Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Styl marokański – zanurz się w błękicie!

Jesteśmy o krok od wakacyjnych wojaży. Wielu z nas wybierze spędzanie urlopu Maroko. Egzotyczne i kuszące odmienną kulturą państwo, dosłownie tonie w błękicie. Opisywaliśmy już styl sawanna, teraz pora na kolejne wnętrza rodem z Afryki. Styl marokański jest niezwykle inspirujący!

Maroko – na czym polega jego czar?

Specyficzna orientalna atmosfera jest dla nas po prostu magiczna. Zatłoczone uliczki miast przepełnionych historią, barwne targi (suki), mozaiki, energetyczne kolory i śródziemnomorski klimat. To wszystko składa się na obraz bardzo odległy od tego, co mamy na wyciągnięcie ręki w zielonym kraju nad Wisłą.

Maroko jest krajem arabskim, w którym tętnią życiem inne kultury. Stosunkowo niedawno państwo wyzwoliło się spod wpływów francuskich, co oznacza, że mieszkańcom nie jest obcy zachodni styl życia. To sprawia, że przemieszanie się kultur na małym skrawku słonecznej ziemi jest bardzo ekscytujące. Maroko jest jednocześnie bliskie Europie i zachwyca arabską sztuką, co nie pozostaje bez znaczenia podczas aranżacji wnętrza w tym stylu.

Charakterystyczne jasne barwy domów, odbijają światło słoneczne.

Meble w stylu marokańskim

Tradycyjne meble marokańskie są trudno dostępne na naszym rynku. Natomiast przywożenie ich bezpośrednio z kraju pochodzenia może nadszarpnąć domowy budżet. Z tego powodu warto skupić się na meblach z rodzimych manufaktur, które w towarzystwie odpowiednich dekoracji, bardzo dobrze nawiązują do stylu marokańskiego.

Błękity dobrze sprawdzą się w kuchni, a mozaiki w gabinetach lub salonie.

Ciemne drewno będzie w tym wypadku najlepszą decyzją. Głęboki odcień drewna można uzyskać impregnując go olejem, który równocześnie podkreśli indywidualny rysunek słojów.

Meble w stylu marokańskim mają środek ciężkości raczej przy podłodze. To oznacza, że stoliki kawowe są dość niskie, a krzesła czy pufy część dekoracyjną mają stosunkowo nisko. Ta proporcja sprawia, że góra mebla (oparcie, podłokietniki w przypadku foteli) jest lekka i cienka, natomiast dół najczęściej zabudowany. Bardzo popularne są ażurowe zdobienia dolnej części mebli w stylu marokańskim.

Jasne kolory wyglądają klimatycznie nocą.

Co nie sprawdzi się w przestrzeni stylizowanej na Maroko? Meble na wysokich nóżkach lub metalowych płozach. Wszystko, co zdaje się „unosić nad ziemią”, mieć efemeryczną konstrukcję lub bezpośrednio nawiązywać do ciężkiego industrialu, nie zagra ze stylistyką bliskiego wschodu.

Jakie rośliny dobrać do aranżacji?

Maroko w dużej części jest pochłonięte przez pustynię lub półpustynie. Roślinność jest zatem oszczędna, ale to również oznacza, że jest mało wymagająca. Brzmi, jak gratka dla osób, które z roślinnością w domu nie potrafią znaleźć wspólnego języka.

Oszczędność zieleni wynagrodzą ozdobne donice.

Trafnym wyborem są zatem drzewka oliwkowe, palemki, eukaliptusy. Chociaż kaktusy nie są rdzenną roślinnością Maroko, cieszą się tam dużą popularności. Z tego powodu można je bez problemu wpleść we własną aranżację wnętrza w stylu marokańskim.

Co ciekawe, na drzewach arganowych można znaleźć… kozy. To nie żart. Marokańskie kozy wskakują na drzewa i jedynie dla turystów ten widok jest zaskoczeniem. Kilka lat temu było głośno o tym zjawisku, podobno są na nie odpowiedzialni… miejscowi, którzy używają “latających kóz” jako atrakcji turystycznej.

Kaktusy, palmy, fikusy, sukulenty... czyli gratka dla osób, które nie mają ręki do roślin.

Maroko ma jednak o wiele więcej do zaoferowania, np. słynny Szafszawan. To właśnie błękitne miasteczko, które stało się inspiracją dla stworzenia tego wpisu. Styl marokański ma wiele twarzy, jednak błękit który występuje w naturze tylko pod postacią koloru wody i nieba, w miasteczku Szafszawan odnalazł się idealnie.

Styl marokański i paletki kolorystyczne

Jak stworzyć paletę kolorystyczną, która w pełni odda czar Maroko? Wystarczy spojrzeć na kilka zdjęć jego największych miast. Dzisiaj skupiamy się na Szafszawanie, dlatego każda z paletek, które prezentujemy obowiązkowo zawiera jeden z odcieni błękitu.

Indygo, kobaltowy, turkusowy, szafirowy, jagodowy, chabrowy, fiołkowy, atramentowy, morski, błękitny, petrol, gołębi, lazurowy, akwamaryna, siny, stalowy – każda z odmian niebieskiego jest w cenie.

Niebieski wprowadza do wnętrz spokój. Bardzo łatwo zestawić go z innymi kolorami, chociaż lubuje się w tych, które sąsiadują na kole kolorystycznym. Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie bieli i szarości, jednak warto zwrócić uwagę na kolorystyczny trik, który stosują Marokańczycy.

Do silnego, lazurowego błękitu, dobierają drugi energetyczny kolor. Limonka, czerwień, amarant, niemalże odblaskowy pomarańcz… aż trudno uwierzyć, że taka wybuchowa mieszanka może wyglądać kojąco. Jednak przy zachowaniu odpowiednich proporcji ten kolorowy tygiel zamienia się w kolorystykę godną dzieła sztuki.

Kilka pomysłów na dekoracje

Ze stylem marokańskim nie można przesadzić. Zbyt oczywiste nawiązania mogą gryźć się z krajobrazem zza okna. Jednak drobne detale, takie jak np:

  • ozdobne ornamenty,
  • powtarzające się geometryczne kształty,
  • więcej niż jeden deseń,
  • motyw finezyjnej dziurki od klucza (niezwykle charakterystyczny dla krajów arabskich)

potrafią przenieść wyobraźnie do barwnego Maroko.

Niezwykle ważne w stylu marokańskim są dywany. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że to kluczowy element wystroju. Marokańczycy przywiązują dużą wagę do tkanin, są według nich wyznacznikiem luksusu i statusu społecznego.

Wzory pojawiają się wszędzie tam, gdzie wnętrze jest monotonne.

Używają ich więc jako baldachimów nad drewnianym łóżkiem, do odgradzania jednej przestrzeni od drugiej (zamiast parawanów), dekoracji ściennych czy bogato zdobionych narzutek. Dobrze wkomponowany w przestrzeń dywan potrafi korzystnie zaprezentować wnętrze z klasą.

Styl marokański a styl sawanna – różnice i podobieństwa

Afryka ma wiele barw i nie można zamknąć jej w jednym stylu aranżacyjnym. Aby w pełni oddać klimat, na którym nam zależy, trzeba zdecydować się odtworzyć mniejszy fragment egzotycznego lądu.

Styl marokański, jak i styl sawanna, których wspólnym mianownikiem jest Afryka, znacznie różnią się od siebie. Spokój i bijąca z natury siła stylu sawanna obfituje w aranżacje budujące spokój. Pomarańcze, energetyczne błękity i mocniejsze kolory są łagodzone dzięki ziemistej palecie, która przybliża styl sawanna do natury.

Marokańskie barwy natomiast odwzorowują ruch i rytm arabskiego miasta, w którym miasta nie śpią. Na ścianach jest mnóstwo sztuki oraz barwy imitujące słoneczne niebo. Błękit odgrywa w marokańskich wnętrzach ogromną rolę.

Również meble reprezentują inne części Afryki. Styl sawanna preferuje lekkie meble, ażurowe ozdoby jak najbardziej są w nim obecne, jednak starają się tworzyć zwiewny szkielet foteli, stolików kawowych czy zagłówków. Styl marokański to ciężkie meble drewniane, symbolizujące stabilność i trwałość, a elementy ażurowe to jedynie miła dla oka ozdoba.

Afryka w odsłonie marokańskiej to ciekawa odmiana aranżacyjna w Twoim domu!

Do współczesnych wnętrz można dodać marokańskie akcenty, nie trzeba rearanzować wystroju przestrzeni.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

DEKORACJE OKIEN - WIELKI POWRóT FIRANEK I ZASłON, KTóRE OZDOBIą NASZE WNęTRZA 2021
URBAN JUNGLE, CZYLI DżUNGLA W SALONIE - INSPIRUJąCE WNęTRZA Z ROśLINAMI I KWIATAMI
W RYTMIE RETRO - SALON (PANORAMA 360°)

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum