Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble drewniane do kuchni – jak wyposażenie z litego drewna sprawdza się w wymagających warunkach?

Meble z drewna to klasyka, która nie wychodzi z mody. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy sprawdzą się również w kuchni. Ciągłe zmiany temperatur, narażenie na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć… czynników, które mają wpływ na wygląd materiału jest sporo. Dlatego sprawdź, czy warto wybrać meble drewniane do kuchni.

Zalety mebli drewnianych do kuchni

Meble drewniane do kuchni są doceniane przez architektów wnętrz. Szlachetne, naturalne materiały łatwo do siebie dopasować. Bardzo ciekawym połączeniem jest drewno z marmurem oraz stoły live edge połączone z żywicą epoksydową.

Najważniejszą cechą mebli drewnianych do kuchni jest ich trwałość. Jednak decydując się na nie w pomieszczeniu o zwiększonej wilgoci, warto pamiętać o dobrym systemie cyrkulacji powietrza, regularnego używania okapu

Meble drewniane do kuchni
Kuchnia z częścią jadalnianą i salonem to popularna aranżacja w polskich wnętrzach.

Meble drewniane są również bardzo estetyczne. Drewno daje wrażenie ciepła i naturalności, co idealnie pasuje do kuchni, jako pomieszczenia, w którym spędzamy wiele czasu. Meble drewniane są ponadczasowe i będą wyglądać elegancko przez wiele lat.

Innym ważnym czynnikiem jest ekologia. Drewno to materiał naturalny, który jest biodegradowalny i może być łatwo przetworzony na inne produkty. Meble drewniane do kuchni są również bardziej przyjazne dla zdrowia niż meble wykonane z tworzyw sztucznych. Drewno nie wydziela szkodliwych substancji chemicznych, które mogą wpływać na jakość powietrza w kuchni. Nie wchodzi również w reakcje pod wpływem wysokich czy niskich temperatur i jest hipoalergiczne.

Meble drewniane do kuchni
Kamienna wyspa uzupełniona drewnianymi hokerami.

Meble drewniane do kuchni bukowe i dębowe

Dąb i buk, czyli rodzime gatunki drzew, są popularnym materiałem stolarskim. Przed zakupem mebli drewnianych dobrze jest zapytać producenta, czy drewno jest pozyskiwane w sposób zrównoważony. Buk i dąb to drzewa, których wiek ścięcia przewyższa 100 lat. Z tego powodu brak zrównoważonej uprawy i wycinki drzew, może okazać się niekorzystny dla środowiska.

Jeśli chodzi o blaty na meble kuchenne, oba gatunki drewna są bardzo trwałe, odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Dąb i buk charakteryzują się również wysoką twardością, co sprawia, że meble wykonane z tych gatunków drewna są bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia.

W kuchni często zdarza się postawić gorący garnek na blacie, woda ze zlewu często pryska na blaty drewniane, a para wodna wypełnia pomieszczenie. Mimo naturalnych właściwości odpornych drewna, warto zadbać także o jego właściwą impregnację oraz pielęgnację.

Aranżacja kuchni
Błękit w połączeniu z drewnem.

Podstawowa pielęgnacja mebli z drewna do kuchni

Przede wszystkim nie zostawiaj blatów brudnych. Mimo niskiej higroskopijności drewna bukowego i dębowego, niewytarta plama z soku z czarnej porzeczki, wina czy kawy pozostawi ślad na blacie. Warto także osuszać blat po każdym zmywaniu lub wówczas, gdy będzie miał styczność z wodą.

Aby jeszcze lepiej pielęgnować drewno w kuchni, zadbaj o jego impregnację. Meble drewniane do kuchni można zabezpieczyć przed uszkodzeniami poprzez pokrycie ich powierzchni olejem, bejcą, lakierobejcą lub woskiem. Olej i wosk zwiększają odporność drewna na wilgoć oraz zapobiegają zarysowaniom i uszkodzeniom powierzchni.

Aranżacja kuchni
Kuchnia otwarta na jadalnię.

Używaj desek i podkładek pod ciepłe naczynia, garnki i patelnie. To rada, która nie tylko dotyczy drewna w kuchni, ale każdej innej powierzchni. Po prostu temperatura wrzenia nie jest dobra dla żadnego materiału, z którego wykonane są stoły, szafki, blaty, fronty czy nawet krzesła. Zadbaj również o dobre rękawice, gdy wyciągasz pieczeń z piekarnika, aby zadbać o swoje dłonie.

Meble drewniane do kuchni dębowe czy bukowe – które wybrać?

Wybór między meblami drewnianymi dębowymi a bukowymi do kuchni zależy od Twoich indywidualnych preferencji i potrzeb rodziny. Zarówno dąb, jak i buk są bardzo trwałymi i eleganckimi gatunkami drewna, które sprawdzają się doskonale w kuchni.

Jeśli zależy Ci na eleganckim i ciemniejszym wykończeniu, meble drewniane dębowe będą najlepszym wyborem. Dąb charakteryzuje się ciemniejszym zabarwieniem, ale zachowuje również piękną fakturę i jest bardzo odporny na uszkodzenia. Meble drewniane dębowe są również łatwe do czyszczenia i konserwacji.

Natomiast jeśli wolisz jaśniejszy wygląd mebli, buk może okazać się lepszym wyborem. Bukowe meble drewniane do kuchni mają jaśniejsze zabarwienie i są nieco lżejsze od dębowych. Buk jest również bardzo trwałym i odpornym gatunkiem drewna, co sprawia, że meble z buku są praktyczne i funkcjonalne.

Aranżacja kuchni
nowoczesna kuchnia, w ciepłym wydaniu.

Warto również zwrócić uwagę na styl i aranżację kuchni. Jeśli mamy kuchnię w stylu rustykalnym, to meble drewniane dębowe będą idealnie pasować do niej pasować. Z drugiej strony, meble drewniane bukowe świetnie sprawdzą się w kuchniach nowoczesnych lub klasycznych.

Oba gatunki sprawdzą się rewelacyjnie we wnętrzach loftowych, industrialnych. W tej aranżacji warto zadbać o meble drewniane na metalowych płozach, które idealnie oddają klimat fabryk. Płozy są wytrzymałe, odporne na negatywne działanie detergentów i łatwe w czyszczeniu. To bardzo ważne w miejscach styku płozy z podłoga kuchenną, do której mycia często używane są mocniejsze środki czystości. Metal nie odbarwia się, nie trzeba go impregnować, a jego wygląd pozostaje bez zmian przez wiele lat.

Drewno w kuchni –podsumowanie

Podsumowując, wybór między meblami drewnianymi dębowymi a bukowymi do kuchni zależy od indywidualnych preferencji. Zarówno dąb, jak i buk są bardzo trwałymi, eleganckimi i funkcjonalnymi gatunkami drewna, które sprawdzą się doskonale w wymagających warunkach. Warto również zwrócić uwagę na styl i charakter pomieszczenia, aby meble drewniane pasowały do całościowej aranżacji mieszkania.

Pielęgnacja i impregnacja drewna to podstawa utrzymania ich pięknego wyglądu. To rada, która dotyczy wszystkich rodzajów powierzchni, z wielu różnych materiałów. Małe rysy czy niefortunnie powstałe wgłębienia możesz delikatnie zetrzeć i wygładzić za pomocą papieru ściernego.

Meble drewniane w kuchni to gwarancja eleganckiego wnętrza i bliskości z naturą.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

KUCHNIA W STYLU EKO — JAK STWORZYć NATURALNą, FUNKCJONALNą I ZDROWą ARANżACJę KUCHNI?
CZY MEBLE NA WYMIAR TO ZAWSZE DOBRY POMYSł? KIEDY WARTO WYBRAć GOTOWY MODEL?
WNęTRZE W ODRESTAUROWANEJ KAMIENICY - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum