czytania ( wyrazy)

Styl balijski – jak wpleść egzotykę do ogrodu i przestrzeni tarasowej

Jeśli jesteś typem podróżnika, który ceni sobie rajskie plaże i bujną roślinność, Bali jest zapewne jednym z Twoich ulubionych miejsc na relaks. Bardzo trudno nie zakochać się w tej indonezyjskiej wyspie. Jednak Bali to nie tylko piękna, egzotyczna sceneria. Na wyspie czas wydaje się płynąć wolniej. Kto nie chciałby sprowadzić tego uczucia do własnego domu? Styl balijski pomoże przenieść niespieszny styl życia do Twojej własnej, prywatnej przestrzeni!

Styl balijski – dlaczego stał się popularny?

Egzotyka balijska to poniekąd nowość w wystroju ogrodu. Nowość, która nieśmiało zaczęła pojawiać się w Polsce dopiero w 2019 roku. Bali było wówczas bardzo obleganym kierunkiem wakacyjnym i wiele osób zapragnęło czegoś więcej, niż tylko pamiątki z podróży. Równocześnie od kilku sezonów królował młodzieżowy styl urban jungle i można zaryzykować stwierdzenie, że to właśnie on przetarł ścieżkę bezkompromisowej egzotyce stylu balijskiego.

Dużą rolę we wprowadzeniu stylu balijskiego do polskich mieszkań miał z pewnością eklektyczny styl boho. Naturalne materiały, słomkowe ozdoby, rattanowe meble i odważne wzory – to elementy, które zazębiają się w obu wspomnianych typach wnętrz. Jednak styl balijski niesie w sobie pewien rodzaj luksusu połączonego z duchowością, boho natomiast jest wyrazem wolnego, artystycznego ducha.

Ogród i taras w stylu balijskim

Chociaż nie każdy może zamieszkać na Bali na stałe, zawsze może zabrać jego cząstkę ze sobą do domu – tworząc własną przestrzeń w stylu balijskim na świeżym powietrzu. Wprowadzenie egzotycznych elementów na taras lub do ogrodu, pozwoli stworzyć przestrzeń, w której łatwo będzie się zrelaksować i znaleźć swoje szczęśliwe miejsce!

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przekształcić taras lub ogród w balijską oazę!

Styl balijski - roślinność
Tropikalna roślinność może wymagać założenia przydomowej szklarni.

Wypełnij przestrzeń tropikalną roślinnością

Żadne miejsce w stylu balijskim nie jest kompletne bez roślin tropikalnych. Przychodzą nam w tym momencie na myśl: bambusy, palmy i paprocie, choć pasują również kordyliny i agawy. Być może będziesz musiał wziąć pod uwagę klimat umiarkowany, w którym leży Polska i zasięgnąć porady odnośnie roślin, które najlepiej odwzorują styl balijski. Warto pamiętać, że tropikalna zieleń nie zawsze da sobie radę w chłodniejszym klimacie. Bez skrępowania możesz zatem użyć innych gatunków roślin, które będą podobne do balijskich.

Aby zróżnicować nieco kolor własnej dżungli, możesz spróbować zadbać o pielęgnację plumerii, hibiskusa i bugenwilli. Aby uatrakcyjnić swój ogród, możesz także pogrupować rośliny o różnych wysokościach i kształtach liści, aby stworzyć z nich wielowymiarowe kompozycje.

Zadbaj o fontannę

Woda jest niezbędnym elementem każdego ogrodu w stylu balijskim. Fontanna wodna stwarza atmosferę spokoju i pomaga obniżyć temperaturę ogrodu (lub pomieszczenia). Jeśli obszar, który przekształcasz w swoją oazę jest wystarczająco duży, możesz nawet rozważyć oczko wodne lub jacuzzi.

Alternatywnym rozwiązaniem dla przestrzeni tarasowej jest ozdobna szklana miska wypełniona wodą i kilkoma pływającymi płatkami kwiatów. Taka dekoracja może stworzyć cudowną, romantyczną atmosferę.

Pamiętaj, że oprócz wodnej fontanny są jeszcze kaskadowe kompozycje, po których “spływa” dym wonnego kadzidła. Do doskonała dekoracja do kącika medytacyjnego i kolejna alternatywa wodnej fontanny.

Naturalne materiały i feeria barw stylu balijskiego

Użycie naturalnych materiałów ma kluczowe znaczenie w tworzeniu przestrzeni w stylu balijskim. Do swojej balijskiej oazy wybieraj jedynie naturalne materiały o wyrazistej fakturze.

Mówiąc o materiałach nie mamy jedynie na myśli tkanin ozdobnych. Chodzi o ogólne surowce z których korzystasz podczas aranżacji ogrodu. W ogrodzie możesz wybrukować ścieżki kamyczkami, a także ogrodzić alejki bambusem, drewnianym płotkiem lub otoczyć je dużymi kamieniami. Unikaj kostki brukowej i regularnych, idealnie wyciętych kształtów.

Wyposażenie ogrodu lub tarasu na którym króluje styl balijski nie obędzie się bez rattanowych lub drewnianych mebli, bambusowych parawanów i ręcznie wytwarzanej ceramiki. Do części wypoczynkowej możesz wstawić fotele-worki z naturalnym wypełnieniem (np. z fasoli) o intensywnym kolorze (najlepiej fuksji).

Joga w ogrodzie i na tarasie
Wypoczynek to także medytacja oraz wysiłek fizyczny.

Nawiązuj do tropików!

Ponieważ tworzysz motyw tropikalnej oazy na swoim tarasie, przedmioty, które wybierzesz, aby udekorować swój kawałek raju, również powinny być inspirowane tropikami. Parawany bambusowe i meble z rattanu lub drewna to podstawowe produkty na Bali.

Inne przykłady tropikalnego wystroju, które dobrze jest wziąć pod uwagę, to latarnie kokosowe, posągi lub figurki, poduszki z kwiatowym nadrukiem oraz kadzidełka. Jeśli Twoja przestrzeń jest wystarczająco duża, możesz również postawić altanę lub pawilon z drewna lub bambusa, a na jednej z gałęzi drzew umieścić prostą huśtawkę.

Ciekawym i nieco ekstrawaganckim rozwiązaniem może okazać się mała szklarnia, w której tropikalna roślinność z pewnością się odnajdzie.

Wybierz odpowiednią paletę barw

Styl balijski musi mieć odpowiednią kolorystykę. Tworząc balijski ogród, Twoim celem jest stworzenie relaksującej atmosfery, więc wybrane kolory powinny to odzwierciedlać. Jeśli na przykład zamierzasz mieć dużo kolorowych kwiatów w ogrodzie, możesz wybrać neutralną lub monochromatyczną paletę do swojego wystroju.

Jeśli zdecydujesz się na zielone rośliny, dodaj odrobinę koloru do wystroju (np. jaskrawe poduszki bądź narzuty). Zastanów się również nad wystrojem wnętrza i tym, czy styl ogrodu z nim koresponduje.

Styl balijski – łóżka drewniane do ogrodu

Czy łóżko do ogrodu to zbyt ekstrawagancki pomysł? Cóż, rajskie zdjęcia podróżników pokazują, że drewniane łóżko na tarasie lub pod lekkim zadaszeniem wygląda niesamowicie. W Polsce jednak ten pomysł mógłby się nię nie przyjąć, ze względu na nieco zimniejsze noce i opady.

Jednak wyjściem z tej sytuacji może okazać się rattanowy szezlong, leżanka bądź tkany fotel w większym rozmiarze. Wygodne poduchy, w które można się zapaść oraz ciepły koc umilą jeszcze ciepłe jesienne wieczory na tarasie w stylu balijskim.

Stworzenie własnej przestrzeni w stylu balijskim może rozjaśnić Twój dzień i zainspirować do powrotu na Wyspę Bogów.

Łożka na świeżym powietrzu
Leżanka, hamak, łóżko na zewnątrz? Dlaczego nie!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

SYPIALNIA W STYLU BOHO — JAK WYBRAć IDEALNE MEBLE I DODATKI?
DREWNIANA PODłOGA — JAK O NIą DBAć, BY ZACHOWAłA DOSKONAłY WYGLąD PRZEZ DłUGI CZAS?
NOWOCZESNE MEBLE RUSTYKALNE — POłąCZENIE MINIMALIZMU Z KLIMATEM WIEJSKIEJ SIELANKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum