Rustykalne meble do sypialni — jak je wybrać i wkomponować w aranżację?
Rustykalne meble do sypialni to idealny sposób na stworzenie klimatycznej, wygodnej i intymnej przestrzeni snu i wypoczynku. Aranżacje rustykalne nawiązują do uroczych, sielskich chat i dworków wiejskich. Pasują nie tylko do jednorodzinnych domów na prowincji, ale również do mieszkań w bloku. Sprawdź więc, jak wybrać najlepsze meble rustykalne i jak dopasować je do wystroju w tym stylu.
Cechy stylu rustykalnego
Styl rustykalny nawiązuje do aranżacji wiejskich domów i dworków z przełomu XIX i XX wieku. Są to więc wnętrza dosyć proste, bardzo naturalne i pełne ludowych odniesień. Wbrew obawom wielu osób nie są jednak biedne czy pozbawione klasy. Inspiracją dla stylu rustykalnego są bowiem nie tylko dawne chaty chłopskie, ale również bogate dworki szlacheckie.
W rustykalnych wnętrzach pojawiają się zatem bardzo proste, wręcz surowe meble i wyposażenie, również robione w konwencji DIY. Jednak jest to też doskonałe miejsce na antyki i prawdziwe perełki designu.
Jedną z najważniejszych cech stylu rustykalnego jest naturalność. Widać ją nie tylko w stosowanych tu materiałach, ale również w ogólnej atmosferze wnętrz. To aranżacje bezpretensjonalne, nie ma w nich udawania, sztucznego blichtru czy elementów na pokaz. Bije od nich prawdziwa autentyczność i szczerość, więc nawet wyjątkowe antyki, które mogą tu trafiać, wpisują się w pełen obraz wnętrz i nie rzucają się w oczy.
Wystrój rustykalny musi być prawdziwie zindywidualizowany, bo tylko wtedy wygląda dobrze. To taki styl, w którym znacznie lepiej prezentuje się obdarta i podniszczona, ale prawdziwa pamiątka rodzinna niż najbardziej wyrafinowana i najdroższa dekoracja, która dla domowników nie ma emocjonalnego znaczenia.
Materiały w stylu rustykalnym
Z tą szczerością i autentycznością wiąże się też podejście do wyboru materiałów wykończeniowych czy na meble i wyposażenie. W stylu rustykalnym króluje drewno. Pojawia się ono wszędzie — od podłóg przez ściany i sufit po rustykalne meble, dodatki i dekoracje.
Drewno wprowadza do wnętrz rustykalnych unikatowe faktury i wzory usłojenia, ale też ciepłe i przytulne barwy. To właśnie drewno sprawia, że te aranżacje są tak przyjemne w odbiorze, tak naturalne i swobodne.
Do rustykalnych wnętrz pasuje właściwie każde drewno — nowe i postarzane, o barwie naturalnej, ale też bielone lub przyciemniane, równo cięte i szlifowane na gładko, jak i z mocną fakturą czy naturalnymi krawędziami (live edge).
Poza drewnem wykorzystuje się tu inne naturalne materiały, a więc kamień, cegłę, ceramikę, metal oraz tkaniny roślinne (rzadziej futra i skóry, od których w ostatnich latach zdecydowanie się odchodzi). Dodatkowo do wnętrz rustykalnych wprowadza się naturalną zieleń, a więc rośliny doniczkowe, a także kwiaty cięte — świeże i suszone.
Wybór materiałów ma duże znaczenie i unikać należy tu udawania. Tapeta z wzorem cegły czy kamienia to oczywisty fałsz, który w tych wnętrzach od razu widać. Podobnie jest z laminatami imitującymi fakturę drewna, wszelkiego rodzaju plastikową tandetą itp. Lepiej w takim wnętrzu postawić zrobiony samodzielnie stolik z palet niż sieciówkową “ściemę” z oklejanej płyty meblowej. To bardzo istotne, ponieważ jeden taki “udawany” element może całkowicie zniszczyć naturalny i szczery klimat rustykalnego wnętrza.
Kolory w rustykalnej sypialni
Styl rustykalny to także unikatowa paleta kolorystyczna. Znów, wszystko tu podlega naczelnej zasadzie naturalności i autentyczności. Rustykalna sypialnia powinna więc być jasna, doskonale doświetlona, ale też utrzymana w odpowiednich barwach.
Dominują tu biele, beże i brązy uzupełnione o przygaszone żółcie i ożywione przez roślinną zieleń. Pojawiają się więc kolory natury — ziemi, drewna, wikliny, siana, zboża, kwiatów i tego wszystkiego, co kojarzy się z wsią, polem czy łąkami.
W rustykalnej sypialni unikać należy natomiast jaskrawych barw. Średnio wpisują się one w ten styl, poza drobnymi akcentami pojawiającymi się w elementach sztuki ludowej. Po drugie jaskrawe barwy w ogóle nie są polecane do sypialni. Przeszkadzają bowiem w wypoczynku, rozpraszają i pobudzają, robią więc dokładnie to, czego w sypialni chcemy uniknąć.
Stonowana, naturalna paleta kolorystyczna pomaga natomiast stworzyć atmosferę spokoju, relaksu, ale też intymności. Warto bowiem zauważyć, że stosowane tu kolory to przede wszystkim ciepłe odcienie, które budują niezwykle miły klimat prawdziwego domowego ogniska.
Jak wybrać rustykalne meble do sypialni?
Rustykalne meble do sypialni, to przede wszystkim masywne, ale proste, wręcz surowe konstrukcje z drewna. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie drewno powinno być głównym surowcem na pojawiające się tu wyposażenie.
Najlepiej sprawdzą się meble do sypialni z drewna litego. Do sypialni w stylu rustykalnym doskonale pasują też meble z naturalną krawędzią (live edge), a także elementy zrobione samodzielnie w konwencji DIY.
Warto zaznaczyć, że rustykalne meble do sypialni to przede wszystkim masywne konstrukcje. Doskonale wyglądają tu meble o prostej budowie, bez wielu dodatków i dekoracji, ale wykonane z grubych, mocnych elementów. Przykładami są kolekcje James i Vinci, które doskonale wpisują się w rustykalną prostotę, naturalność i ciepło, a jednocześnie wprowadzają do wystroju bardzo współczesne akcenty minimalistyczne.
Obok takich mebli stanąć mogą pojedyncze modele o bardziej ozdobnym i wybujałym charakterze, np. z kolekcji Paris lub Bona, a nawet autentyczne antyki z przełomu XIX i XX wieku, czy meble jeszcze starsze, np. ludwikowskie. Będzie to dobrym nawiązaniem do dworskich inspiracji, które w stylu rustykalnym są dosyć wyraźne.
Ciężko więc ustalić jednoznacznie, jaka forma jest tu odpowiednia. Warto tylko pamiętać, że rustykalne meble do sypialni to koniecznie drewno. Odpadają wszelkie imitacje. Poza tym styl ten pozwala na dużą dozę eklektyzmu i łączenie antyków z projektami współczesnymi, a także z własnoręcznie wykonanymi elementami.
Dobrym pomysłem jest zresztą nie tylko tworzenie mebli w konwencji DIY, ale też modyfikowanie wyposażenia już istniejącego. Rustykalne meble do sypialni mogą bowiem być postarzane. Przetarcia, niedomalowania, zacieki czy pozorne mankamenty dodają uroku. Pozwalają nadać meblom pewnej historii, co doskonale podbija ten oryginalny klimat prawdy i szczerości rustykalnego stylu.
Łóżko
Najważniejszym meblem w każdej sypialni jest łóżko i to od niego warto zacząć meblowanie pomieszczenia.
Łóżko, tak jak i inne rustykalne meble do sypialni, powinno być masywne, mocne, wyraziste, a wręcz surowe. W grę wchodzą wyłącznie łóżka drewniane. Odpadają natomiast elementy finezyjnie tapicerowane, o zmiękczonej i złagodzonej formie.
Odpowiednie do rustykalnej sypialni będzie łóżko wysokie i wyposażone w zagłówek. Warto postawić na proste konstrukcje, takie jak w modelu Vigo lub Bingo. Jeśli jednak zależy nam na bardziej dworskim, dekoracyjnym akcencie, odpowiednie może być łóżko Odys z ażurowym wtrętem w szczytach.
Do łóżka koniecznie trzeba dobrać odpowiedni materac. Należy właściwie wybrać jego twardość i budowę, dostosowując je do indywidualnych cech użytkowników. Materac jest podstawą dobrego, zdrowego snu i znacząco wpływa na panujący w sypialni nastrój.
Do łóżka wypada dobrać też odpowiednie szafki nocne. Najlepiej, gdy będą z tej samej kolekcji mebli do sypialni co łóżko. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy wybrać jednego zestawu, postawmy na szafki o prostej, klasycznej budowie. Odpowiednie będą np. modele Vigo czy Bingo, ale też nieco bardziej dekoracyjne szafki Odys lub Retro 1.
Rustykalne meble do sypialni — przechowywanie
Rustykalne meble do sypialni to oczywiście nie tylko łóżko. Istotne jest dobrze dobrane wyposażenie do przechowywania odzieży, pościeli i innych rzeczy gromadzących się w sypialni.
Do wnętrz rustykalnych doskonale pasują duże, masywne szafy. Najlepiej, by były to meble o klasycznej konstrukcji (antyki sprawdzą się tu doskonale!). Można jednak pociągnąć rustykalną sypialnię w bardziej nowoczesną stronę, stosując dobrze dopasowane meble współczesne.
Ciekawą opcją będzie np. szafa Cubic. To świetne połączenie tradycyjnej formy z nowoczesnym, wyraźnie minimalistycznym designem. Podobnie prezentuje się szafa Bingo, szczególnie że ma korpus z szerokich, mocnych elementów.
Nieco bardziej ekstrawaganckim wyborem będzie szafa Greg lub Retro. Nie są to typowe rustykalne meble do sypialni, ale mają w sobie coś, co dobrze wpisuje się w takie wnętrza. Ich nieco dekoracyjny, ale zdecydowanie nienachalny charakter i lekkie podniesienie na nogach w połączeniu z bardzo klasycznym układem i formą sprawiają, że mogą być ciekawym akcentem w rustykalnym wnętrzu.
Meble w stylu rustykalnym mocno nawiązują do tradycji, a wiemy, że nie ma tradycyjnego wnętrza bez dobrze dobranej komody. Tu znów możemy iść w stronę prostoty, a nawet surowości, ale ja polecam nieco zaszaleć. Komoda doskonale spisuje się przecież jako punkt fokalny (przykuwający wzrok). Może być idealnym miejscem na wystawkę rodzinnych pamiątek, bibelotów czy fotografii. Stanie się wtedy ważnym i mocno zindywidualizowanym elementem aranżacji.
Komoda to właśnie jeden z tych rustykalnych mebli do sypialni, które mają urzekać, ale nie narzucać się. Świetnie spiszą się zatem modele dekoracyjne, choć nie przesadnie. Pozostajemy więc przy litym drewnie, ale wybieramy formy dworskie czy wręcz pałacowe (znów — antyki będą tu idealne). Warto też postawić na klasyczne układy i formy, a więc raczej na komody wysokie i z szufladami. Dobrym wyborem będzie np. model Odys.
Inne rustykalne meble do sypialni
Rustykalne meble do sypialni to także dodatkowe elementy. Doskonale sprawdzą się tu np. toaletki. Będą wyraźnym nawiązaniem do dworskich korzeni tego stylu. Powinny więc być dekoracyjne, ale nie przesadnie. Idealna będzie np. toaletka Bona lub Paris z ozdobnymi nogami. Przy niej postawić można np. wygodne krzesło fotelowe w stylu retro — takie jak model Rome.
Ciekawymi rustykalnymi meblami do sypialni mogą być skrzynie i pojemniki. Model Vento to bardzo interesujące współczesne podejście do klasycznego kufra na odzież czy pościel. Dodatkowo skrzynia ta może być wykorzystana jako siedzisko.
Jak widać, rustykalne meble do sypialni są bardzo różnorodne. Nie ma tu jednej, twardej definicji, która grubą kreską oddzieliłaby wyposażenie w tym stylu od innych. Rustykalna sypialnia jest eklektyczna, pozwala łączyć, zestawiać i miksować różne elementy. Lekkie staje więc obok masywnego, dekoracyjne obok surowego, a nowoczesne obok prawdziwie starego lub postarzanego.
Jeszcze raz jednak podkreślę, że kluczem jest tu szczerość. Rustykalne meble do sypialni powinny być autentyczne, eleganckie, ale pozbawione nachalnego blichtru, wykonane z prawdziwego, litego drewna, a nie z jego imitacji. Tylko takie wyposażenie wprowadzi do domu prawdziwie sielski i domowy klimat.
Komentarze