Łazienka w stylu japandi – minimalistyczny relaks w luksusowych wnętrzach
Styl japandi to obecnie jeden z najbardziej lubianych przez architektów stylów aranżacyjnych. Beżowa kolorystyka, subtelna natura, nowoczesność i minimalizm w eleganckiej odsłonie. Do tej pory najlepiej w takiej aranżacji czuły się sypialnia i salon. Łazienka w stylu japandi to stosunkowo nowość. Dlatego przyjrzymy się jej z bliska!
Skąd wziął się styl japandi?
Sam wyraz jest połączeniem dwóch innych: scandi (skandynawski) oraz japan (japoński). Osobno te wyrazy opisują dwa odmienne style aranżacyjne. Styl skandynawski przypadł do gustu Polakom. Łóżka w stylu skandynawskim to jedne z najczęściej kupowanych mebli przez internet.
Styl japoński natomiast kojarzy nam się z ascetyczną elegancją, która niekoniecznie w naszym kraju jest uznawana za funkcjonalną. Główne obawy to przede wszystkim: mało miejsca na przechowywanie i brak dekoracji.
Połączenie tych dwóch typów przestrzeni, daje właśnie styl japandi. Ciepły, minimalistyczny, elegancki oraz funkcjonalny. Skandynawska praktyczność spotyka się w nim z uwagą na artystyczne piękno wnętrz. Połączenie idealne.
We wnętrzach japandi główną rolę odgrywa drewno: buk, dąb, cyprys. Najlepiej jeśli jest to drewno lite, surowe, możliwie najbardziej naturalne. Świetnie sprawdzają się tutaj nie tylko meble z drewna, ale także dekoracje w postaci konarów drzew wyrzuconych przez morze (tzw. driftwood).
Z drewna są także zrobione podłogi, a nawet sufity. Dodatki tj. lampy, dekoracje, ramy obrazów i luster, toaletki czy wieszaki podłogowe idealnie wpasowują się w rytm natury, który stale przygrywa aranżacjom wnętrz japandi.
Łazienka w stylu japandi – jak ją urządzić?
Łazienka w stylu skandynawsko-japońskim jest łatwa do utrzymania w czystości. Jest to zatem gratka dla osób, które kochają błysk. Prostota, minimalizm, funkcjonalność to cechy wnętrza skrojonego dla perfekcjonistów. Dzięki małej ilości przedmiotów, wszystkie będą zawsze na swoim miejscu.
Drewnopodobne płytki sprawdzą się w łazience bardzo dobrze. Jeżeli jesteś szczęściarzem i posiadasz okna w łazience, możesz z powodzeniem zdecydować się na drewnianą komodę w pomieszczeniu kąpielowym. Odpowiednio zaimpregnowane drewno oraz bardzo dobra wentylacja sprawią, że komoda nie zniszczy się.Nawet, jeśli zostanie narażona na działanie pary wodnej i zmieniającej się temperatury pomieszczenia. Efekt możesz zintensyfikować poprzez wprowadzenie roślin pochłaniających wilgoć, tj. mech czy paprocie.
Armatura może być biała lub czarna z wykończeniem matowym. Proste formy możesz zastąpić nietypowymi kształtami, które jednak współgrają z harmonijną myślą przewodnią wnętrza. Dobrze zaprojektowane baterie prysznicowe czy krany zachwycą artystycznym wyrazem.
Łazienka w stylu japandi to także wolnostojąca wanna lub wanna zabudowana z wykorzystaniem drewnianych lub drewnopodobnych desek. Jeśli chodzi o prysznic, możesz zastosować rodzime gatunki drewna: dąb lub modrzew.
Zielona natura w łazience w stylu japandi
Oprócz wszechobecnego drewna (częściej ciemnego, niż jasnego jak w stylu scandi), warto postawić na roślinność. W zależności od tego, czy twoja łazienka w stylu japandi ma okna czy nie, możesz w niej umieścić kilka roślin. Rośliny wzbogacą przestrzeń i w świetny sposób poradzą sobie z wchłanianiem pary wodnej.
Pamiętaj jednak, że jeśli nie będą miały odpowiedniego dostępu do naturalnych promieni słonecznych, szybko zwiędną lub zachorują.
Zatem… do łazienki bez okna, wybierz chrobotka reniferowego. Łazienka ze średnim dostępem do światła naturalnego daje możliwość wprowadzenia niewymagających roślin, tj. paprocie lub tillandsie. Natomiast łazienka z szerokim dostępem do światła dziennego otwiera przed Tobą szereg możliwości.
Suszone kompozycje, które budują intymny klimat
Japandi kultywuje miłość do natury. Jednak można zobaczyć także jego drugą stronę. Dekoratorzy wnętrz często umieszczają w łazience w stylu japadni suszone rośliny. Dzieje się tak głównie dlatego, że wiele z takich pomieszczeń nie ma okien. Suszone bukiety i kompozycje robią duże wrażenie w połączeniu z blaskiem świec, a dodatkowo… nie wymagają dostępu do światła naturalnego.
Czynnikiem spornym okazuje się przepływ energii. Osoby, które zajmują się np. feng shui odradzają stawianie w pomieszczeniach suszonych ozdób. Jeżeli jednak Ty lubisz ich urok i czujesz się wśród nich dobrze, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać je do aranżacji w stylu japandi.
Paleta kolorystyczna łazienki w stylu japandi
Wbrew pozorom mamy tutaj spore pole do popisu. Otulające i ocieplające beże spotykają się z bielą oraz czarnymi akcentami. Dobrze sprawdzą się także oliwkowe odcienie zieleni, pudrowy róż, śmietankowy odcień żółtego.
Warto skupić się na kolorach neutralnych, bezpretensjonalnych, które nie powinny rozpraszać uwagi. Relaks czy nawet medytacja w blasku świec wymagają przestrzeni w której łatwo o skupienie.
Łazienka w stylu japandi i perfekcyjne dodatki
Dodatki w tak ascetycznym wnętrzu muszą być skromne, jednak wysokiej jakości. Idealne będa mini-rzeźby, fontanny dymne, świece, dekoracje z drewna. Można także korzystać z typowo skandynawskich akcentów, jak kosze wiklinowe, abażury, bambusowe wieszaki na ręczniki.
Wielofunkcyjne meble będą strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, aby urządzając łazienkę w tym stylu zawsze dążyć do redukcji. Zatem siedzisko, które jest jednocześnie szafką na ręczniki, lustro z półeczką na kosmetyki, szafka (lub komoda łazienkowa) z zabudowanym śmietnikiem czy dekoracyjna ceramika łazienkowa to właśnie to, czego szukasz.
Bardzo dobrze sprawdzi się len w każdej postaci. Jako ozdobne serwety lub zawieszana półeczka na kosmetyki, np. przy wannie. Można go również wykorzystać jako ręcznik dla gości w mniejszej łazience lub toalecie. Koszyki i miękkie pudełka z lnu nigdy nie wychodzą z mody.
Dodatkowo, jego naturalny i neutralny kolor sprawi, że nie zachwieje harmonijnej aranżacji łazienki w stylu japandi. Być może w Japonii nie produkuje się lnu, jednak znają tam i doceniają nasz rodzimy produkt, który jest tam eksportowany.
Komentarze