Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Sypialnia w stylu klasycznym — jak ją urządzić i umeblować?

Sypialnia w stylu klasycznym to uniwersalny i ponadczasowy pomysł na estetyczny, a przy tym funkcjonalny wystrój. To aranżacje, które nigdy nie wychodzą z mody, stale urzekają elegancją i wyważeniem. Jak zatem urządzić sypialnię w stylu klasycznym i jakie meble do niej wybrać?

Elegancka sypialnia w stylu klasycznym
Elegancka, wysmakowana, ale nie przesadna i pretensjonalna - taka powinna być sypialnia klasyczna

Charakterystyka stylu klasycznego

Klasyczny styl wystroju wnętrz wywodzi się z XVII. wieku. Jednak jego korzenie sięgają znacznie głębiej. Jest to bowiem estetyka inspirowana zasadami sztuki starożytnej — greckiej i rzymskiej.

Wbrew pozorom nie jest to jednak styl pałacowy — wybujały, bardzo dekoracyjny, wręcz przesadny. Przeciwnie. Wnętrza w stylu klasycznym cechuje wyważenie i doskonała harmonia, a jednocześnie elegancja pozbawiona nadmiernego blichtru.

Styl klasyczny czerpie z przeszłości to, co najlepsze, ale nie odtwarza dawnych wystrojów kropka w kropkę. Raczej inspiruje się dobrymi rozwiązaniami projektowymi z dawnych czasów, wyciąga z nich najciekawsze i najbardziej eleganckie motywy, a następnie wplata je we współczesny kontekst. Wnętrza klasyczne przywołują zatem ducha dawniejszych okresów historycznych, ale są też bardzo funkcjonalne i dopasowane do współczesnego stylu życia i kontekstów kulturowych.

Nawiązania do przeszłości dotyczą różnych okresów historycznych i pojawiających się w nich kanonów. Bazą są starogreckie i starorzymskie zasady harmonii i proporcji — np. złoty podział. Pojawiają się jednak również akcenty znacznie późniejsze, z różnych zakątków Europy. Mogą to być elementy ludwikowskie, motywy barokowe czy renesansowe. Daje to duże pole do popisu i pozwala różnicować wnętrza klasyczne.

Mimo pewnego eklektyzmu, klasyczne aranżacje mają swoje zasady ogólne. Jedną z nich jest symetria — tak w układzie całego pomieszczenia, jak i w jego elementach (np. meblach).

Kolekcja Bona - drewniane meble do sypialni
W klasycznych aranżacjach istotna jest symetria. Widać ją zarówno w budowie mebli, jak i w ich ustawieniu

Wyraźna jest także spójność poszczególnych elementów wystroju i wyposażenia. Łączy je jednolita paleta kolorystyczna, faktury czy wzornictwo. Dzięki temu pomieszczenia w stylu klasycznym wyglądają jak jedna, przemyślana i dobrze zorganizowana całość.

Spójność daje też poczucie wyważenia i harmonii. Na to wrażenie wpływa także wykorzystanie stonowanych barw — beży, brązów, kremów i szarości z wtrętami niebieskiego, zielonego czy bordo, a także złota i srebra. Faktury są raczej proste i lekkie, często naturalne. Klasyka to przede wszystkim rysunek usłojenia drewna, ale też struktura kamienia, szkło, a w dodatkach również ceramika.

Meble w stylu klasycznym — co je wyróżnia?

Meble w stylu klasycznym mogą być autentycznymi antykami lub meblami stylizowanymi. Prawdziwe antyki są oczywiście nie tylko drogie, ale też trudne do zdobycia. Mają jednak niewątpliwy urok i doskonale wzbogacają wnętrza klasyczne.

Niemniej znacznie większą popularnością cieszą się nowoczesne meble w stylu klasycznym. To współczesne wyposażenie z jednej strony inspirowane zasadami klasycznego designu, z drugiej natomiast dopasowane do obecnych oczekiwań i potrzeb klientów.

Nowe meble klasyczne mogą więc przybierać formy zbliżone do dawnych lub mieć elementy charakterystyczne dla estetyki z dawnych epok. Przykładami są kolekcje Paris i Bona ze stylizowanymi nóżkami.

Klasyczne meble w ogóle kojarzą się z masywnością, mocą i solidnością, co kolekcje Bona i Paris świetnie reprezentują. Jednak wystarczy rzut oka na kolekcję Odys, by stwierdzić, że to nie do końca prawda. Ścięte ku dołowi nogi, odpowiednie proporcje i cienkie korpusy nadają tym meblom lekkości. Jednocześnie nie można im odmówić wyraźnie klasycznego stylu z nawiązaniami do estetyki prowansalskiej.

Komoda z kolekcji Odys
Klasyczne meble mają symetryczny układ modułów, jasne podziały i wyraźne, ale nie przesadne akcenty dekoracyjne

Widzimy jednak, że te meble nie są reprodukcjami. Nowoczesne meble w stylu klasycznym mogą zresztą odchodzić od pierwowzorów znacznie bardziej. Widzimy to np. w kolekcji Koli. To meble o wyraźnie symetrycznej konstrukcji, z mocnymi podziałami i wyważonymi proporcjami. Nie można im jednak odmówić minimalizmu i prostej sylwetki, która tak dobrze wpisuje się we współczesne trendy.

Do klasycznych wnętrz w nowoczesnym wydaniu pasuje też kolekcja Seti. Tu również mamy prostą, skrzyniową konstrukcję i gładkie fronty typowe dla mebli minimalistycznych. Jednak zaokrąglone szczyty, mocne, masywne nogi i symetryczny rozstaw modułów nadają im klasycznego ducha.

Jakie meble do sypialni w stylu klasycznym?

Wybierając meble do sypialni w stylu klasycznym, uwagę należy zwracać nie tylko na ich formę i wzornictwo. Równie istotny jest materiał i wykonanie.

Sypialnia w stylu klasycznym musi być autentyczna. To styl, który nie znosi nadmiernego przepychu i epatowania bogactwem, ale również sztucznizny i udawania. Dlatego najlepszym wyborem są meble z litego drewna.

Meble z litego drewna są wyjątkowo autentyczne. Każdy egzemplarz jest inny, bo wykonany z innych kawałków drewna o odmiennym układzie słojów. To naprawdę widać i żadna, nawet najlepsza okleina tego nie zastąpi. Naturalna faktura drewna i jego barwa doskonale zresztą wpisują się w estetykę klasyczną. Takie meble z wiekiem nabierają też większej szlachetności, a wystrój dzięki nim “dojrzewa”.

Jednak drewniane meble do sypialni w stylu klasycznym to nie tylko doskonały wygląd, ale i solidność. Ten styl jest ponadczasowy, cieszy się niesłabnącą popularnością i nie wychodzi z kanonu od długich dekad. Tak samo trwałe powinny być zatem meble klasyczne, a lite drewno jest tego gwarantem. Odpowiednio pielęgnowane meble do sypialni w stylu klasycznym posłużą nawet nie przez lata, a przez dekady, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o wyposażeniu z płyty meblowej.

Klasyczna aranżacja sypialni -- meble drewniane i tapicerowane
Autentyczność to w stylu klasycznym podstawa. Dlatego pojawiają się tu przede wszystkim meble z litego drewna, ale także miękkie, wygodne tapicerki z tkanin naturalnych

Sypialnia w stylu klasycznym — łóżko

Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest łóżko. To ono definiuje rolę pomieszczenia i stanowi jego centrum — tak funkcjonalne, jak i wizualne. Dlatego wybór odpowiedniego łóżka do sypialni w stylu klasycznym to podstawa.

Jako pierwsze na myśl przychodzą masywne łóżka klasyczne na grubych nogach, a więc takie modele, jak np. Vinci, Seti czy Bona. To dobry wybór, jeśli chcemy mocno podkreślić łóżko w wystroju. Masywna konstrukcja doskonale kotwiczy je w podłodze, rzuca się w oczy i tworzy naturalny punkt fokalny (skupiający wzrok). Takie łóżka będą też odpowiednie do dużych sypialni w stylu klasycznym, gdzie mocne meble pomagają lepiej wypełnić przestrzeń wizualnie, bez faktycznego zagracania jej nadmiarem wyposażenia. Pozwala to na stworzenie przestronnego, a jednocześnie przytulnego i intymnego wnętrza.

Do mniejszych sypialni w stylu klasycznym i tam, gdzie chcemy nadać aranżacji lekkości, odpowiednie będą delikatniejsze formy. Idealnie sprawdzi się np. łóżko Greg 2 z toczonymi, lekko stożkowymi nóżkami i wyrazistym, a jednak lekkim zagłówkiem z dwóch desek. Równie dobrym pomysłem będzie łóżko Odys z ażurowymi szczytami.

Łóżko drewniane z kolekcji Paris
Łóżko w sypialni klasycznej powinno być wyraziste, aby mocno zaznaczało funkcję pomieszczenia i stanowiło centrum aranżacji

Do łóżka należy dopasować odpowiednie szafki nocne. Najlepiej jeśli łóżko i szafki będą z jednej kolekcji mebli do sypialni, ale nie jest to wymóg konieczny. Dobierając te meble osobno, warto pamiętać o tym, by zachować podobieństwo. Meble z litego drewna łączy oczywiście faktura usłojenia czy kolor, ale dobrać należy też odpowiednie proporcje i adekwatne dla stylu klasycznego wzornictwo.

Klasyczne meble do przechowywania

Oczywiście meble do sypialni to nie tylko łóżko oraz szafki nocne. W większości domów sypialnia pełni też funkcję garderoby, przydadzą się tu zatem meble do przechowywania odzieży, ale także innych rzeczy.

Klasyczne szafy powinny mieć symetryczny rozstaw modułów, wyraźne podziały i harmonijne proporcje. Ucieleśnieniem tych zasad jest szafa Bingo o masywnej sylwetce. Gładkie, minimalistyczne fronty nie tłumią w niej klasycznego ducha nadanego właśnie przez mocne, symetryczne linie podziałów i doskonałe proporcje wszystkich elementów.

Tak samo zbudowane powinny być komody i szafki. Do sypialni w stylu klasycznym pasuje np. komoda Paris z charakterystycznymi, francuskimi nogami i lekko wysuniętym do przodu korpusem o tłoczonej krawędzi. Typowo klasycznym meblem jest tez komoda Odys (i jej różne warianty). Mamy tu tłoczone gzymsy, stylizowane nóżki, symetrię i jasny podział na moduły.

Sypialnia w stylu klasycznym jest też doskonałym miejscem na meble z przeszkleniem. Dobrze dobrane elementy tego rodzaju można wykorzystać jako biblioteczki lub miejsce ekspozycji ważnych dla domowników pamiątek, fotografii i bibelotów. Alternatywnie do tych celów wykorzystać można też regały lub półki.

3-drzwiowa szafa drewniana z kolekcji Bingo
Szafa Bingo to świetny przykład nowoczesnego mebla łączącego klasycznego ducha ze współczesnym minimalizmem

Sypialnia w stylu klasycznym  — dodatki i dekoracje

Sypialnia w stylu klasycznym powinna być również wyposażona w odpowiednie dodatki i dekoracje. Zacząć warto od elementów funkcjonalnych — estetycznych i dekoracyjnych, ale nie kiczowatych lamp, wzorzystych zasłon, firan i tekstyliów. Ciepłą atmosferę pomogą budować grube pledy i koce oraz miękkie poduchy — koniecznie z naturalnych, roślinnych tkanin.

Dekoracje ścienne to przede wszystkim obrazy (ale także lustra) w ozdobnych, wysmakowanych ramach z drewna (plastik absolutnie nie wchodzi w grę). Na półkach i w gablotach z przeszkleniem pojawiać się może elegancka sztukateria, ceramiczne naczynia, ręcznie robione figurki i drobne rzeźby, a także pięknie oprawione fotografie czy drobne pamiątki.

Piękną i szykowną dekoracją sypialni w stylu klasycznym jest też biblioteczka pełna książek. Powinna to jednak być biblioteczka autentyczna, a nie coraz modniejsze w ostatnich latach atrapy okładek. Pamiętajmy, że klasyczna aranżacja musi być prawdziwa. Tylko wtedy będzie rzeczywiście elegancka, a nie pretensjonalna.

Ta prawda płynie też z umiaru — dekoracji i ozdób nie może być zbyt dużo, by nie powodowały wizualnego przesytu. Sypialnia w stylu klasycznym ma być spokojna i stonowana. Ma to być miejsce wypoczynku, relaksu i intymności, a nie muzealne wnętrze pełne eksponatów. Harmonia jest tu kluczowa dla zachowania klasycznego ducha, który kładzie nacisk na wysoką estetykę płynąca z wyposażenia najlepszej jakości i wysublimowanej aranżacji, a nie z tandetnego przepychu i blichtru.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MEBLE DO SYPIALNI Z DREWNA LITEGO – DLACZEGO Są LEPSZE OD TYCH Z PłYT WIóROWYCH?
EKOLOGICZNE MEBLE DREWNIANE DO SYPIALNI, CZYLI JAK URZąDZIć PRZYJAZNE I ZDROWE WNęTRZE
SALON- TUTAJ RELAKSUJEMY SIę I ODDAJEMY ROZRYWCE (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum