Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Meble drewniane używane – czy są lepsze od nowych?

W tak dynamicznie zmieniających się czasach, wiele osób decyduje się na oszczędności. Jednocześnie nie chcą rezygnować z nowej aranżacji salonu czy dodatkowych mebli, które np. pomogą urządzić kącik do home office. Gdzie znaleźć wyposażenie w dobrej cenie i czy meble drewniane używane to dobry pomysł?

Zalety kupowania mebli używanych

Kupowanie mebli używanych to nie tylko oszczędność, ale i ekologia. Dawniej apelowano o zmniejszenie produkcji nie biodegradowalnych materiałów, tj. jak plastik. Dziś wiemy, że to się nie udało i coraz bardziej popularną metodą dbania o środowisko jest recykling. Recykling rozumiany zarówno jako wytwarzanie nowych przedmiotów z już istniejących materiałów (ponowne wykorzystywanie plastiku), jak i kupowanie używanych przedmiotów, np. mebli.

Zalety mebli drewnianych używanych to również:

 • cena (o tym również nieco później) - meble używane zazwyczaj są tańsze niż nowe. To może być atrakcyjne dla osób poszukujących wyjątkowych, stylowych lub nietypowych mebli za niższą cenę;

 • charakter - używane meble mają unikalny charakter, dzięki czemu mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalny styl i osobowość;

 • trwałość - w przeciwieństwie do mebli z płyt wiórowych, meble drewniane używane są zwykle wykonane z solidnego drewna. To zapewnia trwałość i wytrzymałość;

 • wspomniana ekologia - kupowanie mebli używanych pozwala na zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne;

 • unikatowość - używane meble są zwykle unikatowe i niepowtarzalne. To pozwala na stworzenie unikalnej aranżacji wnętrza.

Meble drewniane używane
Meble używane.

Może się wydawać, że meble z drugiej ręki to szereg zalet. jednak tak, jak wszystko, ma też drugą stronę medalu…

Wady używanych mebli

Chociaż kupowanie mebli używanych ma wiele zalet, istnieją również pewne wady, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie:

 • stan techniczny - mogą mieć ślady zużycia, pęknięcia, wgniecenia lub uszkodzenia, które mogą wpłynąć na ich funkcjonalność i estetykę. Jeżeli nie jesteś typem złotej rączki, możesz nie poradzić sobie z samodzielną naprawą większych niedoskonałości;

 • higiena - meble używane mogą być trudniejsze do wyczyszczenia i odkażenia. To konieczne, aby móc ich używać we własnym domu. Zwłaszcza, jeśli masz małe dziecko;

 • pleśń i grzyby - odrębną sprawą, związaną z higieną, są szkodniki, które mogą mieszkać w drewnie. Są to zarówno korniki (które jednak widać gołym okiem), jak i niewidoczna na pierwszy rzut oka pleśń i grzyby;

 • styl - używane meble mogą być trudniejsze do dopasowania do stylu i charakteru danego pomieszczenia. To może wymagać dodatkowych nakładów finansowych na aranżację i wykończenie. Szukaj mebli minimalistycznych o prostej bryle, aby mieć pewność, że wpasują się w każdą aranżację.

Meble drewniane używane
W antykwariatach i komisach natrafisz na designerskie perełki.

Wady używanego wyposażenia do domu, mogą przewyższać ich zalety. Dlatego kupując używane meble, sporządź checklistę spraw, na które koniecznie należy zwrócić uwagę przed wstawieniem ich do aranżacji salonu, pokoju dziecka czy kuchni!

Meble drewniane używane tańsze, niż nowe? To MIT!

Często słyszy się, że meble drewniane używane są tańsze, niż nowe. Jednak, czy to prawda? Okazuje się, że niekoniecznie. Meble drewniane używane, zwłaszcza te wykonane z solidnego drewna, często są sprzedawane drożej, niż nowe meble.

Meble drewniane używane
Używane meble drewniane muszą zostać zdezynfekowane, zanim staną w Twoim salonie. Zwłaszcza, jeśli masz dzieci.

Ponadto, koszty remontu i renowacji używanych mebli drewnianych mogą przewyższyć koszty zakupu nowych mebli. Szczególnie te starsze modele, mają prawo wymagać naprawy, odnawiania i ponownego wykończenia, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo, że drewno naturalne jest szlachetnym i trwałym materiałem, wiele osób użytkuje je w niewłaściwy sposób, z czego wynikają uszkodzenia.

Warto również pamiętać, że ceny mebli używanych zależą od wielu czynników, takich jak ich stan, wiek, styl czy popularność w danym momencie. Antyki, rzadkie lub unikatowe, które są trudne do zdobycia w sprzedaży detalicznej i kosztują znacznie więcej, niż nowe meble z drewna.

Meble drewniane używane
Odnowione meble w stylu PRL wyglądają świetnie.

Choroby drewna

Wróćmy jeszcze na chwilę do bardzo ważnego aspektu nabywania mebli z drugiej ręki. Jeśli kupujesz meble drewniane używane, zwróć uwagę na stan techniczny drewna. Źle przechowywane drewno jest podatne na choroby i uszkodzenia. Może być zainfekowane przez grzyby, insekty lub pleśnie. To może wpłynąć na jego jakość, trwałość, estetykę.

Najczęściej występującymi chorobami drewna są:

 • zgnilizna drewna - to choroba wywoływana przez grzyby, która powoduje rozkładanie się drewna i zmniejszenie jego trwałości;

 • żerowanie insektów - niektóre gatunki owadów, takie jak korniki czy termity, mogą powodować uszkodzenia drewna, co wpływa na jego trwałość i estetykę;

 • pleśń - to choroba wywołana przez grzyby. Powoduje pojawienie się nieestetycznych plam i zapachów, a także może wpłynąć na zdrowie ludzi, szczególnie osób z chorobami układu oddechowego.

Dlatego przed zakupem mebli drewnianych używanych warto dokładnie obejrzeć ich stan. Koniecznie sprawdź, czy drewno nie jest zainfekowane chorobami lub szkodnikami.

Meble z drewna
Renowacja używanych mebli może zająć trochę czasu.

Meble drewniane używane – gdzie kupić nowe wyposażenie TANIEJ?

To chyba najważniejsze pytanie dla łowców okazji. Instrukcja jest bajecznie prosta. Najlepiej sporządzić listę manufaktur meblowych, sklepów, producentów, stolarzy, których projekty interesują Cię najbardziej. Zaobserwuj ich profile w mediach społecznościowych, regularnie odwiedzaj strony www.

TIP: komunikaty o wyprzedażach i promocjach w pierwszej kolejności sprawdź na stronach www. Następnie są przygotowywane posty na kanały w portalach społecznościowych oraz partnerskich. Odwiedzaj strony www producentów i dowiaduj się o promocjach jako pierwszy.

Kilka razy w roku jest szansa na wyprzedaż. To stały element strategii marketingowej wielu firm. Niektóre sklepy mają dział: outlet, gdzie można zakupić nowe meble z ekspozycji, których ceny sięgają nawet do obniżek -70%.

Komentarze

 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane
 • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum