Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble bukowe i dębowe — jak o nie zadbać, by przez długi czas były piękne i funkcjonalne?

Meble bukowe i dębowe urzekają naturalną, ciepłą barwą i niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia. Mogą mieć rozmaite formy i wzornictwo dopasowane do odmiennych stylów aranżacyjnych — zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Aby zachowały swój piękny wygląd i służyły przez długi czas, wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Jak zatem dbać o meble bukowe i dębowe?

Meble bukowe i dębowe - kolekcja Paris
Odpowiednio pielęgnowane meble drewniane będą zachwycały doskonałym wyglądem przez wiele lat

Meble bukowe i dębowe — jak o nie dbać na co dzień?

Meble bukowe i dębowe wymagają zarówno okresowej konserwacji, jak i odpowiedniej pielęgnacji na co dzień. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na panujące w domu warunki i właściwe umiejscowienie wyposażenia.

Meble bukowe i dębowe należy chronić przed bardzo wysoką i niską temperaturą oraz przed jej nagłymi zmianami. Łóżka, komody, szafy i inne sprzęty z drewna należy więc stawiać z dala od kaloryferów, pieców czy klimatyzatorów. Na stołach i kawowych stolikach bezwzględnie należy też stosować podkładki pod kubki i gorące talerze. Nagłe zmiany temperatury powodują bowiem rozszerzanie i kurczenie się drewna, a to może doprowadzić do pękania powłok zewnętrznych (np. lakieru), jak i samego drewna.

Meble bukowe i dębowe, szczególnie te z drewna surowego, należy także chronić przed wilgocią. Wylane napoje trzeba szybko wytrzeć do sucha, a przy sprzątaniu używać jedynie lekko wilgotnej szmatki.

Podkładka pod kubek na drewnianym stole
Stawiając naczynia na drewnianych meblach, zawsze należy korzystać z podkładek

W tym miejscu warto zaznaczyć, że w sprzedaży spotyka się nie tylko dębowe i bukowe meble do salonu, sypialni czy jadalni, ale również do kuchni, a nawet łazienki. Właściwie zaimpregnowane i zabezpieczone drewno doskonale radzi sobie również w takich pomieszczeniach, bardzo ważne jest jednak odpowiednie wykończenie mebli.

Codzienna pielęgnacja mebli bukowych i dębowych to również dbanie o ich czystość. Do przecierania drewnianego wyposażenia należy stosować miękkie ściereczki, np. z mikrofibry. Drewno ma naturalne właściwości antystatyczne (nie przyciąga kurzu), więc w przypadku mebli z litego drewna surowego stosowanie dodatkowych preparatów o takich właściwościach nie jest konieczne. Wystarczy lekko wilgotna szmatka.

Płyny do mycia drewna warto wykorzystać przy usuwaniu większych, trudniejszych zabrudzeń. Trzeba jednak pamiętać, by nanosić takie detergenty na szmatkę, a nie bezpośrednio na mebel. Przed użyciem preparatu czyszczącego dobrze też wypróbować go na niewidocznej części mebla, aby upewnić się, że nie powoduje trwałych odbarwień.

Odbarwienia drewna powstają również w wyniku działania promieni UV. Meble dębowe i bukowe z czasem ciemnieją od słońca (chyba że zabezpieczy się je odpowiednimi lakierami z filtrem UV), dlatego warto często przestawiać znajdujące się na nich przedmioty, aby nie powstawały pod nimi jaśniejsze plamy

Czyszczenie drewnianego stołu sprayem
Pielęgnacja drewnianych mebli to nie tylko dbanie o nie na co dzień, ale również okresowa konserwacja

Okresowa konserwacja mebli bukowych i dębowych

Pielęgnacja mebli bukowych i dębowych to nie tylko dbanie o nie na co dzień. Raz na jakiś czas takie wyposażenie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Okresową konserwację drewna należy przeprowadzać co kilka lat. Na szczęście nie jest to skomplikowane i nie wymaga specjalistycznych działań, narzędzi czy wiedzy. Można i warto zrobić to samemu, aby znacznie przedłużyć żywotność mebli.

Meble bukowe i dębowe zazwyczaj wykańcza się przez olejowanie lub lakierowanie. Odświeżenie tych powłok to główny element okresowej konserwacji. Robi się to w kilku prostych krokach.

Na początek należy odpylić, odtłuścić i dokładnie oczyścić powierzchnię mebla. Wykorzystuje się do tego odpowiednie środki chemiczne przeznaczone do takich celów. Bez trudu dostaniemy je w marketach budowlanych.

Oczyszczone meble bukowe i dębowe można też zmatowić papierem ściernym o dużej granulacji (P180 - P320). Drewno należy szlifować zgodnie z kierunkiem usłojenia.

Po matowieniu trzeba znów odpylić powierzchnię, a następnie nanieść odpowiednią powłokę. Do wykończenia mebli bukowych i dębowych najbardziej poleca się naturalne oleje lub ekologiczne lakiery. Odpowiednio dobrane powłoki pozwalają zmienić wybarwienie — przyciemnić lub rozjaśnić drewno bez zakrywania rysunku usłojenia. Naniesioną powłokę należy pozostawić do wyschnięcia i gotowe!

Wykończenie mebli z drewna litego
Okresowa konserwacja mebli to przede wszystkim odświeżenie powłok wykończeniowych, czyli olejowanie, lakierowanie lub woskowanie

Meble bukowe i dębowe — jak je odrestaurować i w prosty sposób przywrócić im dawny blask?

Meble bukowe i dębowe są trwałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia, ale wypadki się zdarzają. Rysy, zadrapania czy trwalsze plamy łatwo jednak usunąć, przywracając meblom pierwotny blask. Drewno jest wdzięcznym i dosyć łatwym w obróbce materiałem, więc nawet większe uszkodzenia można naprawić.

Ta łatwość odświeżania i odnawiania drewna sprawia, że meble z twardego drewna należą do najtrwalszych i najbardziej długowiecznych. Mogą służyć przez całe dziesięciolecia, zachowując swoją funkcjonalność i piękno.

Drewno dosyć dobrze chłonie płyny, dlatego łatwo powstają na nim trwałe plamy, których nie da się po prostu wytrzeć. Można je jednak usunąć podobnie jak drobne rysy — poprzez szlifowanie i ponowne nałożenie powłok zewnętrznych. To dokładnie ta sama procedura, którą opisałem, omawiając konserwację mebli przez olejowanie i lakierowanie.

Bianco komoda
Drewno można wykończyć na wiele sposobów - farbą w dowolnym kolorze lub lakierem czy olejem eksponującym naturalny rysunek usłojenia

Meble bukowe i dębowe można szlifować również w celu usunięcia powłok zewnętrznych — warstw lakieru czy farby. Pozwala to zmienić kolor oraz sposób wykończenia drewna i nadać meblom nowego charakteru.

Lite drewno można też ciąć czy nawiercać, a większe ubytki wypełniać specjalnymi pastami i szpachlami o odpowiednio dobranej barwie. Pozwala to naprawiać takie uszkodzenia jak urwane zawiasy i uchwyty czy różnego typu szczerby i złamania drewnianych elementów.

W sytuacjach skrajnych można też po prostu wymienić uszkodzone drzwiczki, elementy korpusu czy półki. Takie części zamienne można dostać u producenta mebli lub zlecić ich dosztukowanie dobremu stolarzowi.

Meble bukowe i dębowe to zatem nie tylko wyjątkowa estetyka i trwałość, ale także możliwość naprawy i odrestaurowania wyposażenia. Dzięki temu służy ono naprawdę długo i przez cały czas może zachwycać niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia i wyjątkową estetyką.

Komentarze

  • szklanek
    7 Październik 2022 o 21:17
    W dzisiejszych czasach jest bardzo dużo różnego rodzaju środków do pielęgnacji drewna. Zaczynając od zwykłego płynu do mycia podłóg po profesjonalne środki do pielęgnacji drewna. Wielu sprzedawców na polskim rynku sprzedaje środki do pielęgnacji drewna np. https://chemialux.pl/ . Wiadomo nie od dziś, że te środki czystości są znacznie lepsze i wydajniejsze niż nasze krajowe, które są rozcieńczane.
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE BUKOWE — CO JE WYRóżNIA I JAKIE MAJą ZALETY?
RODZAJE DREWNA WYKORZYSTYWANE W PRZEMYśLE MEBLARSKIM
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum