Meble do sypialni małżeńskiej — jak urządzić romantyczne pomieszczenie dla pary?
Aranżacja i meble do sypialni małżeńskiej powinny być dobrze dopasowane do potrzeb oraz oczekiwań obojga partnerów. Wystrój musi być też nastrojowy, romantyczny i intymny, a przy tym spokojny, wspierający wypoczynek i dobry sen. Sprawdźmy więc, jak dobrać meble do sypialni małżeńskiej i jak urządzić to pomieszczenie.
Funkcjonalna i estetyczna aranżacja sypialni małżeńskiej
Sypialnia jest najbardziej prywatnym pomieszczeniem w mieszkaniu. Bardzo ważne jest, by panowała tu intymna, romantyczna atmosfera, która z jednej strony będzie sprzyjała wypoczynkowi i relaksowi, a z drugiej, budowaniu bliskości z partnerem lub partnerką.
Dodatkowo sypialnia małżeńska powinna być też funkcjonalna i wygodna. Zastosowane tu meble, wyposażenie i rozwiązania powinny więc zaspokajać potrzeby (jak i wymagania estetyczne) obojga partnerów. Tu leży sedno problemu i cała trudność związana z urządzeniem sypialni dla pary. Gusta, potrzeby i preferencje obojga partnerów mogą bowiem być zasadniczo odmienne.
Aranżacja sypialni małżeńskiej jest więc sztuką znajdowania kompromisów i rozwiązań odpowiednich dla dwojga. Od dawna wiadomo, że otoczenie i jego wygląd (a więc np. wystrój wnętrz) wpływają na samopoczucie. W estetycznym (subiektywnie) otoczeniu po prostu czujemy się lepiej. W sypialni ma to szczególne znaczenie, bo przecież właśnie tu zaczynamy i kończymy każdy dzień.
Dobra aranżacja sypialni będzie więc wpływała na dobry nastrój. Z kolei zła — a więc nieadekwatna do oczekiwań, poczucia estetyki czy potrzeb mieszkańców — może nastrajać negatywnie, drażnić i powodować złe samopoczucie. To oczywiście wprost przekłada się na zachowania i relacje partnerskie.
Jak pogodzić potrzeby obojga partnerów?
Wypracowanie wspólnego stanowiska dotyczącego rozwiązań estetycznych czy wyboru mebli do sypialni małżeńskiej jest zatem niezwykle ważne. W przypadku gdy partnerzy mają zasadniczo odmienne gusta, najlepiej unikać rozwiązań nietypowych i ekstrawaganckich. Doskonale sprawdzą się natomiast uniwersalne i dające wiele swobody wystroje klasyczne lub minimalistyczne. Dużą swobodę w wyborze mebli do sypialni czy dodatków dają też style boho, skandynawski, rustykalny, a przede wszystkim pozwalający na łączenie rozmaitych elementów styl eklektyczny.
Wypracowanie spójnego i wspólnego stanowiska estetycznego to nie koniec trudności. Nie można bowiem zapominać o funkcjonalności, która budują przede wszystkim właściwie dobrane meble do sypialni.
Trzeba zaznaczyć, że potrzeby obojga partnerów mogą się różnić jeszcze bardziej niż ich gusta. Wynikają one m.in. z rozmiarów i specyfiki posiadanej garderoby, co wpływa na zapotrzebowanie na odpowiednie miejsce do jej przechowywania. Odmienne będą tez potrzeby dotyczące wyposażenia dodatkowego — np. kobietom przyda się toaletka z lustrem, która dla mężczyzny nie jest tak istotna. Takie różnice mogą też wynikać z zainteresowań, hobby i sposobów spędzania czasu — niektórzy lubią np. poczytać przed snem, więc potrzebują dobrego oświetlenia przy łóżku.
Takich różnic może być wiele, więc podstawą jest ich dobre zidentyfikowanie i zaspokojenie przez wypracowanie rozwiązań odpowiednich dla obojga partnerów.
Kolory i faktury
Atmosferę we wnętrzach (również w sypialni małżeńskiej) w dużej mierze buduje zastosowana kolorystyka, faktury czy wzory. Są to elementy, które w największym stopniu wpływają na wizualne aspekty aranżacji.
Przy wyborze kolorów do sypialni małżeńskiej trzeba pamiętać nie tylko o tym, by pasowały one obojgu partnerów. Istotne jest także, by zastosowana paleta budowała odpowiedni klimat i nastrój.
Sypialnia to przede wszystkim miejsce wypoczynku i snu, więc kolorystyka nie może być pobudzająca. Barwy mają wyciszać, promować spokój, poczucie odprężenia i uspokojenia. Wykluczone jest więc stosowanie jaskrawych kolorów, skomplikowanych, pstrokatych wzorów czy bardzo wyrazistych i ekstrawaganckich faktur. Takie elementy będą bowiem działały pobudzająco, co przeszkodzi w dobrym wypoczynku i utrudni zasypianie.
Lepiej więc do sypialni małżeńskiej wybierać kolory stonowane i ciepłe. Pomagają one budować atmosferę spokoju i intymności. Doskonale sprawdzają się zatem pastele, beże i szarości, ale również ziemiste brązy czy odcienie piaskowe.
W aranżację sypialni małżeńskiej świetnie wpisuje się drewno. Zarówno jego barwa, jak i rysunek usłojenia buduje miły, ciepły i przytulny klimat. Doskonałym pomysłem są drewniane podłogi, jak i meble z litego drewna.
W małżeńskiej sypialni warto też zadbać o romantyzm. W jego budowaniu pomogą akcenty purpury, czerwieni, pomarańczu czy granatu. Ważne jest jednak, by nie przesadzać z ich stosowaniem. To rzeczywiście powinny być akcenty, a więc elementy widoczne w dodatkach — np. tekstyliach. Umiar jest tu kluczowy — chodzi przecież o budowanie atmosfery intymności i romantyzmu, a nie wyuzdania.
Meble do sypialni małżeńskiej — łóżko to podstawa
O funkcjonalności i wygodzie decydują przede wszystkim dobrze dobrane meble do sypialni małżeńskiej, a najważniejszym z nich jest łóżko.
Łóżko małżeńskie przede wszystkim powinno być duże (a raczej szerokie). Łóżka dwuosobowe powinny mieć minimum 140 cm szerokości, ale to wybór raczej dla pary o drobnej budowie. Znacznie lepiej sprawdzą się modele mające przynajmniej 160 cm, ale rozważyć można większe, mające nawet 200 cm.
Długość łóżka standardowo wynosi 200 cm, ale w szczególnych przypadkach (dla osób bardzo wysokich) konieczne może być zastosowanie wymiarów niestandardowych — 210, a nawet 220 cm.
Wymiary łóżka do sypialni małżeńskiej zależą oczywiście nie tylko od preferencji i potrzeb jego użytkowników, ale również od metrażu pomieszczenia. Owszem, większe łóżko oznacza zazwyczaj więcej wygody, ale warto najpierw przemyśleć, gdzie ma ono stanąć i co poza nim powinno się w sypialni znaleźć.
Wymiary wpływają na wygodę, ale jeszcze ważniejsze są dobrze dobrane stelaże i materace. Ich wybór zależy przede wszystkim od budowy ciała (i wagi) użytkowników. Im cięższa osoba, tym twardszy powinien być materac. W przypadku łóżek małżeńskich dla osób o bardzo odmiennej budowie ciała, korzystne może być zastosowanie dwóch osobnych materacy na jednym łóżku.
Uwagę warto poświęcić nie tylko parametrom technicznym. Rama łóżka to przede wszystkim kwestia estetyki. Do wyboru są liczne modele utrzymane w odmiennych stylach aranżacyjnych. Ich wybór zależy więc od gustów obojga partnerów i wybranego rodzaju wystroju.
Omówienie wszystkich opcji daleko wykracza poza ramy tego artykułu, warto jednak wspomnieć o dwóch kategoriach — łóżkach tapicerowanych i “twardych” łóżkach drewnianych.
Tapicerowane i “twarde” łóżka do sypialni małżeńskiej
Łóżka drewniane to doskonały wybór nie tylko ze względu na uniwersalną estetykę, ale również trwałość i wytrzymałość. Wspomniałem już, że drewno doskonale wygląda w sypialni, wprowadza ciepło i przytulność. Dodatkowo jest wyjątkowo mocne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki środowiskowe. Drewniane meble są w stanie przetrwać i zachować dobry wygląd przez całe dziesięciolecia, jest to więc często inwestycja na całe życie.
Łóżka tapicerowane zasadniczo też zrobione są z drewna. Drewnianą konstrukcję pokrywa się jednak różnego rodzaju materiałami obiciowymi. Takie materiały pojawiają się przede wszystkim na zagłówkach, ale czasem tapicerowane są również ramy. Tapicerka zmienia oczywiście wygląd mebla — zasłania co prawda naturalny rysunek usłojenia, ale dodaje pewnej “miękkości”. Pomaga to w budowaniu przytulności i atmosfery komfortu.
Wybór między łóżkiem tapicerowanym lub nie zależy jednak przede wszystkim od dopasowania do całego wystroju sypialni. Funkcjonalnie te dwie kategorie nie różnią się w sposób bardzo istotny. Być może tapicerowane zagłówki są nieco wygodniejsze, ale nie jest to różnica aż tak ważna. Dużo istotniejszy jest wygląd łóżka i osadzenie go w kontekście pozostałych mebli do sypialni czy całego wystroju.
Zarówno modele tapicerowane, jak i “twarde” mogą oferować miejsce do przechowywania. Łóżka z pojemnikiem lub łóżka z szufladami to idealny wybór do sypialni małżeńskiej, gdzie dobre wykorzystanie miejsca ma duże znaczenie (i to nie tylko na małym metrażu). Takie meble pomagają w zachowaniu porządku i dobrej organizacji przestrzeni. Redukują też zapotrzebowanie na dodatkowe meble, gwarantując odpowiedni schowek np. na pościel czy sezonowe ubrania, które czasowo nie są używane.
Inne meble do sypialni małżeńskiej
Łóżko to podstawa, ale ważne jest także, by dobrze dobrać inne meble do sypialni małżeńskiej.
Przy łóżku powinny oczywiście stanąć dwie szafki nocne. To meble niepozorne, ale pełniące bardzo istotną rolę. Dają bowiem podręczne miejsce na wszystko to, co chcemy mieć zawsze w zasięgu ręki — książkę do wieczornego czytania, telefon, budzik itp. Szafki nocne przeważnie wybiera się razem z łóżkiem z jednego zestawu, dzięki czemu powstaje spójna aranżacja sypialni małżeńskiej.
Z jednej kolekcji warto dobrać także meble do przechowywania. Trzeba jednak pamiętać, że istotne jest, by wyposażenie zaspokajało zarówno wspólne, jak i indywidualne potrzeby każdego z partnerów. Oznacza to przede wszystkim, że meble do sypialni małżeńskiej muszą oferować dostatecznie dużo miejsca do przechowywania. Zmieścić powinny się tu wspólne rzeczy (np. pościel), jak i przedmioty osobiste (głównie ubrania).
Oczywiście dwie osoby mogą mieć różne zapotrzebowanie na miejsce. Zależy to głównie od ilości posiadanej odzieży, a także od jej rodzaju (co wpływa na sposób przechowywania). Spełnienie tych odmiennych potrzeb można osiągnąć dwiema drogami.
Meble wspólne czy osobne?
Po pierwsze można wybrać osobne meble dla każdego z partnerów. W sypialni stają więc dwie szafy czy komody, które mogą różnić się parametrami — wielkością i układem funkcjonalnym. Każdy z partnerów dostaje więc własne miejsce na odzież i akcesoria, dopasowane do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań.
Takie podejście pozwala idealnie dostosować każdy mebel do potrzeb konkretnej osoby, ale wymaga też sporo miejsca. Sprawdzi się zatem raczej wyłącznie w dużych sypialniach. Trzeba też pamiętać, by meble, choć o odmiennych wymiarach czy funkcjonalności, utrzymane były w jednej, spójnej estetyce. Najlepiej więc, by były to meble z jednej kolekcji.
Oczywiście partnerzy mogą też wybrać druga drogę, czyli wspólne meble do sypialni. Zamiast dwóch osobnych szaf czy komód stawia się zatem jedną, ale większą. Bardzo ważne jest przy tym, by układ funkcjonalny umożliwiał podział na strefy dla obojga partnerów. Każdy powinien więc dostać “swoje” półki i szuflady o odpowiednich dla siebie parametrach (wielkości czy położeniu).
To rozwiązanie nieco trudniejsze w aplikacji, bo wymaga lepszej organizacji i “dogadania się” w kwestii tego, kto ile miejsca może zająć. Niemniej wspólne meble do sypialni zajmą mniej miejsca, lepiej więc sprawdzą się na małych metrażach. Powodują też mniej problemów aranżacyjnych związanych z dobrym (funkcjonalnym i ergonomicznym) ustawieniem wyposażenia.
Dobra aranżacja i wybór odpowiednich mebli do sypialni małżeńskiej jest, jak widać, trudnym zadaniem. Wymaga pogodzenia często bardzo odmiennych potrzeb, preferencji i gustów. Istotne jest, by w procesie decyzyjnym brały udział obie strony, a żadna z nich nie forsowała i nie narzucała własnych rozwiązań. Kluczowa jest tu zatem sztuka kompromisu, bo tylko to pozwala stworzyć sypialnię małżeńską, która rzeczywiście będzie wygodna, przytulna i intymna dla obojga partnerów.
Komentarze