Sypialnia – butelkowa zieleń znów wraca do łask
Sypialnia butelkowa zieleń. To hasło jest coraz częściej wpisywane w okno wyszukiwarki. Jak widać, mimo królujących w tym sezonie minimalistycznych aranżacji, dość ciężka paleta barw nadal ma się dobrze. Za co kochamy butelkową zieleń? Jak urządzić sypialnię właśnie w tym kolorze?
Dlaczego warto urządzić sypialnię w ciemnym kolorze?
Jeżeli zastanawiasz się nad sypialnią w odcieniu butelkowej zieleni, to dobry znak. Oznacza to, że zwracasz uwagę na funkcjonalność, jaką niesie ze sobą to rozwiązanie.
Po pierwsze butelkowa zieleń pochłania promienie słoneczne oraz światło lamp ulicznych lepiej, niż jasne kolory. To powoduje, że wzrok szybciej przyzwyczaja się do półmroku panującego w pomieszczeniu i daje sygnał organizmowi do wyciszenia się. To z kolei pozwala na szybsze zaśnięcie i głębszy sen.
Według psychologii kolorów, ciemne i głębokie barwy kojarzą się z luksusem. Należą do nich: czerń, fiolet czy wspomnienia butelkowa zieleń. Aby nadać niepowtarzalnego uroku tym barwom, zwykle dołącza się do nich elementy złocone lub marmurkowy deseń. Ten trend z powodzeniem możemy zaobserwować np. oglądając buteleczki perfum.
W związku z tym, że ten odcień zieleni został zakwalifikowany jako elegancki, producenci tkanin, dekoracji, pościeli czy dywanów i tapet dbają o to, aby ich produkty były w jakości premium. Zatem decydując się na sypialnię w butelkowej zieleni, z łatwością znajdziesz welurowe kotary, poszewki na poduszki z ciekawym splotem, puchaty ciemny dywan czy klasyczną narzutę na łóżko zdobioną złotą nicią.
Producenci ułatwiają aranżację sypialni. Butelkowa zieleń to synonim elegancji.
Sypialnia – butelkowa zieleń to jeden specyficzny kolor?
Dla oka może się wydawać, że butelkowa zieleń w sypialni to jeden, konkretny odcień. Łatwo możemy ją wychwycić w witrynach sklepowych, ponieważ nie jest kolorem, którego używa się powszechnie. Dlatego, jeżeli sklepy już decydują się umieścić butelkową zieleń na wystawie, niesie ze sobą konkretny przekaz.
Warto pamiętać, że nie jest to jeden kolor, a cała paleta barw. To powinno wzmożyć Twoją czujność przy kompletowaniu dekoracji do sypialni. Kotary, dywan i narzuta na drewniane łóżko mogą okazać się butelkową zielenią w nieco innym odcieniu.
Czy to źle? Zdecydowanie nie. Ta różnorodność pomaga w aranżacji sypialni! Jeżeli będziesz wybierać elementy i dekoracje sypialni w obrębie tej samej barwy o różnej intensyfikacji koloru, stworzysz wielowarstwową aranżację. Warstwy natomiast budują głębię i nie pozwalają na to, aby przestrzeń stała się płaska.
Wybieraj zatem spośród odcieni butelkowej zieleni, które wpadają w czerń. Buduj warstwy stosując barwione szkło. Zdecyduj się na zielone poduchy dekoracyjne w kilku stopniach natężenia ciemnej barwy.
Sypialnia i butelkowa zieleń – jak skompletować elementy aranżacji?
Zgodnie ze swoim gustem, pomyśl o ilości butelkowej zieleni, którą chciałbyś wprowadzić do własnej sypialni. To mogą być akcenty (jak np. roślinność o ciemnych łodygach lub liściach), duet z innym kolorem (pastelowy róż sprawdza się rewelacyjnie) lub przestrzeń zalana zielenią.
To elementy, z których możesz skorzystać.
Tapeta
Ciemnozielona tapeta w kwiaty może zmienić Twoją sypialnię w artystyczny kącik. Czasy, gdy tapety kojarzyły się mocno z latami 90-tymi dawno minęły. teraz materiały są trwałe, lekkie i wyglądają bardzo elegancko. Jeśli dodatkowo zdecydujesz się na wzór kwiatowy, sypialnia będzie prezentować się niezwykle kusząco.
Pościel
Mimo, że wcześniej wspominaliśmy o tym, że tkaniny w odcieniu butelkowej zieleni są raczej grube i mięsiste, nie jest to reguła. Tkaniną, która prezentuje niezwykłą lekkość, a przy tym pozostaje elegancka jest… len. Przez niektórych omijany szerokim łukiem ze względu na to, że dość szybko się gniecie.
Ta grupa osób zapomina jednak, że pościel z lnu fantastycznie wpływa na kondycję skóry, pozwalając jej oddychać. Co sprawia, że procesy starzeniowe zachodzą wolniej. A dodatkowo, jest len jest idealny na upalne noce oraz bardzo wytrzymały.
Dekoracje
Sypialnia i butelkowa zieleń – ta para potrzebuje wyjątkowych dekoracji! Warto zagrać tutaj przeszkleniami, zielonymi wazonami o delikatnej strukturze, ciekawym oświetleniem w postaci ogromnych żarówek bez kloszy. Ta szorstkość w połączeniu z welurem, grubymi kotarami i ciemną barwą wprowadzi do sypialni akcent, który nie umknie uwadze miłośnikom dobrego designu.
Grube materiały warto równoważyć zwiewnymi tkaninami, np. do zaciemniających zasłon dołączyć zwiewną woalkę, która zawiśnie na karniszu w celach czysto dekoracyjnych.
Łóżko z litego drewna
A co z najważniejszym elementem wyposażenia sypialni? Łóżko z litego drewna to must-have aranżacyjny i funkcjonalny. Gatunek drewna nie pozostaje w tym przypadku obojętny. Miękka sosna czy inne drzewa iglaste charakteryzują się jasnymi deskami. To determinuje wybór materiału mebli z drewna do sypialni.
Co ciekawe takie dekoracje o charakterze steampunkowym pasują do pikowanych zagłówków oraz foteli z guzikami glamour.
W wypadku butelkowej zieleni, optymalnym gatunkiem będzie dąb, buk bądź ciemne drewno egzotyczne. Należy unikać czerwonych odcieni drewna, np. wiśniowego.
Sypialnia – butelkowa zieleń w lekkiej stylizacji
Zanurzanie się w ciemną paletę barw nie sprzyja wszystkim. Nie jest to jednak powód do tego, by całkowicie rezygnować z butelkowej zieleni w sypialni. Znamy kilka trików, które pomogą stworzyć lekką aranżację, nawiązującą do niesamowicie modnego stylu boho i nie zawahamy się ich przedstawić!
Ażurowe meble z drewna. Właśnie rozpoczyna się czas, kiedy ażurowe meble potrafią pokazać się w całej okazałości. Dzięki długiej drodze słońca, jego promienie fundują nam prawdziwy spektakl cieni. Jeżeli zdecydujesz się na meble ażurowe w sypialni, stworzysz z niej osobistą galerię sztuki.
Lekka konstrukcja tych mebli z drewna pomoże Ci zrównoważyć głębię butelkowej zieleni, a dodatkowo optycznie powiększyć pomieszczenie.
Białe ściany oraz kremowe dekoracje ścienne. Ciemnozielony można także neutralizować jasnymi barwami. Aby uzyskać kontrast w pomieszczeniu, zdecyduj się na białe ściany, które znacznie odetną pokój od barwy przewodniej. Jeśli jednak stawiasz na spójny efekt wypełnienia i harmonii, zdecyduj się na barwy pośrednie tj. biel w odcieniu kości słoniowej, pastelowy zielony (unikaj mietowych odcieni!) czy delikatny, pudrowy róż.
Mogą znaleźć się na bezpośrednio na ścianie w postaci farby lub w formie dekoracji, plakatów, kolaży, słomkowych ramek luster (nawiązujących do stylu boho), kinkietów z abażurem czy donic.
Sypialnia w butelkowej zieleni ma wiele twarzy. Na którą Ty się zdecydujesz?
Komentarze