Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Lustra we wnętrzach — element dekoracyjny i funkcjonalny

Lustra pełnią istotną rolę w aranżacji wnętrz. Przede wszystkim są akcesoriami użytkowym, wykorzystywanym w garderobach, łazienkach czy przedpokojach. Mają jednak również duże znaczenie dla wystroju i wyglądu wnętrza. Są bowiem świetnym narzędziem wydłużania perspektywy, optycznego powiększania i doświetlania pomieszczeń. Sprawdź więc, jak wykorzystać lustra w aranżacji wnętrz.

Lustro łazienkowe
Lustro to nie tylko element praktycznym, służący do przeglądania się, ale również ważne narzędzie aranżacyjne

Dekoracyjny i funkcjonalny charakter lustra

Podstawowa funkcjonalność luster jest oczywista. Pozwalają one na przejrzenie się w czasie mycia, golenia, robienia makijażu, układania fryzury czy ubierania się. Są zatem podstawowym narzędziem do tego, by zadbać o własny wygląd i mieć nad nim kontrolę.

Ta klasyczna użyteczność lustra sprawia, że wykorzystuje się je przede wszystkim w łazienkach, ale też garderobach czy przedpokojach. Jednak to nie koniec funkcjonalności luster.

Lustra są bowiem ważnym narzędziem aranżacyjnym. Dzięki nim możliwe jest wydłużenie perspektywy, a więc stworzenie iluzji przestronności. Ponadto, jako że lustra odbijają światło, pomagają też rozjaśnić i oświetlić pomieszczenia. Oba te aspekty pomagają w uzyskaniu efektu optycznego powiększenia przestrzeni, co jest istotne przede wszystkim (ale nie tylko) na małych metrażach.

Oczywiście lustra mogą być bardzo różne. Mają odmienne formaty, kształty, charakter oprawy i sposoby montażu. Spotykamy więc lustra okrągłe, owalne, kwadratowe, prostokątne, a także nieforemne i niesymetryczne kształty. Mogą być oprawione w minimalistyczne lub bogato zdobione ramy wykonane z rozmaitych materiałów, w różnych kolorach itp. Lustra mogą też być wolnostojące, wiszące czy montowane na meblach (np. na drzwiach szaf).

Wybór jest więc naprawdę duży i dobre dopasowanie luster do aranżacji nie jest wcale łatwym zadaniem. Na szczęście uznaje się, że lustra jako takie stanowią uniwersalny element wystroju. Są zatem odpowiednie do wszystkich stylów aranżacyjnych — klasycznych, stylizowanych i nowoczesnych. Świetnie sprawdzają się na małych i dużych metrażach i w niemal wszystkich pomieszczeniach. Wystarczy odpowiednio dobrać ich formę i styl.

Lustra róznej wielkości i kształtu
Liczne formaty wymiary i kształty luster umożliwiają dobranie modeli odpowiednich do każdej aranżacji

Lustra do salonu — jak je wykorzystać w aranżacji wnętrza?

Lustra do salonu wykorzystuje się głównie jako dekorację i narzędzie optycznego powiększenia przestrzeni. Doskonale sprawdzają się w niewielkich, słabo oświetlonych salonach, ale swoje miejsce znajdą również w przestronnych pomieszczeniach.

Optyczne powiększenie salonu wymaga właściwego umieszczenia lustra. Najlepiej, gdy zawiesimy je naprzeciw okna, co pozwala na “wyłapanie” największej ilości promieni słonecznych i rozproszenie ich po pomieszczeniu. Takie lustro staje się więc jakby drugim oknem i drugim źródłem światła dziennego.

Inne podejście to umieszczenie lustra w salonie w taki sposób, by odbijały się w nim ciekawe widoki. Osoba siedząca na kanapie może więc w lustrze widzieć np. ogród, nawet siedząc tyłem czy bokiem do okna. Lustro pomaga też eksponować ciekawe, atrakcyjne elementy samego wnętrza i jego wystroju. Odbijać może się w nim np. komoda z wystawą pamiątek, zdjęć czy cennych bibelotów, wiszące na przeciwległej ścianie dzieło sztuki itd. Pozwala to  lepiej wyeksponować kluczowe elementy aranżacji, nadać im większej wagi i po prostu zwiększyć ich widoczność z różnych punktów w salonie.

Oczywiście samo lustro również może stać się istotnym, a nawet centralnym punktem aranżacji. Jeśli wykorzystamy pokaźnych rozmiarów akcesorium oprawione w dekoracyjną ramę, możemy mieć pewność, że przyciągnie wzrok. Co istotne, rama wcale nie musi być ornamentowana i wystawna. Jako element centralny doskonale sprawdzają się też formy nowoczesne, np. łamiąca symetrie oprawa James czy Vigo lub formalnie prosta, ale niepozbawiona charakteru rama Koli.

Lustro do salonu nie musi się jednak wcale rzucać w oczy. Doświetlenie i optyczne powiększenie bez tworzenia wyrazistych punktów fokalnych (przykuwających wzrok) umożliwiają lustra nowoczesne. Minimalistyczny charakter takich ram jak w modelach Bingo, Minimal czy Steel umożliwia nienachalne wydłużenie perspektywy — tak w małych, jak i dużych salonach.

Lustro Vinci
Odpowiednio umieszczone lustro w salonie może stać się "dodatkowym oknem", w którym odbijać się będzie ogród czy panorama miasta

Lustra do sypialni i garderoby — funkcjonalne i estetyczne akcesorium

Lustra do sypialni i garderoby mają nieco inną funkcję i charakter od tych do salonu. Przede wszystkim tutaj znacznie bardziej liczy się ich praktyczność. Funkcją lustra w garderobie i sypialni jest bowiem zapewnienie możliwości przejrzenia się podczas ubierania, a czasem również robienia makijażu czy układania fryzury.

Dobre lustro do sypialni i garderoby powinno więc być wysokie (jak np. model Cubic), by można było ocenić wybraną kreację od stóp do głów. Takie lustro można zamontować na ścianie lub na drzwiach szafy, ale też wykorzystać jako element wolnostojący.

Oczywiście lustra w sypialni również mogą być narzędziem aranżacyjnym służącym do doświetlania i optycznego powiększania pomieszczenia. W małych sypialniach coraz częściej spotyka się wielkoformatowe lustra na całą ścianę (lub na cały front szafy w zabudowie). Trzeba tu jednak pamiętać, że sypialnia ma być miejscem intymnym. Wielkość, kształt i rozmieszczenie luster trzeba więc dobierać z dużą ostrożnością. Lustra mogą bowiem być doskonałym narzędziem budowania klimatu, ale źle użyte mogą też zupełnie zrujnować atmosferę.

Wiele zależy tu oczywiście od indywidualnych preferencji, szczególnie kiedy mowa o lustrach, w których odbija się łóżko. Nie każdemu bowiem odpowiada spoglądanie na swoje odbicie tuż po przebudzeniu, a tym bardziej w sytuacjach intymnych.

Wykorzystanie lustra w sypialni - wysokie lustro Cubic
Wysokie lustro to ważny element wyposażenia sypialni lub garderoby. Pomaga w wyborze ubioru

Ważnym elementem wyposażenia sypialni lub garderoby jest też toaletka i ta musi być bezwzględnie wyposażona w lustro. Zastosować można tu kompletny mebel ze zintegrowanym lustrem (np. Vento czy Vinci) lub niewielkie biurko z osobnym lustrem do powieszenia nad blatem. 

Oczywiście takie lustro przy toaletce służy raczej tylko do oglądania twarzy przy robieniu makijażu czy fryzury, dlatego poza nim warto wyposażyć sypialnię lub garderobę również w model większy, służący do przymierzania ubrań.

A co z lustrem w przedpokoju?

Lustro w przedpokoju również mają wyraźny charakter funkcjonalny. To w nim przeglądamy się podczas ubierania i szykowania się do wyjścia z domu. Umożliwia ono wybór odpowiedniej odzieży wierzchniej, czy wykonanie poprawek ułożenia fryzury. Podobnie jak w garderobie lub sypialni, tu również warto wykorzystać lustra wysokie, które pozwolą zobaczyć się od stóp do głów. Łatwiej ocenimy wtedy dobór butów do kurtki, ułożenie szala itp.

Oczywiście przedpokój jest zazwyczaj pomieszczeniem dosyć ciemnym i małym. Dlatego lustra pełnią tu także wyraźnie użyteczną funkcję aranżacyjną, doświetlając i optycznie powiększając przestrzeń. Istotne jest jednak, by samo lustro odpowiednio oświetlić, aby mogło “złapać” i odbić jak najwięcej światła.

Lustro w przedpokoju powinno też być skierowane w stronę przestrzeni uporządkowanej. Odbity tu bałagan będzie bowiem spotęgowany i widoczny podwójnie. O ile to możliwe, nie montuje się więc luster naprzeciw wieszaków, gdzie płaszcze i kurtki zazwyczaj tworzą pewien wizualny chaos.

Duże lustra w przedpokoju
Duże lustra doskonale sprawdzają się w przedpokojach

Jakie lustro wybrać do łazienki?

Oczywiście lustra najczęściej spotykamy w łazienkach, gdzie ich funkcja jest najważniejsza. W zasadzie nie ma łazienki bez lustra — umieszczonego przeważnie nad umywalką. Pozwala ono przejrzeć się przy porannej i wieczornej toalecie — myciu twarzy, goleniu, a tam, gdzie brak toaletki również przy robieniu makijażu czy układaniu włosów.

Funkcja użytkowa jest więc w lustrach łazienkowych najbardziej widoczna, choć design również pełni tu istotną rolę. Łazienka sama w sobie pozbawiona jest zazwyczaj elementów dekoracyjnych. Za jej wygląd odpowiadają więc głównie właśnie elementy użytkowe. Wybór lustra jest zatem dosyć istotny.

W nowoczesnych projektach coraz częściej spotyka się wielkoformatowe lustra łazienkowe, często rozciągnięte wręcz na całe ściany. To rozwiązanie ciekawe aranżacyjnie — pozwala dobrze doświetlić i znacząco powiększyć optycznie niewielką zazwyczaj przestrzeń łazienki. Trzeba jednak pamiętać o względach praktycznych — w łazience jest wilgotno, często dochodzi do skraplania się pary wodnej na powierzchniach ścian (i luster). Mycie tak ogromnych tafli może więc być uciążliwe. To cena, jaką trzeba zapłacić za nowoczesną aranżację tego pomieszczenia.

Wielkoformatowe lustra łazienkowe
Wielkoformatowe lustra łazienkowe są coraz bardziej popularne

Z powodzeniem jednak można urządzić nowoczesną i funkcjonalną łazienkę bez tak wielkich luster. Ciekawą i równie modną opcją jest tworzenie tzw. perspektyw nieskończonych. W tym celu montuje się dwa lustra na przeciwległych ścianach tak, aby obraz z jednego odbijał się w drugim w nieskończoność. To efekt, który znacząco powiększy łazienkę optycznie, ale łatwo z nim przesadzić. Wykorzystanie dwóch bardzo dużych luster sprawi bowiem, że ta perspektywa będzie zbyt długa i dziwaczna, odbierana jako nieprzyjemna. Dlatego przynajmniej jedno lustro powinno być mniejszego formatu.

Jeśli takie spektakularne efekty wizualne nie są w Twoim guście, możesz wykorzystać lustra łazienkowe w bardziej tradycyjny sposób. Główną taflę oczywiście montuje się nad umywalką, ale w łazience można umieścić dodatkowe lustra w różnych formatach i kształtach. Lokalizacje takich luster zawsze należy rozpatrywać łącznie z lokalizacją źródeł oświetlenia. Źle umieszczone, mogą bowiem odbijać światło prosto w oczy i oślepiać.

W łazienkach warto skorzystać też z materiałów specjalnych. Sprawdzą się np. lustra nieparujące, na których nie zbiera się para wodna. Dobry wybór do łazienki to także lustra z wbudowanym oświetleniem. Ważne jednak, by to oświetlenie miało naturalną barwę, co zapewni realistyczny wygląd odbicia.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DREWNIANE LUSTRA I NOWOCZESNE ARANżACJE – CZY PASUJą DO SIEBIE?
LUSTRA W ARANżACJI WNęTRZ — WSZYSTKO, CO POWINIENEś O NICH WIEDZIEć
LUSTRA LOFTOWE – JAK KLIMATYCZNIE JE POSTARZYć?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum