Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Szyk, elegancja, lustra i połysk — poznaj paletę barw i faktur stylu Art Deco

Styl Art Deco ma wyraźnie luksusowy, elegancki charakter. Wyróżnia się uporządkowaniem i symetrią, ale również komfortem oraz odważnym stosowaniem barw i faktur. Sprawdźmy dokładniej, jakie kolory i wzory pasują do tego niezwykłego stylu.

Skąd pochodzi i czym wyróżnia się styl Art Deco?

Art Deco jako styl wnętrzarski ma swoje korzenie w czasach 20-lecia międzywojennego. Popularna wtedy stylistyka secesyjna była krytykowana za brak spójności, dyscypliny i uporządkowania. Cechował ją niesmaczny przesyt oraz przypadkowość dobierania elementów dekoracyjnych, która skutkowała chaosem.

Pozłacane meble Art Deco
Art Deco to luksusowy i ekskluzywny styl, w którym liczy się porządek, elegancja i komfort

Art Deco miało być rozwiązaniem tych problemów. Łączyło wysoką elegancję, doskonałe materiały czy precyzję wykonania z ciekawymi, czasem wręcz futurystycznymi formami. To połączenie było jednak planowe i dokładnie przemyślane. Formę przedmiotów często wyznaczała ich funkcja, a piękno płynęło z doskonałych proporcji, symetrii oraz wykorzystania najlepszych materiałów.

Meble oraz dodatki Art Deco wykonywane były precyzyjnie, z dbałością o najdrobniejsze detale. Wykańczano je brązem, hebanem, kością słoniową czy złoceniami. Naiwnie sądzono też, że powstające wtedy technologie masowej produkcji to klucz do szerokiej dostępności tak ekskluzywnych produktów. Dzisiaj wiemy, że stało się inaczej. Masową produkcję zaprzęgnięto w kierat kapitalizmu i taniej konsumpcji, zalewając rynek, kiepskiej jakości tandetą. Art Deco pozostało natomiast stylem niszowym, dosyć kosztownym i niezwykle wytwornym.

Formy w stylu Art Deco

Art Deco garściami czerpało z kultury swoich czasów. Lata 20 i 30 XX wieku to rozkwit mass mediów, kinematografii i jazzu. Nowe środki przekazu i formy sztuki naznaczał bunt przeciwko ustalonym zasadom i konwenansom. Widzimy to również w wystroju wnętrz w stylu Art Deco.

Charakterystyczne jest tu łamanie form klasycznych przez wprowadzenie elementów futurystycznych. Odchodząc od secesyjnych inspiracji naturą  — roślinnych zawijasów i skomplikowanych wzorów — Art Deco zaczęło hołdować geometrii, symetrii i czystości formy. Łuki, trójkąty, walce, kule czy prostopadłościany stały się osią dla konstruowania wyposażenia i zaczęły pojawiać się w motywach dekoracyjnych.

Kanapa Art Deco i minimalistyczny stolik kawowy
Art Deco łamie utarte schematy i doskonale łączy klasykę z nowoczesnością

Duży wpływ na Art Deco miała też architektura nowojorska, a konkretnie drapacze chmur. Kształty i zdobienia takich budynków jak Empire State czy Chrysler Building wykorzystywano w motywach dekoracyjnych we wnętrzach, a także w modzie.

Uproszczenie form jest w Art Deco bardzo wyraźne, ale wcale nie oznacza skrajnego minimalizmu. Meble w tym stylu to zarówno formy podstawowe oparte o proste kształty geometryczne, jak i bardziej ozdobne przykłady. Pojawiające się ornamenty i dekoracje są tutaj co prawda nieliczne, ale dosyć charakterystyczne i często inspirowane orientem.

Materiały i faktury stosowane we wnętrzach Art Deco

Niezwykła estetyka stylu Art Deco płynie w dużej mierze z zastosowanych materiałów. Wykorzystanie naturalnych faktur sprawia, że nawet proste formy nabierają ciekawego charakteru.

Art Deco jest stylistyką ekskluzywną, która nie znosi kompromisów. Nie ma tu miejsca na tandetę i produkty z niższej półki. Meble i wyposażenie tworzy się więc wyłącznie z surowców najwyższej jakości.

Meble to przede wszystkim lite drewno — zarówno rodzime, takie jak dąb czy buk, jak i orientalne i egzotyczne — heban, mahoń i drewno tekowe. Pojawiają się również wysokiej jakości forniry wykończone na wysoki połysk. Charakterystyczne dla stylu Art Deco są też złocenia lub srebrzenia oraz inkrustacje i intarsje z kości słoniowej, macicy perłowej, egzotycznych gatunków drewna czy brązu. Takie elementy widzimy na bogato zdobionych, masywnych komodach, kredensach czy witrynach.

Witryna Odys z drewna litego
Wzniesiona na wysokich nóżkach witryna z litego drewna to mebel formalnie prosty, ale urzekający naturalnym rysunkiem usłojenia - idealny do wnętrza Art Deco

Meble tapicerowane — krzesła, fotele i sofy obite są wysokiej klasy materiałami. Często pojawia się welur i velvet, ale również aksamit, wysokojakościowa wełna czy jedwab. Tapicerki często są pikowane lub zdobione skomplikowanymi wzorami geometrycznymi.

We wnętrzach w stylu Art Deco znajdzie się też miejsce dla marmuru czy alabastru. Kamień wykorzystuje się na podłogach, ścianach, ale również w wyposażeniu, np. jako blaty kuchenne czy w stolikach kawowych.

Wnętrza Art Deco cechuje więc niezwykłe bogactwo faktur płynące z różnorodności materiałów. Wyważone wzornictwo i formy w połączeniu z ekskluzywnymi surowcami to doskonały przepis na niezwykle eleganckie wnętrze, które nie wpada w nadmierny przepych.

Charakterystyczna paleta kolorystyczna

Paletę kolorystyczną, podobnie jak zestaw faktur, wyznaczają głównie zastosowane materiały. Styl Art Deco cechuje wyrazistość barw, ale i oszczędność w ich ilości.

Bazą kolorystyczną jest czerń, beż, przybrudzona biel i złoto. Pojawiają się też barwy drewna, lakierowanych fornirów, srebra, chromowanej stali i innych materiałów. Ożywcze akcenty wprowadza się przez róż, żółcie, granaty i butelkową zieleń.

Kanapa / sofa w kolorze butelkowej zieleni
Art Deco stosuje ograniczoną, ale odważną paletę barw. Butelkowa zieleń sofy i złoty blat stolika obok pasują tu idealnie

Paleta kolorystyczna jest więc bardzo elegancka, ciepła i przytulna. Baza, choć spokojna, ma wyraźny pazur, za który odpowiada przede wszystkim charakterystyczne dla Art Deco zestawienie czerni i złota. Z kolei dodatki w mocnych, odważnych i głębokich odcieniach pomagają wydobyć piękne, zdobione meble na pierwszy plan i wprowadzają dynamiczną nutę do całej aranżacji.

Nie można też zapomnieć, że faktury, kolory i wzory są dodatkowo podbijane i zwielokrotniane przez lustra. Art Deco uwielbia małe i duże lustra, najlepiej w ozdobnych ramach z egzotycznego drewna lub metalu.

Eleganckie wzornictwo

Wzornictwo Art Deco to głównie wspomniana już fascynacja geometrią i symetrią. Na meblach, tekstyliach, ale również na ścianach pojawiają się figury i bryły oraz bardziej lub mniej skomplikowane wzory geometryczne. Międzywojenna fascynacja starożytnym Egiptem wprowadziła też wyraziste motywy lotosu i palmy.

Wracamy też do materiałów i ich naturalnego wyglądu. W Art Deco znajdziemy rysunek usłojenia drewna, żyłkowanie naturalnego kamienia czy estetyczne sploty wysokiej jakości tkanin. 

Faktury stylu Art Deco - sofa, stolik kawowy i dekoracje
Wzornictwo Art Deco to przede wszystkim naturalny wygląd materiałów uzupełniony o wzory geometryczne

Dla Art Deco charakterystyczna jest wyraźna geometryzacja i symetria. Widzimy ją zarówno w formach mebli, jak i we wzornictwie. Pamiętajmy, że styl ten miał być odpowiedzią na chaos i losowość stylistyki secesyjnej. Nie dziwi więc dążenie do porządku i jasno określonych struktur.

Art Deco jest stylem dla wymagających. Ceni się tutaj wysoką jakość i precyzję wykonania, dobrze dobrane proporcje, kolory, wzory i faktury, ale również komfort. To styl bardzo trudny, w którym każdy element musi być dokładnie przemyślany i dopasowany do pozostałych. Niemniej wart jest zachodu, ponieważ mieszkania Art Deco to ucieleśnienie najlepszych standardów projektowania wnętrz.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

TRENDY 2021 - JAK KOLORY ROKU 2021 ODNALAZłY SIę W DOMOWEJ PRZESTRZENI?
JAK łąCZYć WZORY WE WNęTRZACH - TAPETY, FARBY I SZTUKATERIE NA NASZYCH śCIANACH
ART DéCO — NAJMODNIEJSZY STYL 2021 ROKU CZY CHWILOWE ZAUROCZENIE — CZYM JEST I JAK WPASOWAć GO W NASZE WNęTRZE?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum