Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Aranżacja małego wnętrza — jak zoptymalizować układ i wystrój na niewielkim metrażu

Aranżacja małego wnętrza w sposób estetyczny i funkcjonalny wielu osobom wydaje się bardzo trudnym zadaniem. Jednak wcale nie musi tak być. Odpowiednie wyposażenie, układ i wystrój pozwalają urządzić przytulne, wygodne i praktyczne mieszkanie nawet na niewielkim metrażu. Jak zatem zoptymalizować przestrzeń w małych pomieszczeniach, aby wykorzystać ją w pełni?

Aranżacja małego wnętrza - jasne ściany, lekkie meble
W małym wnętrzu liczy się przede wszystkim funkjconalność, ale nie można zapomnieć również o estetyce

Barwna aranżacja małego wnętrza — jak dobierać kolory

Urządzanie małego pomieszczenia rozpoczynamy od przygotowania bazy — podłogi, ścian i sufitu. To one stanowią tło dla całego wystroju i w dużej mierze budują jego charakter. Odpowiednio dobrane faktury i kolory bazy pozwolą powiększyć przestrzeń optycznie, a właśnie to jest kluczem do dobrej aranżacji małego wnętrza.

Na bazę wybieramy oczywiście kolory jasne. Nie musi to być biel, choć jest bardzo modna, szczególnie w aranżacjach skandynawskich. Doskonale sprawdzą się też delikatne pastele, beże i szarości. Jasne barwy doświetlają pomieszczenie, przez co wydaje się ono bardziej otwarte, lekkie i po prostu większe.

Nie warto też szaleć z fakturami i strukturami. Wzorzyste tapety, trójwymiarowe panele ścienne czy chropowate tynki nie są tutaj dobrym pomysłem. Gładkie ściany i proste wzory lepiej bowiem odbijają światło, a to podstawa iluzji większej przestrzeni. Wyjątkiem są duże grafiki czy fototapety, najlepiej z przestrzennymi pejzażami. Odpowiednio dobrane i umieszczone mogą zastąpić widok z okna, tworząc wrażenie otwartości i przestronności.

Kolekcja mebli do sypialni Retro
Światło to podstawa na małym metrażu. Jasna baza, meble i dodatki pomogą doświetlić pomieszczenie, powiększając je optycznie

Jasne barwy, proste formy i wzory zachować należy nie tylko w bazie, ale i w wyposażeniu. Nazbyt dekoracyjne meble czy sprzęty będą przytłaczać aranżację, dlatego wskazany jest umiar. Żywe, ciepłe barwy warto wprowadzić w detalach, aby trochę ożywić wystrój, jednak nie można z nimi przesadzić. Nazbyt pstrokate otoczenie, szczególnie na małym metrażu, może bowiem bardzo rozpraszać.

Przemyślany wybór mebli —  funkcjonalna aranżacja małego wnętrza

Dobra aranżacja małego wnętrza to również bardzo przemyślany wybór mebli. Najważniejszy jest tu umiar — tak w ilości, jak i w formie wyposażenia.

Formy i kolorystyka

Na małym metrażu najlepiej zastosować meble minimalistyczne. Mają one bardzo proste formy, pozbawione są ozdobników, ornamentacji i elementów dekoracyjnych. Świetnie sprawdzają się meble z litego drewna, które mimo minimalistycznej konstrukcji są niezwykle estetyczne. Doskonały wygląd gwarantuje im naturalny i unikatowy rysunek usłojenia drewna.

Aranżacja małego wnętrza powinna być maksymalnie lekka, dlatego należy wybierać meble o takiej właśnie konstrukcji. Lekkości meblom dodaje podniesienie na nóżkach. Najlepiej, jeśli nóżki są delikatne, zgrabne i cienkie, takie jak np. w kolekcjach Golo, Greg czy Retro. Meble z tych serii mają też cienkie ścianki i mniejsze lub większe zaokrąglenia. To również sprawia, że wydają się lżejsze i delikatniejsze.

Kiedy już znajdziemy meble o lekkiej konstrukcji, zwróćmy też uwagę na kolory. Jeśli mamy naprawdę małe wnętrze, dobrym pomysłem będą meble z białymi frontami, np. te z kolekcji Bianco. Nie jest to jednak koniecznością. Równie dobrze sprawdzą się fronty w jasnych odcieniach drewna. 

Kredens Bianco z białymi frontami
Kredens z kolekcji Bianco z białymi frontami i przeszkleniem - idealny wybór do małego mieszkania

Atutem mebli z drewna litego jest oczywiście rysunek usłojenia. Nie warto całkiem zakrywać go farbą. Odpowiednie lakiery pozwolą rozjaśnić drewno, bez utraty jego charakterystycznego wzoru. Do małych wnętrz warto jednak wybierać gatunki o delikatnym usłojeniu. Sprawdzą się m.in. meble bukowe, szczególnie olejowane. Mają one lekki, “lejący się” wzór i przyjemną, jasną barwę. Doskonale przełamują sterylność minimalistycznych aranżacji, bez efektu przytłoczenia.

Funkcjonalność i układ

Aby aranżacja małego wnętrza była udana, nie wystarczy wybrać form i kolorów mebli. Bardzo istotna jest też ich funkcjonalność oraz układ. Przede wszystkim każdy wprowadzony do mieszkania mebel powinien mieć swoje konkretne zastosowanie. Wyposażenie musi być dobrze dopasowane do mieszkańców, aby zaspokajało ich wszystkie potrzeby, a przy tym nie zabierało niepotrzebnie miejsca.

Zadbajmy więc o podstawowe strefy funkcjonalne — miejsce do snu, wypoczynku, przyjmowania gości, gotowania i jedzenia posiłków czy zabawy z dziećmi. Warto wiedzieć, jak wydzielić poszczególne strefy w mieszkaniu. Możemy to zrobić np. meblami. Sofa z eleganckim tyłem i bokami może oddzielić strefę jadalnianą od wypoczynkowej. W pokoju z aneksem między kuchnią i salonem możemy postawić stół. Wydzieli on w prosty sposób trzy strefy — kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. W razie potrzeby będzie też dodatkowym blatem roboczym podczas gotowania.

Na małych metrażach warto też “iść w górę”. Aby zapewnić sobie miejsce na przechowywanie, należy więc wybierać meble wysokie, pamiętając o lekkiej konstrukcji, by nie były przytłaczające. Idealne będą m.in. regały Golo czy Retro, ale również Cubic. Ten ostatni świetnie sprawdzi się w aranżacjach małych pomieszczeń, bo nie ma pleców, co daje mu bardzo otwartą, lekką formę mimo sporych gabarytów.

Meble Cubic - regał, biurko, szafka nocna
Wysoki i pojemny regał Cubic pozbawiony jest pleców, dzięki czemu ma lekką formę idealną na małe metraże

Doskonałym wyborem są też wielopiętrowe półki ścienne, takie jak Minimal, James czy Cubic. Można je zawiesić na dowolnej wysokości, dzięki czemu mamy większe pole do organizacji miejsca na przechowywanie.

Pozbawione frontów meble, takie jak regały i półki to doskonały wybór na małe metraże. Otwarte konstrukcje dają bowiem wrażenie większej przestronności niż przestrzeń “odcięta” np. drzwiczkami. Pewnym kompromisem między zamkniętą i otwartą przestrzenią są meble z przeszkleniem. Zapewniają one ochronę przedmiotów przed kurzem, a jednocześnie nie ograniczają widoczności i wizualnie nie “odcinają” przestrzeni. Witryny, kredensy czy przeszklone szafki wiszące idealnie pasują więc do małych kuchni, jadalni i salonów.

Co jeszcze możesz zrobić, by powiększyć przestrzeń optycznie?

Odpowiednio dobrane kolory i wyposażenie to podstawy, dzięki którym aranżacja małego wnętrza będzie funkcjonalna, estetyczna i lekka. Jednak optymalizacja przestrzeni na tym się nie kończy. Co jeszcze można zrobić na małym metrażu?

Myśląc o meblach, warto zwracać uwagę na modele wielofunkcyjne. Rozkładane stoły szybko i bezproblemowo dopasujemy do aktualnych potrzeb, piętrowe łóżka doskonale sprawdzają się w pokojach dziecięcych. Sofa z funkcją spania w salonie będzie dobrym miejscem do nocowania gości. W sypialni zastosujmy natomiast łóżko z pojemnikiem na pościel, które zapewni nam dużo miejsca do przechowywania.

Przechowywanie to zresztą jeden z największych problemów na małych metrażach. Nagromadzenie przedmiotów tworzy przytłaczającą atmosferę, dlatego jak najwięcej rzeczy powinno być schowanych. Wykorzystać do tego można nie tylko meble, ale i estetyczne kosze, pudła czy skrzynie, które pomogą zachować dobrą organizację. To oczywiście prowadzi nas do kwestii porządku. Na małym metrażu widać każdą nieodłożoną na miejsce rzecz, dlatego trzeba tu sprzątać regularnie i dokładnie. Na szczęście niewielką przestrzeń sprząta się szybko, więc nie powinno być to problemem.

Aranżacja małego wnętrza - nagromadzenie przedmiotów
Nagromadzenie przedmiotów to największy wróg małych wnętrz. Bałagan i przeładowanie bibelotami tworzą przytłaczające wrażenie

Dla stworzenia iluzji większej przestronności kluczowe jest światło — to naturalne, jak i sztuczne. Jasne barwy ścian czy wyposażenia mają nam pomóc “łapać” promienie słoneczne. Aby nie zniweczyć tych efektów, pamiętajmy, by nie zasłaniać okien ciężkimi, ciemnymi zasłonami czy żaluzjami.

Istotne będzie też przemyślane oświetlenie sztuczne. Najlepiej sprawdzi się połączenie światła punktowego z rozproszonym. Pozwoli to oświetlić każdy kąt. Na ścianach warto też pozawieszać lustra, które będą odbijać światło i dodatkowo pogłębią iluzję przestronności.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

MAłY SALON W BLOKU – 12 TRIKóW DZIęKI KTóRYM BęDZIE WIęKSZY
STół ROZKłADANY DO JADALNI I DREWNIANE KRZESłA - PRZEDSTAWIAMY CIEKAWE ROZWIąZANIA
FUNKCJONALNE MEBLE DO MAłYCH MIESZKAń — JAK MAKSYMALNIE WYKORZYSTAć PRZESTRZEń NA MAłYM METRAżU?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum