Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Jak ustawić łóżko w sypialni, by stworzyć praktyczną, estetyczną i wygodną aranżację?

Każda osoba, która urządza mieszkanie, musi zdecydować m.in., jak ustawić łóżko w sypialni. Dobra aranżacja wpływa bowiem nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonalność pomieszczenia i na jakość snu. Sprawdźmy zatem, jak ustawić łóżko w sypialni, by stworzyć pomieszczenie eleganckie, wygodne i praktyczne.

Jak ustawić łóżko w sypialni - funkcjonalna i estetyczna aranżacja
Ustawienie łózka w sypialni to nie tylko kwestia estetyki, ale również ergonomii, wygody i funkcjonalności pomieszczenia

Czy ustawienie łóżka w sypialni ma znaczenie dla jakości snu?

Ustawienie łóżka w sypialni wpływa nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale również na jego funkcjonalność i ergonomię, a w konsekwencji także na jakość snu. 

Wiele osób uważa, że dla wygody i zdrowia najważniejszy jest, by wybrać dobry materac, odpowiedni stelaż i ramę łóżka. Jest w tym oczywiście sporo prawdy — to elementy, które znacząco wpływają na komfort snu i właściwe ułożenie ciała śpiącego. Wystarczy jednak chwila zastanowienia, by każdy przyznał, że ustawienie łóżka w sypialni również ma ogromne znaczenie.

Aranżacja sypialni -- meble drewniane z kolekcji Bona
Odpowiednie ustawienie łóżka wpływa na komfort snu

Ustawienie łóżka względem okna i grzejnika

Najbardziej oczywistym przykładem jest położenie łóżka względem okna oraz kaloryfera. Ustawienie łóżka pod oknem naraża śpiących na przeciągi (ewentualnie wymusza konieczność zamykania okna na noc). Z kolei spanie przy kaloryferze też nie należy do najlepszych pomysłów — zimą nie tylko będziemy się przegrzewać, ale możemy się wręcz poparzyć o mocno rozgrzany kaloryfer. Zasłonięcie grzejnika łóżkiem znacząco też obniża efektywność nagrzewania pomieszczenia.

Osobom, które szukają porad, jak ustawić łóżko w sypialni, zaleca się zatem, by mebel stał wezgłowiem do ściany pozbawionej okien, drzwi i grzejników. To nie tylko gwarancja większego komfortu snu, ale również większa funkcjonalność pomieszczenia. Łóżko nie zaburza bowiem ciągów komunikacyjnych, nie utrudnia dostępu do okna, termostatu przy grzejniku itp.

Oczywiście nie zawsze możliwe jest odstawienie łóżka od okna. Nie pozwalają na to niektóre układy pomieszczeń czy mały metraż. Jeśli więc jedyną opcją jest ustawienie mebla pod oknem, postarajmy się przynajmniej o łóżko z zagłówkiem — najlepiej dosyć wysokim i pełnym, który choć trochę osłoni głowy śpiących przed przeciągami. Dobrym wyborem będą m.in. modele Odys, Golo i Retro.

Łóżko z wysokim zagłówkiem
Wysoki zagłówek doskonale sprawdzi się jako osłona od przeciągów tam, gdzie łóżko musi stać pod oknem

Jak ustawić łóżko w sypialni, by uniknąć wrażenia przytłoczenia?

Aby zapewnić sobie dobry sen, warto ustawić łóżko w sypialni tak, by leżąca czy siedząca na nim osoba nie czuła się przytłoczona. Kiepskim pomysłem jest np. stawianie łóżka we wnękach czy za załomami ścian. Najlepiej sprawdzi się taki układ, by osoba siedząca na łóżku i opierająca się o zagłówek, miała widok na całe pomieszczenie, a jeszcze lepiej na to, co za oknem. Ustawienie, w którym łóżko “zamknięte” jest między ścianami, może być zbyt klaustrofobiczne. W takich warunkach trudniej się zasypia i gorzej śpi.

Jeśli nie mamy możliwości otworzenia perspektywy, np. ustawiając łóżko nogami w stronę okna, to warto wykorzystać lustra. To znany sposób na tworzenie iluzji większej przestronności, który doskonale sprawdza się na małych, jak i większych metrażach.

Przy wyborze luster warto jednak zachować umiar. Pamiętajmy, że sypialnia to nie tylko miejsce snu, ale również przestrzeń intymna. Wielkie lustro, w którym odbija się wszystko, co dzieje się w łóżku, nie każdemu musi odpowiadać. Niektórzy jednak to lubią i uważają, że taki widok wprowadza nieco pikanterii do sypialnianych aktywności. To, czy wybrać lustro mniejsze, czy większe i jak je ulokować, zależy zatem od indywidualnych preferencji.

Jak ustawić łózko w sypialni - meble z kolekcji Steel
Otwarta przestrzeń daje poczucie komfortu, dlatego łóżko nie powinno stać we wnękach czy za załomem ściany

Jak ustawić łóżko w sypialni, by zachować ergonomię pomieszczenia?

To, jak ustawić łóżko w sypialni, to nie tylko kwestia wygody snu. Duże znaczenie ma oczywiście również aspekt funkcjonalny i ergonomia pomieszczenia. 

Wspomniałem już o tym, że meble do sypialni nie mogą zaburzać ciągów komunikacyjnych. Ani łóżka, ani żaden inny element wyposażenia nie powinien zatem przeszkadzać w poruszaniu się po sypialni. Układ sprzętów i mebli nie powinien utrudniać dostępu do elementów infrastruktury — okien, drzwi i przejść. Układ mebli nie może też przeszkadzać przy korzystaniu z wyposażenia sypialni. 

Nie powinno się zatem stawiać łóżka zbyt blisko szafy czy komody, ponieważ utrudnia to ich otwieranie i korzystanie z nich. Pewnym rozwiązaniem są szafy z drzwiami przesuwnymi, ale nawet w ich przypadku zaleca się, by zachować przynajmniej 80 cm odstępu od łóżka.

Jeszcze więcej miejsca potrzeba na łóżka z szufladami. Tutaj dystans między łóżkiem i ścianą czy innymi meblami zależy od gabarytów samej skrzyni na pościel i kierunku, w którym się ona wysuwa. 

Łóżko Fantasy z pojemnikiem
Łóżko z podnoszonym stelażem to świetny wybór na mały metraż, bo nie wymaga wiele miejsca, by zagwarantować dostęp do pojemnika na pościel

W małych sypialniach, w których nie ma jak ustawić łóżka w odpowiednich odległościach od ścian i innych sprzętów, lepiej sprawdzą się łóżka z pojemnikiem nie wysuwanym, a znajdującym się pod podnoszonym stelażem. Takie łóżko nie wymaga dodatkowego miejsca w poziomie, bo dostęp do pojemnika osiągamy przez “otwarcie” łóżka ku górze. Przykładem jest m.in. model Fantasy.

Jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z Feng Shui?

Feng Shui wciąż cieszy się dużą popularnością, jako wyznacznik do tworzenia zdrowych i przyjaznych użytkownikom aranżacji wnętrz. Nie dziwi zatem, że wiele osób pyta o to, jak ustawić łóżko w sypialni zgodnie z zasadami Feng Shui. Okazuje się, że odpowiedź jest zbliżona do tego, co już przedstawiłem.

Przede wszystkim Feng Shui zaleca, by wezgłowie łóżka było umieszczone pod ścianą. O ile tyłem łóżko ma przylegać do ściany, o tyle pozostałe trzy strony powinny być odsłonięte i powinien być do nich swobodny dostęp. Jak widać, w Feng Shui ergonomia pełni istotną rolę, bo takie ustawienie nie zaburza komunikacji w pomieszczeniu i nie ogranicza dostępu do łóżka i innych elementów wyposażenia.

Specjaliści od Feng Shui zalecają też, by z łóżka był widok zarówno na okno, jak i na drzwi do sypialni, przy czym wejście nie powinno być bezpośrednio naprzeciw łóżka. Mamy tu więc wydłużenie perspektywy przez okno, jak i psychologiczne poczucie bezpieczeństwa i kontroli, które daje widok na wejście do pomieszczenia.

Aranżacja sypialni zgodna z Feng Shui
Zasady Feng Shui mówią, że wezgłowie łóżka powinno być dostawione do ściany bez okien

W Feng Shui istotne jest także to, jak ustawić łóżko w sypialni względem stron świata. Najlepiej, gdy głowa skierowana jest ku północy, a nogi na południe. Okazuje się, że ta zasada również ma umocowanie w funkcjonalności. Taka orientacja przestrzenna sprawia bowiem, że poranne promienie słońca nieco później docierają do głowy śpiącego. Nie rażą go więc i nie rozbudzają tak szybko.

Oczywiście zachowanie tych zasad w pełni nie zawsze jest możliwe. Wymaga nie tylko odpowiedniego układu samej sypialni, ale też dobrej lokalizacji pomieszczenia w budynku. Sama zasada stawiania łóżka pod ścianą bez okna połączona z orientacją wedle kierunków świata sprawia, że północna ściana musi być pełna (bez okien). Sypialnia powinna więc znajdować się w południowej, a najlepiej południowo-zachodniej części budynku.

Ustawienie łóżka w wąskiej i małej sypialni — o czym trzeba pamiętać?

Z największym problemem dotyczącym tego, jak ustawić łóżko w sypialni, spotykają się osoby aranżujące to pomieszczenie na małym metrażu. W pomieszczeniach wąskich czy po prostu niewielkich trudno o spełnienie wszystkich zasad związanych z estetyką, ergonomią i funkcjonalnością. Niemniej warto postarać się przynajmniej o zastosowanie tych najważniejszych.

Dla wygody mieszkańców najbardziej istotne będą zasady ergonomii. Chodzi więc zachowanie ciągów komunikacyjnych i dobrego dostępu do wszystkich użytkowych elementów wyposażenia wnętrza. Dużą rolę odgrywa tu oczywiście wybór odpowiednich mebli.

W małych sypialniach warto np. stawiać na proste konstrukcje, czyli meble minimalistyczne. Takie wyposażenie nie ma masywnego charakteru, nie powoduje więc wrażenia przytłoczenia czy zagracenia przestrzeni. To czyste, lekkie i gładkie konstrukcje, które pomagają zachować świeżość aranżacji na małym metrażu, zapewniając jednocześnie wysoką funkcjonalność.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni
W małej sypialni zachowanie wszystkich zasad ustawienia łóżka jest trudne. Warto jednak kierować się przynajmniej najważniejszymi wytycznymi

Wspominałem też, że w małych sypialniach warto stawiać na szafy przesuwne i otwierane łóżko z pojemnikiem, a nie z wysuwaną szufladą. Świetnie sprawdzą się także szafki wiszące czy półki, które zastąpią tradycyjne meble stojące. Podniesienie wyposażenia nad podłogę nie tylko daje wrażenie większej przestronności, ale rzeczywiście pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Takie wiszące meble można przecież umieścić nawet nad łóżkiem (byle nie zbyt nisko i nie nad głowami śpiących).

Dobre wykorzystanie przestrzeni i przemyślana aranżacja z pewnością pomoże w stworzeniu estetycznej, a jednocześnie wygodnej i praktycznej sypialni nawet na małym metrażu.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

RETROKOMFORT - PANORAMA 360°
RóżNORODNOść FAKTUR W SYPIALNI - PANORAMA 360°
OTWARCI NA śWIAT. SYPIALNIA XXI WIEKU - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum