Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Półki na książki, regały, kredensy… czyli jak stworzyć domową biblioteczkę

Półki na książki są ozdobą samą w sobie. Eklektyzm grzbietów, formatów i objętości nawet w zestawieniu ze skromną dekoracją (lub kwiatem w doniczce) tworzy aranżację, która o domownikach zdradza… wiele. Jak w prosty sposób sprawić, aby domowa biblioteczka była jeszcze bardziej atrakcyjna wizualnie? I czy to w ogóle… możliwe?

Regał na książki - na co zwrócić uwagę przy kupnie?

Aranżując domową biblioteczkę, zacznij od podstaw. Regał na książki czy półka wisząca? Jeśli zdecydujesz się na opcję pierwszą, zadbaj o to, by regał był wykonany z dobrej jakości materiału. Książki, bądź co bądź, są zrobione z drewna i tego materiału powinieneś się trzymać. Do mniejszych pomieszczeń możesz wybrać rozwiązanie, które łączy obie opcje. Co to oznacza? Stawiając jasną komodę (na tle pastelowej ściany) w małym salonie, zawieś nad nią minimalistyczną półkę na książki. To zestawienie nada przestrzeni lekkości, nie odbierając jej tym samym przestrzeni magazynowej na grubsze i cięższe wolumeny. Te będą bezpiecznie schowane w drewnianej, zabudowanej komodzie, która z pewnością wytrzyma każdy ciężar.

Pólki na książki - regał Cubic
Regał CUBIC, czyli nowoczesność i jakość wykonania.

Nie jesteś wytrawnym majsterkowiczem? Nie przejmuj się. Zawsze możesz skorzystać z mebli drewnianych, które zostały zaprojektowane przez profesjonalistów. Regał Cubic, to rozbudowana wersja pomysłu przedstawionego powyżej. Posiada cechy komody (zamykane szafki oraz szuflady) oraz półki na książki. Dodatkowo, otwarte półeczki pozwalają uniknąć wrażenia ciężkiego i zabudowanego mebla, dzięki czemu regał będzie odpowiedni do większych i tych nieco mniejszych salonów.

Jesteś “regałowym tradycjonalistą”? Spokojnie, my również mamy ich na pokładzie. Solidny regał na książki, wykonany z twardego drewna (dąb czysty, dąb dziki) to ponadczasowe rozwiązanie, które wpasuje się niemal każdą aranżację wnętrz. Pojedynek toczy się między regałem PARIS a regałem BONA.

Regał na książki
Regał PARIS jest dostępny jako element samodzielny lub część całej kolekcji mebli do salonu lub sypialni.

Regał BONA - półki na książki
Regał BONA - największy konkurent dla półki na książki z kolekcji PARIS.

Poszukując niedrogiej półki na książki, z pewnością natrafisz na meble sosnowe. To bardzo wdzięczny, aczkolwiek delikatny materiał. Jeśli wybierzesz sosnowy regał na książki, pamiętaj aby dodatkowo przykręcić go do ściany. Chwiejne wyposażenie może spowodować niechciany wypadek.

Półka na książki kontra tradycyjny kredens

Jako biblioteczka domowa i zarazem półka na książki sprawdzi się… kredens. Tak, nie tylko porcelana i rodzinne pamiątki mogą się w nim zadomowić. Umieszczając drewniany kredens z witryną w rogu pokoju, pamiętaj, by na sąsiedniej ścianie powiesić lustro. Dzięki temu pokój nabierze przestrzeni, a domowa biblioteczka optycznie powiększy się do imponujących rozmiarów.

Zalet kredensu jest znacznie więcej. Jak pewnie wiesz, idealnym towarzyszem książki jest ciepła herbata lub dobre wino. Kredens, spełniający funkcję półki na książki, może stać się prawdziwym przyjacielem moli książkowych. W jednym miejscu możesz trzymać wszystkie swoje ulubione tytuły, drewnianą kasetkę z herbatami, stojak na wino i kocyk, ukryty w zamykanej części kredensu.

Meble drewniane - tradycyjny kredens z witryną
Drewniany kredens to opcja dla miłośników książek oraz... wina.

Lewitujące… półki na książki?

Niesamowitą popularnością cieszy się półka na książki, którą możesz wykonać samodzielnie. To nietypowe, aczkolwiek proste rozwiązanie jest designerskim hitem wśród domowych biblioteczek, a książki unoszące się nad drewnianym łóżkiem w sypialni mogą posłużyć także jako stolik nocny.

Co musisz przygotować do zrobienia półeczki?
Przede wszystkim potrzebujesz grubszej książki z twardą okładką, która posłuży jako baza. Musi być nieco większa od pozostałych książek, które umieścisz na swojej półce DIY. Przygotuj również klej, wsporniki, wiertarkę oraz kilka wkrętów. Ze wspornikami będziesz mieć nieco więcej pracy przy tworzeniu półki, jednak jest to o wiele tańsza opcja, niż zamawianie specjalnych, stalowych mini-półeczek.

Lewitujące półeczki stworzone z książek - pomysł na oryginalną aranżację sypialni.

Wsporniki przykręć do ściany, a następnie nasuń na nie książkę, którą wybrałeś jako bazę. Pamiętaj, aby wsporniki znalazły się między dolną okładką a pozostałymi stronami książki. W przeciwnym wypadku, baza będzie się otwierać i wyglądać nieestetycznie. Dla pewności przyklej twardą część okładki do pozostałych stron książki lub wywierć w niej dziury, by przytwierdzić na stałe całą zawartość. To wszystko. Upewnij się, że baza jest przytwierdzona dostatecznie mocno i pamiętaj - nie wieszaj półki na książki nad łóżkiem. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Domowa biblioteczka - kilka inspiracji

Standardowe półki na książki to must have każdego przytulnego wnętrza. Nawet, jeśli jesteś statystycznym Polakiem (w 2019 roku przeczytanie jednej książki w ciągu zadeklarowało 39% badanych) zgromadziłeś ich conajmniej “kilka”. Zatem półka na książki przyda się każdemu. Jak z jej pomocą uzyskać efekt “wow”? Podsuwamy kilka inspiracji.

Książki w ramie obrazu

Na wzór słynnych galerii sztuki, możesz umieścić swoją półkę z książkami w ramie obrazu. To zaskakujący sposób na przyciągnięcie uwagi do domowej biblioteczki. Rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzach eklektycznych, rustykalnych, boho, a także maksymalistycznych. Nie tylko wprowadza mocne urozmaicenie wnętrza, ale jest również podkreśleniem Twojego oryginalnego gustu. Wyraź się poprzez ekspresyjne wyeksponowanie książek, które czytasz!

Inspiracje - aranżacje wnętrz
Strojna rama obrazu może posłużyć jako element półki z książkami.

Pokój kąpielowy z osobistą biblioteczką

Pokój kąpielowy, a nawet wanna w sypialni potrzebują odpowiedniej półki na książki. Relaks w towarzystwie wciągającej historii to wyższy stopień odpoczynku, który zagwarantuje Ci pełen reset po męczącym dniu w pracy. To również ekstrawaganckie rozwiązanie, na które decydują się wyłącznie osoby rozsmakowane w eleganckich aranżacjach wnętrz.

Pokój kąpielowy i domowa biblioteczka? Dlaczego nie!

“Ściana wiedzy”

Bardzo klasyczny pomysł, który jednak możesz zaprezentować w oryginalny sposób. Typowe biblioteczki w typie “ściany wiedzy” piętrzą się po sam sufit. Jednak Ty możesz urozmaicić przestrzeń w salonie zmieniając lokację regałów z książkami, np. na ścianę wejściową - opasłe tomy będą wówczas otulać drzwi do pokoju. Ciekawym i designerskim rozwiązaniem będzie również wprowadzenie do przestrzeni ciekawe drabiny, która pomoże sięgnąć do najwyższych półek.

To jak? Półka na książki już wybrana?

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

SALON I JADALNIA W CZERNI - PANORAMA 360°
SALON- TUTAJ RELAKSUJEMY SIę I ODDAJEMY ROZRYWCE (PANORAMA 360°)
Z AżUROWYMI PODZIAłAMI - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum