Aranżacja gabinetu – jak pracować efektywnie z domu?
Zorganizowane i schludne miejsce pracy sprzyja koncentracji, a ta pozwala pracować efektywnie. W dobie pracy z domu umiejętność skupienia się niemal w każdej sytuacji jest na wagę złota. Jednak co zrobić, kiedy zwyczajnie nie masz takiego talentu? Odpowiednia aranżacja gabinetu przychodzi z natychmiastową pomocą!
Czy gabinet to zbędne pomieszczenie w mieszkaniu?
Kiedyś z pewnością byłoby trudniej wydzielić w domowym zaciszu miejsce na gabinet. Wielu jeszcze 3 lata temu kojarzył się z takimi „zbędnymi” pomieszczeniami, jak pralnia z suszarnią, bawialnia czy nawet pokój przechodni. Trzeba przyznać, że nie rozumiano sensu posiadania gabinetu w mieszkaniu.
Kojarzono go głównie z opowieściami o pisaniu długich listów i poezji, a przede wszystkim traktowano nieco po macoszemu.
Dziś gabinet zyskał nowe życie i wyszedł z archaicznych ram. To wszystko dzięki home office. W początkowych fazach pandemii wiele osób organizowało się przy rozkładanym stole do jadalni i użytkowało kuchnię lub salon niczym open space biura. Jednak kiedy do tego wszystkiego doszły e-lekcje i wszędobylski kot, przestrzeń na home office trzeba było wyznaczyć wyraziście.
W ten sposób powoli zmierzaliśmy do polubienia się z gabinetem lub chociaż kącikiem do pracy zdalnej, w którym można się zaszyć i spróbować skupić. Po dwóch latach pracy hybrydowej lub w pełni zdalnej już nikt nie kwestionuje zalet posiadania gabinetu.
Pojawiły się zatem trendy w aranżacji tego pomieszczenia…
Meble drewniane, czyli co pomaga w skupieniu
Jeżdżenie do pracy to swoisty rytuał, w czasie którego przestawiamy się z działania rodzinnego na pracownicze. Moment dojazdu do pracy pozwala zapomnieć o tym, że młody nie chciał ubrać kalesonów do przedszkola, a do śniadania zabrakło muesli z rodzynkami (co potrafi wywołać spięcie).
Niestety tego momentu brakuje, jeśli praca odbywa się w pełni z domu. Jeżeli tylko okoliczności na to pozwolą, postaraj się zgarnąć dla siebie 10 minut przed otworzeniem komputera i weź kilka głębokich oddechów, które pozwolą Ci się skupić.
Jeżeli chodzi o pomoc w skupieniu, jest jeszcze kilka trików, które możesz wykorzystać, kiedy nie ma czasu nie wyciszenie się. Jednym z nich jest naturalny materiał w aranżacji Twojego gabinetu. Wszelkie materiały, które nawiązują do natury, wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, dlatego warto zainwestować w porządny stół drewniany, komodę i fotel PRL (modele) do modnego gabinetu.
Dlaczego te 3 meble z drewna są Ci niezbędne? Ponieważ rozkładany stół da Ci tyle przestrzeni, ile potrzebujesz. Laptop, dysk przenośny, telefony (swój i firmowy), lampka na stół, czytnik e-booków i filiżanka kawy muszą leżeć od siebie w bezpiecznej odległości.
Komoda to gwarancja znakomitej organizacji papierów, notatek, segregatorów. Pomoże Ci także utrzymać porządek w gabinecie. Wiele szuflad to możliwość przeznaczenia jednej z nich na jeden przedmiot. Do tego polecamy wielozadaniową komodę MINIMAL, która nie zabiera dużo miejsca, ale za to posiada specjalną półeczkę otwartą do której możesz wsunąć laptopa
Fotel to przede wszystkim wygoda, gdy musisz spędzić w pozycji siedzącej kilka godzin.
Inne elementy wyciszającej aranżacji gabinetu
Pamiętaj, że kolor zielony wycisza. Pomaga również odpocząć oczom od monitora i jest symbolem harmonii i spokoju. Dodatkowo, jego symbolika, która zakorzeniła się w naszej kulturze oznacza szczęście (np. koniczyna). Będzie zatem doskonałym wyborem na jedną ścianę w Twoim gabinecie.
Resztę pomaluj odcieniami neutralnymi, które optycznie powiększą przestrzeń. Kremowe odcienie bieli, delikatne brązy i pastele pomarańcze sprawdzą się doskonale.
Odrobina luksusu
Niejednokrotnie można spotkać się z opinią architektów wnętrz, że prawdziwy luksus i prestiż mieszkania, to ciekawy widok za oknem. Podczas gdy wiele bloków stoi naprawdę blisko siebie i wyglądając przez okno może sprawdzić, co nowego u sąsiadów, prestiżowe budynki mieszczą się np. na skraju parku.
Piękny widok to także rozpościerająca się za oknem panorama miasta, lub drzewa osłaniające mieszkanie przed upalnym słońcem i ciekawskimi spojrzeniami.
Jako ciekawostkę można dodać, że niektórzy nie przywiązują wagi do luksusu, jakim jest cisza i spokój. Dowodem jest specyficzny budynek w Warszawie, w którym większośc okien niemal styka się z barierką kładki dla przechodniów. Takie sąsiedztwo nie pomaga w skupieniu się na pracy.
Jeżeli Twoje mieszkanie ma dobre sąsiedztwo za oknem, warto wyznaczyć miejsce na gabinet tuż obok wyjścia na balkon. Krótkie przerwy między jednym zadaniem a drugim można spożytkować na wyjście „na zewnątrz” i oderwać myśli od pracy. Takie działania wzmagają kreatywność.
Aranżacja gabinetu – inspiracje
Aranżacje gabinetu mogą być naprawdę różne. Oprócz kilku ważnych wskazówek, których warto się trzymać, można dopasować ten specyficzny pokój do własnych upodobań. To właśnie Twoja kreatywność powinna się w nim aktywować i Twój zapał do pracy. Zatem w aranżacji gabinetu, słuchaj swojej intuicji.
Ascetyczny gabinet ma wiele plusów. Brak bodźców, które mogą rozpraszać zachęca do zrobienia zadania i udania się na przerwę. Porządek, łagodne kolory i piękny widok za oknem są inspirujące.
Wystrój wnętrza, który pomija roślinność to wystrój bez duszy. Niezależnie na jaki styl w aranżacji gabinetu się zdecydujesz, rośliny są jego ważnym elementem.
Nowoczesny kącik na home office to odpowiedź na gabinety, które kojarzą się z powieściami obyczajowymi odległych czasów. Domowe biuro, czyli gabinet, może być po prostu lekko futurystyczną przestrzenią wspólną, gdzie spotkasz się z domownikami. Przecież często zdarza się, że młodzi dorośli wynajmują większe lokum z przyjaciółmi.
Stylizowana na stary gabinet aranżacja wnętrza nadal jest aktualna. Wiele osób poszukuje mebli z duszą i dobrze czuje się w ich otoczeniu. takie meble doskonale odnajdą się w aranżacji gabinetu. Wyprofilowane drewniane krzesło, solidna komoda czy drewniane biurko to wyposażenie ponadczasowe. Jakość aranżacji domowego biura podbija również drewniana podłoga.
Komentarze