Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Mieszkanie na wynajem — jak je urządzić i umeblować?

Mieszkanie na wynajem to jedna z popularniejszych i najbardziej dochodowych inwestycji w dzisiejszych czasach. Osoby decydujące się na zakup mieszkania pod wynajem stają jednak przed koniecznością jego urządzenia i wyposażenia. Zastanawiają się, jakie meble i sprzęty będą niezbędne i jaka aranżacja jest najbardziej atrakcyjna dla najemcy. Postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Meble z drewniane z kolekcji Koli The Beds
Wyposażenie mieszkania na wynajem powinno być proste, uniwersalne, estetyczne i trwałe

Mieszkanie na wynajem — trzy opcje wyposażenia

Właściciel mieszkania na wynajem (rentier) musi nie tylko wybrać lokal, ale również zdecydować, w jakim stanie udostępni go klientom (najemcom). Do wyboru ma trzy podstawowe możliwości. 

1. Mieszkanie na wynajem bez mebli

Może zdecydować się na wynajem mieszkania nieumeblowanego. Nie oznacza to lokalu całkowicie pustego. Konieczny jest przecież montaż podstawowego wyposażenia kuchenno-łazienkowego — armatury, kuchennego blatu czy szafek w zabudowie. Jednak zakup wszystkich mebli wolnostojących — od łóżka po komody, szafy i ścienne półki — leży w gestii najemcy. 

To opcja, która pozwala zredukować wstępny koszt inwestycji, jednak pobierany za takie mieszkania czynsz (a więc dochód rentiera) również jest mniejszy. Trudniej też znaleźć klientów, ponieważ urządzenie mieszkania wymaga ich wkładu finansowego. Najemcy niechętnie też inwestują w wyposażenie nie swoich mieszkań w obawie o to, że po rozwiązaniu umowy nie będą mieli co zrobić z meblami.

Puste, nieumeblowane mieszkanie na wynajem
Wynajem nieumeblowanego mieszkania to oszczędność dla rentiera, ale znacznie większy problem ze znalezieniem najemców

2. Mieszkanie z podstawowym umeblowaniem

Drugą opcją jest zagwarantowanie najemcy podstawowych sprzętów. Mieszkanie na wynajem wyposaża się więc tylko w niezbędne meble, tak, aby nadawało się do zamieszkania. Pojawiają się łóżka, sofy, stoły, krzesła, komody i szafki. Zazwyczaj rentier zapewnia też kluczowy sprzęt AGD — kuchenkę, lodówkę czy pralkę.

Takie mieszkanie nadaje się do zamieszkania przy znacznie mniejszym nakładzie finansowym ze strony najemcy. Wciąż jednak brakuje w nim wielu akcesoriów.

3. W pełni wyposażone mieszkanie na wynajem

Ostatnia możliwość to mieszkanie na wynajem z pełnym wyposażeniem. Urządzone jest tak, aby najemca mógł z marszu i niemal bezkosztowo wprowadzić się i korzystać z lokalu. Poza meblami i podstawowym sprzętem AGD pojawiają się tutaj m.in. sprzęty i utensylia kuchenne — garnki, zastawa, sztućce itp. Dostępna może być pościel, zasłony, koce i inne tekstylia. Najemca wprowadza się więc jedynie z przedmiotami osobistymi, a cała reszta jest na miejscu.

Mieszkanie na wynajem z meblami z kolekcji Cubic
Najwygodniejszą opcją dla najemcy jest mieszkanie na wynajem z pełnym umeblowaniem i wyposażeniem

To zdecydowanie najwygodniejsza opcja dla najemcy, choć najbardziej kosztowna dla rentiera. Jej plusem jest to, że łatwiej znaleźć klientów, ponieważ nie wymaga się od nich właściwie żadnego wkładu własnego poza czynszem. Takie mieszkania na wynajem są więc atrakcyjne np. dla studentów, Minusem jest jednak to, że klientom odbiera się możliwość spersonalizowania wielu aspektów wystroju i wyposażenia. Rentier musi się też liczyć ze zużyciem sprzętu i koniecznością jego wymiany po wyprowadzce najemców.

Jak urządzić mieszkanie na wynajem — podstawowe zasady

Niezależnie od tego, którą opcję wyposażenia wybiera rentier, mieszkanie na wynajem trzeba urządzić tak, aby było atrakcyjne dla klientów. Warto trzymać się kilku podstawowych zasad, dzięki którym łatwiej będzie znaleźć najemcę.

Prostota i uniwersalizm

Zacznijmy od tego, że mieszkanie na wynajem powinno być estetyczne i czyste, a jego aranżacja jak najbardziej uniwersalna. To nie gust rentiera ma tutaj znaczenie, nie ma więc sensu inwestować w dekoracje i bibeloty, które podobają się właścicielowi. Dobrze jest dać najemcom możliwość spersonalizowania lokalu za pomocą własnych, odpowiadających ich estetyce dodatków i ozdób.

Ściany najlepiej pomalować na biało. To kolor, który doskonale doświetla i powiększa przestrzeń optycznie. Dzięki temu nawet małe metraże wydają się bardziej przestronne i przytulne. Biel jest też neutralna, nie narzuca się, nie drażni zmysłów i nie rozprasza. Dodatkowo biała farba jest najtańsza, a pomalowane nią mieszkanie najłatwiej odświeżyć przez odmalowanie.

Minimalistyczna aranżacja w bieli
Biel, minimalistyczne meble i proste wzornictwo to klucze do uniwersalnej aranżacji, która spodoba się każdemu najemcy

Prostota i uniwersalizm to również kwestia wyposażenia. Minimalistyczne meble sprawdzą się tutaj idealnie. Nie narzucają one konkretnej stylistyki, można je zestawić zarówno z prostymi, jak i bardziej wybujałymi dekoracjami i dodatkami. Zazwyczaj są też tańsze od mebli stylizowanych z dekoracyjnym wykończeniem, łatwiej je więc wymienić czy naprawić w razie konieczności.

Mebli nie powinno też być zbyt dużo, nawet jeśli rentier decyduje się na mieszkanie na wynajem z pełnym wyposażeniem. Nadmiar sprzętów powoduje, że w mieszkaniu ubywa przestrzeni, wydaje się ono mniejsze i bardziej zagracone. Ogranicza to możliwość personalizowania lokalu przez najemcę, a to z kolei prowadzi do poczucia obcości i bycia w gościach, a nie u siebie.

Najlepiej więc, jeśli aranżacja jest prosta, czysta i przejrzysta. Minimalistyczna w zastosowanych faktura, kolorach i wzorach. Taki wystrój umożliwia najemcom wprowadzenie własnych dodatków i akcentów, które dodadzą przestrzeni osobistego charakteru.

Funkcjonalność dopasowana do najemcy

Z jednej strony mamy uniwersalizm i maksymalną prostotę, z drugiej jednak mieszkanie na wynajem należy dostosować do potrzeb mieszkańców. Warto więc ustalić, do jakiego najemcy kierowana jest oferta.

Aranżacja pokoju dziecięcego
Niektórzy najemcy szukają dodatkowego wyposażenia, np. mebli dziecięcych. Wystrój i wyposażenie należy więc dopasować do profilu klienta

Profil potencjalnego najemcy wpływa nie tylko na jego budżet, ale również na to, czego będzie szukał w mieszkaniu na wynajem. Studenci mają raczej ograniczone środki, ale również mniejsze wymagania. W kierowanych do nich lokalach musi znajdować się miejsce do spania, gotowania czy spożywania posiłków, ale również do nauki. Niezbędne okaże się więc biurko, najlepiej z dobrym krzesłem lub fotelem biurowym.

Z kolei rodzina z dziećmi będzie wymagała miejsca dla pociech, dostosowanego do ich wieku i potrzeb. Tacy klienci szukają mieszkań na wynajem z większą ilością pomieszczeń i meblami bezpiecznymi dla dzieci czy urządzonymi pokojami młodzieżowymi. Rodzice z niemowlętami i małymi dziećmi przeważnie zwracają też uwagę na obecność wanny w łazience, łóżko, które umożliwi spanie z maluchem czy możliwość zorganizowania miejsca do przewijania.

Wyposażenie i umeblowanie mieszkania na wynajem determinuje więc, kto będzie chciał w nim mieszkać.

Solidne, trwałe i odporne wyposażenie w mieszkaniu na wynajem

Wiele osób wystawiających mieszkania na wynajem nie dba o jakość wyposażenia, albo wręcz z premedytacją wybiera meble niskiej jakości. Uważają oni, że nie ma sensu inwestować w solidny sprzęt, bo najemcy i tak go zniszczą. To kardynalny błąd.

Bylejakość przyciąga bylejakość, a odrapane czy zniszczone sprzęty po prostu nie zachęcają do tego, by o nie dbać. Kiepskie wyposażenie od progu zniechęca najemców szukających dobrego miejsca do życia. Pozostają więc kandydaci, którym zależy raczej na niskich kosztach niż wysokiej jakości. Mieszkanie na wynajem z kiepskim wyposażeniem daje też najemcy sygnał, że nie trzeba się o nie troszczyć, bo rentier przewidział zniszczenia i sam nie dba o jakość.

Aranżacja jadalni - kolekcja mebli Golo
Estetyczne, porządne meble przyciągają porządnych najemców i zachęcają do dbania o wyposażenie, by zachować jego piękny wygląd

Dlatego lepiej postawić na solidne, trwałe meble, które przetrwają wiele lat i wielu najemców. Takie sprzęty są dużo bardziej estetyczne, wzbogacają aranżację i tworzą lepsze pierwsze wrażenie (a to głównie na jego podstawie podejmuje się decyzję o wynajmie). Produkty dobrej jakości są też bardziej odporne na efekty normalnego użytkowania — mniej się niszczą, a nawet jeśli, można je odrestaurować.

Porządne wyposażenie przyciąga też porządnych najemców. Wysoka estetyka zachęca do jej podtrzymania. W końcu każdy woli mieszkać w przyzwoitych warunkach. Dobre meble po prostu łatwiej utrzymać w porządnym stanie niż najtańszy szmelc z delikatnej płyty meblowej, która szybko się niszczy.

Oszczędność, ale nie kosztem jakości

Nie zapominajmy, że mieszkanie na wynajem to przede wszystkim inwestycja, która ma przynieść dochód. Jednym z najważniejszych parametrów przy jego urządzaniu są więc koszty.

Drewniane meble na metalowych nogach i płozach - kolekcja Steel
Rezygnacja z jakości na rzecz niskiej ceny mebli to błąd popełniany przez wielu rentierów. Lepiej postawić na mniejszą ilość sprzętu o wysokiej jakości

Rentierom zależy oczywiście na tym, by wyposażyć lokal jak najtaniej, bo inwestycja szybciej się zwróci. Łatwo jednak wpaść w pułapkę bylejakości. Trzeba mieć świadomość, że droższy, lepszy sprzęt będzie trwalszy. Wyższa inwestycja początkowa pozwala więc zaoszczędzić pieniądze w dalszej perspektywie. Unika się bowiem konieczności częstych remontów i wymiany wyposażenia.

Koszty należy więc redukować nie na jakości, a np. na ilości wyposażenia. Wracamy tu do dopasowania mebli do najemcy. Mieszkanie na wynajem należy urządzić tak, by zaspokajało potrzeby lokatorów. Dokładne przemyślenie, co będzie najemcom potrzebne, pozwoli uniknąć zakupu zbędnych elementów wyposażenia, a to oczywista oszczędność.

Najważniejsze meble w mieszkaniu na wynajem

Jak argumentowałem wyżej, urządzając mieszkanie na wynajem, należy dostosować wyposażenie do potrzeb najemców. Istnieje jednak kilka elementów podstawowych, które muszą być w każdym mieszkaniu. Omówię je w odniesieniu do poszczególnych pomieszczeń.

Sypialnia

Meble do sypialni to przede wszystkim łóżko. Powinno być dopasowane wymiarami do przestrzeni i lokatorów. W sypialni dla studenta czy singla może to być łóżko jednoosobowe, najlepiej o wymiarach 90x200 cm. Dla pary potrzebne będzie łóżko dwuosobowe, minimum 140x200 cm. Dobrym wyborem są łóżka z zagłówkiem, które zapewniają wygodne miejsce np. do czytania książki i pozwalają uniknąć brudzenia ściany za głową. Szczególnie na małych metrażach warto postawić na łóżka z pojemnikiem na pościel, które oszczędzają przestrzeń, dostarczając dodatkowego miejsca do przechowywania.

Meble do sypialni z kolekcji Greg
Łóżko, szafa, komoda i szafka nocna to podstawowe elementy umeblowania każdej sypialni

Poza łóżkiem w sypialni powinna znaleźć się szafa o odpowiednich gabarytach. Tu znów trzeba uwzględnić ilość mieszkańców i ich potrzeby. Dla jednej osoby wystarczająca może być szafa 1-drzwiowa, ewentualnie 2-drzwiowa. Dla pary czy rodziny z dziećmi konieczny może okazać się mebel większy, np. 3-drzwiowy.

Przyda się też komoda z szufladami, która spełni funkcję bieliźniarki i miejsca na drobiazgi oraz szafki nocne — jedna dla singla i dwie dla pary.

Salon

Mieszkanie na wynajem powinno mieć kącik wypoczynkowy. Wystarczy tradycyjny układ, w którego skład wchodzi sofa lub fotele, stolik kawowy oraz szafka RTV. Poza tym warto zapewnić najemcom miejsce do przechowywania — regał z otwartymi półkami i praktyczną komodę.

W salonie warto też wydzielić miejsce na meble do jadalni. Podstawą jest stół i krzesła, a uzupełnieniem może być elegancka witryna lub kredens na zastawę, szkło i inne naczynia.

Przyda się także miejsce do pracy czy nauki. Można je urządzić w salonie lub sypialni. Niezbędne będzie tu biurko oraz wygodne krzesło lub fotel biurowy.

Kuchnia i łazienka

Podstawowe wyposażenie kuchni to oczywiście zabudowa, ale również szafki wiszące oraz duży sprzęt AGD — kuchenka i lodówka. Jeśli metraż na to pozwala, przyda się też stół i krzesła.

Aranżacja kuchni - szafki w zabudowie i wiszące
Kuchnia w mieszkaniu na wynajem powinna być wyposażona w podstawowy sprzęt sanitarny i AGD oraz zabudowę i szafki wiszące

W łazience poza armaturą — sedesem, umywalką, kabiną prysznicową czy wanną — musi znaleźć się miejsce do przechowywania. Wykorzystać można szafki wiszące i wąskie komody z szufladami. Niezbędne będzie też lustro.

Meble kuchenne i łazienkowe powinny być odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Dobrze sprawdzają się meble z litego drewna, o ile będą odpowiednio zaimpregnowane i wykończone.

Pozostałe meble

Przedstawione zestawienie nie jest oczywiście wyczerpujące. Dodatkowe meble muszą być dostosowane do profilu lokatorów. Najemcy mogą szukać wyposażonych pokojów dziecięcych, mieszkań z osobną garderobą, wieloma sypialniami czy wydzielonym pomieszczeniem na gabinet. Podstawowy zestaw należy więc uzupełnić w zależności od tego, w jakiego typu najemców celuje rentier.

Zalety mebli drewnianych — czemu warto je wybrać również do mieszkania na wynajem?

Mieszkanie na wynajem, jak wspomniałem wcześniej, powinno być urządzone w sposób solidny. Warto więc wybrać mocne i trwałe meble drewniane.

Lite drewno na liczne zalety. Jest mocne i odporne na uszkodzenia. Meble z twardego drewna — np. dębowe lub bukowe —  są mniej podatne na zadrapania czy uderzenia, posłużą więc przez długi czas. Drewniane meble to również duży udźwig (odporność na obciążenia), co także zwiększa ich żywotność.

Nawet w razie uszkodzenia meble z drewna łatwo odrestaurować. Rysy i zadrapania można przeszlifować i polakierować czy zaolejować, przywracając wyposażeniu pierwotny blask. Nadają się też do bejcowania i malowania na różne kolory, można je więc dopasować do wystroju i spersonalizować. W razie konieczności farbę da się też zedrzeć i przywrócić meblom naturalny wygląd lub przemalować na inny kolor.

Komoda Vento
Meble z litego, twardego drewna są solidne, trwałe i bardzo estetyczne. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniach na wynajem

Meble drewniane to również doskonała estetyka i uniwersalizm. Pasują właściwie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu aranżacji. Ich ciepła barwa i naturalny rysunek usłojenia wprowadzają przytulną atmosferę, w której każdy dobrze się czuje. Świetnie prezentują się zarówno minimalistyczne, np. skandynawskie meble drewniane, jak i formy klasyczne czy bardziej dekoracyjne.

Drewniane meble są też ekologiczne, hipoalergiczne i bezpieczne dla osób uczulonych, dzieci czy zwierząt domowych. Dzięki temu wyposażone w nie mieszkanie na wynajem nadaje się dla każdego. Łatwo też utrzymać je w czystości. Odpowiednio wykończone nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu przez lata zachowują świetny wygląd i przetrwają wielu lokatorów bez konieczności wymiany.

Czy warto więc wybierać meble drewniane do mieszkania na wynajem? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Takie wyposażenie jest trwałe, estetyczne, bezpieczne i funkcjonalne. Spełni wymagania nawet najbardziej wymagających najemców.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

ŁóżKA DREWNIANE DO RóżNYCH ARANżACJI — JAKIE WYBRAć I JAK O NIE DBAć?
MEBLE SKANDYNAWSKIE Z LITEGO DREWNA — SPOSóB NA MINIMALISTYCZNE, ALE PRZYTULNE I FUNKCJONALNE WNęTRZE
JAK WYBRAć MEBLE DREWNIANE DO NOWOCZESNYCH ARANżACJI?

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum