

Stolik kawowy, sofa i fotel Retro
Stolik należy dopasować do otocznia nie tylko pod względem wzornictwa, ale też kształtu i gabarytów

Dobierz stolik do aranżacji

Wybór odpowiedniego stolika kawowego zależy także od ogólnego obrazu wystroju. 

Do aranżacji współczesnych (głównie tych inspirowanych minimalizmem, ale też w stylu eko czy high-tech) pasują stoliki nowoczesne. To modele o wyraźnie minimalistycznej formie — proste, pozbawione wybujałych zdobień, a jednak wyrafinowane i estetyczne. Z kolei w wystrojach bardziej tradycyjnych sprawdzą się stoliki klasyczne o nieco bardziej dekoracyjnym charakterze.

Nie jest to oczywiście twardy dogmat i mieszanie stylów daje często ciekawe efekty. Przy wyborze trzeba się zatem kierować przede wszystkim pełnym obrazem wnętrza.

Warto przy tym pamiętać, że im większy mebel, tym wyraźniej wybija się we wnętrzu, co może być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Jeśli zatem chcemy organizować aranżację wokół stolika i celowo wyróżniamy jego pozycję — większy, masywniejszy i bardziej wyrazisty model będzie jak znalazł. Jeśli natomiast centrum wystroju i punktem fokalnym (przyciągającym wzrok) ma być inny element, postawmy na stoliki o prostej i lekkiej konstrukcji, które wpisują się w tło.

Stolik Neso, konsola i szafka RTV
Stolik należy dopasować także do wystroju, czyli m.in.do pozostałych mebli - tu zrobiono to idealnie

Jak widać, nie ma tu uniwersalnej rady i zawsze skutecznych sposobów doboru mebli do aranżacji. To w dużej mierze kwestia indywidualnego poczucia stylu i estetyki, dostosowania mebla do konkretnego otoczenia, jak i do osobistych preferencji czy potrzeb mieszkańców. Trzeba jedynie pamiętać, że w naszym domu ważne jest to, co nam się podoba i co nam dobrze służy.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

STOLIKI KAWOWE – WSKAZóWKI I PORADY DOTYCZąCE ICH STYLIZACJI
IDEALNY STOLIK KAWOWY ISTNIEJE? SPRAWDZAMY, JAK POWINIEN WYGLąDAć STOLIK DOPASOWANY DO TWOICH POTRZEB
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum