Półki drewniane – wybieramy, wieszamy i stylizujemy
Półki drewniane. Z pozoru łatwy aranżacyjnie temat, który zaprząta głowę tylko przywiązanym do szczegółów. Półki, półeczki, parapety drewniane są Twoim sprzymierzeńcem w walce o utrzymanie porządku i nadanie przestrzeni funkcjonalności.
Jak z korzyścią rozmieścić półki drewniane? Jak zmienić je z zapychacza przestrzeni w dekoracyjne elementy wystroju? Sprawdźmy!
Nietypowe półki drewniane
Kochamy prostotę, dzięki której wnętrze jest bardziej przyjazne domownikom, pozwala dowolnie zmieniać aranżacje oraz żonglować stylami. Decydując się na minimalistyczne meble masz pewność, że nigdy nie wyjdą z mody, a dodając do nich odpowiednie trendy-dodatki i bawiąc się kolorami, półki drewniane zostaną z Tobą na długo.
To między innymi dlatego meble drewniane cieszą się niesłabnącą popularnością.
Drewniane półki mogą kojarzyć się po prostu z deseczką zawieszoną na ścianie. Jednak bawiąc się ich geometrią, możesz stworzyć unikalne kształty, które urozmaicą przestrzeń. Trójkątna półka drewniana jest bardzo prosta do wykonania samodzielnie, a ze względu na materiał zachwyca minimalizmem. Sprawdzi się np. w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym.
Czy wspominaliśmy już o funkcjonalności półeczek? Oczywiście, że tak – w końcu bardzo rzadko proponujemy rozwiązania czysto dekoracyjne. Natomiast półka, którą widzisz na zdjęciu poniżej zaskoczyła nawet nas. To właściwie mebel multifunkcjonalny, czyli: lampa, stolik kawowy, półeczka drewniana oraz gazetownik równocześnie. Wszystko dzięki zmyślnej geometrii, która wyznacza przestrzeń mebla dla każdej z wymienionych funkcji.
W jednym z poprzednich artykułów, dotyczącym domowej biblioteczki, wspominaliśmy o półkach z lewitujących książek. Ten koncept ewoluował i obecnie zmienił się półkę drewnianą z rzędem książek, które zdają się przeczyć prawom fizyki. Plusem tego rozwiązania jest nie tylko ciekawy design, ale także dodatkowe miejsce np. na roślinę filtrującą powietrze w pokoju.
Gotowa aranżacja dla leniuszków
Tworzenie półek drewnianych własnoręcznie jest zajęciem, które przynosi mnóstwo satysfakcji. Cięcie, szlifowanie, zbijanie, bejcowanie jest jednak czasochłonne, więc większość osób decyduje się na gotowy produkt. Nie ma w tym nic dziwnego, zwłaszcza, że producenci mebli drewnianych zasypują nas naprawdę trafnymi pomysłami.
Półki drewniane zawieszone na linach, cienkie lewitujące półeczki (w kontrze do półek-parapetów) czy klasyczne półki z litego drewna to propozycje… nie do odrzucenia. Aranżacja salonu, łazienki, przedpokoju czy sypialni będzie dopracowana w mgnieniu oka, dzięki gotowym półkom drewnianym.
Możesz wybrać także całe kompozycje półeczek różnej wielkości. Kwadraty zestawione ze sobą wg. klasycznych zasad designu to gotowa aranżacja ścienna, na której wystarczy ustawić kilka książek. Nie każdy lubi zagłębiać się w to, w jakiej konfiguracji zawiesić półki i czy jego pomysł jest zgodny z projektowaniem przestrzeni. Z tego powodu półki drewniane jako gotowy zestaw są gratką dla "leniuszków", tych zawsze w niedoczasie i osób, które nie są pewne, czy ich sposób aranżacji będzie uniwersalny.
Funkcjonalność półek z drewna
Półka drewniana może, wbrew pozorom, pojawić się wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz. Z powodzeniem zastąpi stoliczek kawowy, szafkę nocną i… witrynę (jeśli nie jesteś właścicielem energicznego kota). Jej zaletą jest to, że nie zajmuje miejsca na podłodze, a odkurzanie staje się o wiele prostsze.
Drewniane półeczki to także sposób na zagospodarowanie przestrzeni do której trudno znaleźć pasujący mebel. Narożniki, wąskie przejścia (np. korytarz, przedpokój), wysokie sufity (ściany) – są wprost stworzone do tego, aby umieścić tam półkę drewnianą.
Łóżka dzieciaków możesz natomiast rozdzielić półką-parapetem, która podzielona na równe części, wyznaczy odległość między łóżkami tak, aby dzieciaki miały jasno wydzieloną przestrzeń dla siebie. Każdy rodzic wie, że nawet niewłaściwe spojrzenie może wywołać emocje między rodzeństwem i zmącić domowy spokój.
Wykorzystanie półek z drewna w miejscu innych mebli to ukłon w stronę ekologii. Mniejsza przestrzeń do magazynowania (np. brak szuflad, chociaż i to nie jest jednoznaczne) to mniej kupowanych przedmiotów. Lubimy zmieniać dekoracje sezonowo. To pozwala wczuć się w klimat następujących po sobie pór roku, które wpływają m.in. na nasz rytm dnia. Wymiana dekoracji co kwartał może wiązać się z produkowaniem większej ilości śmieci. Zaopatrując się w minimum ozdób i dekoracji stawianych na półeczkach, stajesz się eco-friendly.
Meble z drewna i łączenie stylów
Półeczki drewniane saute wyglądają satysfakcjonująco, jednak z powodzeniem można je połączyć z innymi materiałami. Metal, miedź, a nawet plastik, żywica epoksydowa i szkło stanowią ciekawe rozwiązania, które możesz przypisać do odpowiedniego stylu.
Steampunkowe rury miedziane doskonale odnajdą się w stylu loftowym, industrialnym lub nowoczesnym. W tych trzech wariantach równie dobrze może połączyć półki drewniane z wyposażeniem na metalowych nogach lub płozach. Ten rodzaj wystroju jest dość ciężki, dlatego najlepiej wprowadzić go do nieco większej przestrzeni, niż mikrokawalerka.
Szklane elementy półek dobrze wypadną w stylu glamour. Jeżeli masz dzieci i obawiasz się, że w trakcie zabawy strącą półeczkę i zrobią sobie krzywdę, zamień szkło na plastik. Z oddali wygląda podobnie, jest lżejszy i bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.
Miedziane dodatki do półek drewnianych to element, który sprawdzi się w aranżacjach art deco, a także scandi i eleganckim wystroju, w którym króluje kolor rose gold i jasne, popielate drewno.
Jeżeli planujesz otwartą przestrzeń, której nie chcesz wydzielać za pomocą ścianek, parawanów czy lameli, zróżnicuj ją dzięki meblom drewnianym. Jako przykład możemy wziąć salon z otwartą kuchnią i kącikiem jadalnianym. Wyposażenie wypoczynkowe może być skomponowane z mebli wykonanych w całości z litego drewna. Część jadalniana może natomiast zawierać meble drewniane z elementami miedzianymi (np. uchwytami lub poszczególnymi frontami). Ten sposób może okazać się trafny, jeśli planujesz otwartą przestrzeń w małym mieszkaniu w bloku.
Komentarze