Stołki, fotele i ławki do przedpokoju, czyli jak ułatwić sobie wiązanie butów i ubieranie naszych pociech
Stołki, fotele i ławki do przedpokoju pozwalają wygodnie przygotować się do wyjścia z domu czy rozebrać po powrocie. Ułatwiają m.in. zakładanie butów i ubieranie dzieci. Przydadzą się zarówno osobom starszym, dla których zmiana obuwia w pozycji stojącej czy kucającej bywa problemem, jak i sprawnym młodym ludziom, którzy cenią sobie komfort i funkcjonalne aranżacje. Jak zatem wybrać idealne krzesła, fotele, stołki i ławki do przedpokoju?
Podstawowe meble do przedpokoju
Zacznijmy od szerokiej perspektywy i zidentyfikowania funkcji przedpokoju. To pomieszczenie, w którym przygotowujemy się do wyjścia z domu — tutaj wkładamy kurtkę, czy płaszcz oraz buty i dokonujemy ostatnich poprawek fryzury i stylizacji. Mamy tu zatem pewne elementy funkcjonalne garderoby i toaletki, które znajdują swoje odzwierciedlenie w wyposażeniu.
Jest to również pierwsze pomieszczenie, które my i nasi goście widzą po wejściu do mieszkania. Ważna jest zatem nie tylko funkcjonalność, ale i wysoka estetyka. Przedpokój dawać przedsmak tego, co znajduje się dalej, zapraszać do wejścia i tworzyć gościnną, przyjazną atmosferę.
Szafa
Przede wszystkim w przedpokoju nie powinno zabraknąć szafy na okrycia wierzchnie. Dobre sprawdzają się szafy w zabudowie, ale większe możliwości aranżacyjne dają meble wolnostojące, o ile dobrze dopasujemy model do dostępnej przestrzeni, wystroju i własnych potrzeb. W innym artykule opisałem dokładnie, na co zwracać uwagę przy wyborze szafy. Tutaj przypomnę więc tylko najważniejsze kwestie.
Przy wyborze szafy do przedpokoju ważne będą jej gabaryty. Wymiary szafy zależą oczywiście od tego, co chcemy w niej umieścić. Większe rodziny zapewne będą potrzebowały przynajmniej szaf 2-drzwiowych, takich jak Seti, Vinci czy szerszy model Vigo z otwartymi półkami.
Jeśli w domu nie ma osobnej garderoby i ubrania sezonowe przechowujemy w przedpokoju przez cały rok, konieczna może być nawet szafa 3-drzwiowa, taka jak Steel, Bingo lub Vento. Z drugiej strony posiadacze osobnej garderoby mogą w przedpokoju potrzebować jedynie miejsca na kurtki i płaszcze będące w bieżącym użyciu. Być może wystarczająca będzie dla nich jedynie zgrabna szafa 1-drzwiowa lub otwarty, zawieszony na ścianie lub wolnostojący wieszak.
Poza gabarytami warto też przyjrzeć się, jaki układ funkcjonalny ma mebel — ile jest półek i miejsca na wieszaki, czy są dodatkowe szuflady lub przestrzenie otwarte. To elementy, które wpływają na to, co i ile się w szafie zmieści.
Miejsce na buty i akcesoria
Poza szafą w przedpokoju powinno być miejsce do przechowywania obuwia. Przyda się zarówno przestrzeń otwarta na te buty, które nosimy często i chcemy mieć pod ręką, jak również komody i szafki na obuwie sezonowe czy noszone okazjonalnie. Dobrze też mieć miejsce na środki do pielęgnacji obuwia czy dodatkowe akcesoria i dodatki niezbędne przy wyjściu z domu.
Najlepiej sprawdzi się więc szafka z półkami na buty i szufladami, w których zmieścimy nie tylko środki do ich czyszczenia, ale też takie elementy jak czapki, rękawiczki itp. Dobrym wyborem będą komody na nóżkach, np. model Greg, Retro czy Odys, pod którymi umieścimy obuwie często noszone.
Lustra
Ważnym elementem wyposażenia przedpokoju są lustra. Pozwalają one ocenić stylizację i dokonać ostatnich poprawek przed wyjściem. Najlepsze będą modele wysokie — m.in. Bingo, James czy Cubic — w których zobaczymy się od stóp do głów.
Fotele, stołki i ławki do przedpokoju — co wybrać?
Fotele, stołki czy ławki do przedpokoju to kolejny element, który poprawia komfort i funkcjonalność tego pomieszczenia. Ich wybór to przede wszystkim kwestia wygody, ale również dobrej aranżacji.
Wybierając takie meble, warto przemyśleć, ile miejsc siedzących potrzebujemy. Krzesła, fotele, pufy czy stołki to siedziska pojedyncze. W przypadku większych rodzin konieczne może więc być wprowadzenie do przedpokoju kilku takich mebli.
Ławki do przedpokoju mogą być zarówno pojedyncze, jak i podwójne, a nawet większe. Pozwalają więc na łatwe dopasowanie ilości miejsc do potrzeb domowników. Co ważne, dostępne są zarówno proste modele bez miękkiego siedziska, takie jak Steel, jak i ławki tapicerowane, np. Retro.
Wybór krzesła, fotela czy ławki do przedpokoju to również kwestia oparcia. Przyda się ono szczególnie osobom starszym, choć i młodym zapewni większy komfort. Ławki do przedpokoju przeważnie nie mają oparcia, dlatego warto ustawić je pod ścianą, która zastąpi ten element.
Meble dopasowane do aranżacji
Nie możemy też zapomnieć o dobrej aranżacji oraz dopasowaniu mebli do wystroju i przestrzeni. Fotele to meble sporych rozmiarów. Nie tylko zabierają sporo miejsca, ale też łatwo dominują w aranżacjach na małym metrażu. Sprawdzą się zatem raczej wyłącznie w dużych holach.
Krzesła w przedpokoju mogą z kolei stworzyć dziwną atmosferę poczekalni czy korytarza w urzędzie. Pamiętajmy, że przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które odwiedzają goście. Powinno więc zapraszać do wejścia dalej i być przedsmakiem przytulnego, gościnnego domu. Jeśli więc decydujemy się na krzesła, wybierzmy te o lekkiej konstrukcji, prostej formie i stonowanym wzornictwie. Łatwiej wkomponują się one w wystrój niż masywne i ekstrawaganckie modele. Dobrym wyborem będą m.in. krzesła Aldon, Matsumi A i Alex H.
Ławki do przedpokoju to wybór uniwersalny. Ze względu na prostą konstrukcję, brak wysokiego oparcia i stonowane wzornictwo doskonale prezentują się zarówno na małych, jak i większych metrażach. Nie wysuwają się na pierwszy plan w aranżacji, dzięki czemu unikamy efektu poczekalni. Jednocześnie wyglądają bardzo stylowo i elegancko. Wyraźnie zaznaczają swoją funkcję miejsca, na którym należy przysiąść jedynie na chwilę, dzięki czemu zachęcają do wejścia dalej.
Ławki do przedpokoju — proste siedziska, czy meble wielofunkcyjne?
Ławki do przedpokoju to nie tylko wygodne siedziska. Wiele modeli ma również dodatkową funkcję przechowywania. Zapewniają ją zintegrowane kontenerki i szuflady.
Ławki do przedpokoju z miejscem do przechowywania to meble różnej wielkości i o rozmaitej konstrukcji. Zapewniają różne wymiary siedzisk i miejsca na przedmioty. Odmienne modele dają też większą swobodę projektowania aranżacji i dobierania elementów nie tylko dopasowanych funkcjonalne, ale i estetycznie.
Jednoosobowa ławka do przedpokoju Retro z dwiema szufladami umieszczonymi z boku to mebel wyjątkowo zgrabny i praktyczny. Kontenerek z szufladami umieszczono z boku siedziska, dzięki czemu mamy dostęp do jego zawartości również w pozycji siedzącej. To świetne miejsce na akcesoria do pielęgnacji obuwia. Możemy tu wygodnie usiąść i nie tylko ubrać lub zdjąć, ale też wyczyścić czy wypastować buty. Ponieważ siedzisko umieszczone jest na wysokich nogach, pod ławką swobodnie zmieszczą się nawet wysokie zimowe kozaki czy botki.
Tapicerowana, dwuosobowa ławka do przedpokoju to z kolei dobry wybór dla tych, którzy potrzebują większego siedziska — np. dla rodzin z dziećmi, które trzeba wyszykować do szkoły czy dla gości. Pojemna szuflada umieszczona jest tutaj pod siedziskiem. Nie otworzymy jej więc, siedząc na ławce, ale nie jest to jakaś wielka niewygoda. Model ten ma też nieco niższe nogi, więc nie wszystkie modele obuwia zmieszczą się pod spodem. Za to szuflada jest większa — szersza i wyższa niż w ławce jednoosobowej. Spokojnie pomieści nie tylko akcesoria do pielęgnacji obuwia, ale też same buty, kapcie domowe czy inne akcesoria i dodatki.
Atutem ławek z kolekcji Retro jest to, że poszczególne modele są ze sobą spójne stylistycznie. Siedziska umieszczone są na tej samej wysokości, a jeden mebel świetnie pasuje do drugiego. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by zastosować jednocześnie dwie, a nawet trzy różne ławki do przedpokoju. Model z szufladami można zestawić z wieloosobową ławką prostą, dzięki czemu zyskamy zarówno miejsce do przechowywania, jak i potrzebną ilość siedzisk.
Komentarze