czytania ( wyrazy)

O drewnie - subiektywny przegląd prasy, portali, for i blogów

Miłośnicy drewna dzielą się na dwie grupy: tych, którzy tworzą meble drewniane (my zaliczamy się do tej grupy z pewnością) i tych, którzy lubią aranżacje wnętrz w drewnie (i my ponownie zaliczamy się do tej grupy). O drewnie można powiedzieć naprawdę wiele, a my chcemy Wam pomóc dotrzeć do tych informacji.

O drewnie dla początkujących stolarzy

Na początku warto sięgnąć po książkę “Praca w drewnie” (jest to praca zbiorowa, pod redakcją Vicenc Gilbert i Armengol). Oprócz wiedzy merytorycznej o drewnie, są tu również obrazki, które pomogą Ci przyswoić materiał. Ilustracje działają na wyobraźnie, dzięki nim zapamiętasz więcej praktycznych informacji o drewnie. Meble drewniane lubią być dopracowane w każdym szczególe, więc lepiej od początku wgryźć się dobrze w temat.

O drewnie jako materiale poczytasz w książce “Atlas drewna” Jeana Denisa Godeta. Tu znajdziesz informacje o gatunkach drzew, ich charakterystykę, a także do czego przydadzą się najlepiej. Trafne rozpoznawanie gatunków drzew to właściwie pierwszy krok do pracy z drewnem. Dzięki dużej wiedzy o drewnie, z którego korzystasz, tworzenie drewnianych przedmiotów pójdzie o wiele szybciej.

Ale zaraz, zaraz… mieliśmy mówić o portalach i prasie traktujących o drewnie. I mamy dla Was absolutny rarytas. “Przegląd stolarski”, który był dwutygodnikiem ukazującym się dzięki Związkowi Polskich Cechów Stolarskich. Dokładne i uproszczone ryciny, gotowe pomysły na solidne meble z drewna litego, porady dotyczące rzeźby w drewnie… Wszystko przygotowane skrupulatnie treściwie. Aż czasem szkoda, że dziś gazety już wyglądają nieco inaczej, bowiem dwutygodnik o drewnie pochodzi z… Lat 30-tych ubiegłego wieku. Być może język nieco się zestarzał, ale wiedza o drewnie w żadnym wypadku! Każdy stolarz powinien zajrzeć do tej gazety.

Przegląd stolarski - fragment dwutygodnika o drewnie
Fragment dwutygodnika "Przegląd stolarski"

Ułatwimy Wam i podajemy “Przegląd stolarski” do ściągnięcia: KLIK!

Po angielsku, ale wciąż o drewnie - dla zaawansowanych stolarzy

Ci, którzy połknęli stolarskiego bakcyla, pewnie będa spragnieni głębszej wiedzy o drewnie. Tu na pomoc przychodzą głównie zagraniczne portale, które jednak są stale aktualizowane i ze spokojem można powiedzieć, że tematy o drewnie nigdy im się nie kończą. Może zostaniesz na dłużej, buszując po portalach takich jak:
- Woodworker journal - portal i magazyn online do wykupienia w wersji basic oraz premium,
- Fine woodworking - magazyn, który wykupujesz na zasadzie subskrypcji. Na stronie www znajdziesz natomiast krótsze, darmowe materiały uzupełniające dany numer o drewnie;
- Popular woodworking - portal internetowy, bardzo sympatyczny i przyjemny podczas picie porannej kawy.

Stolarnia
Praca z drewnem... wciąga.

Dlaczego warto subskrybować? Ogrom wiedzy, którym jest już nasycony portal internetowy, z nawiązką wystarczy stolarskiemu laikowi lub osobie średnio zaawansowanej. Jednak jak wszyscy wiemy - apetyt rośnie w miarę jedzenia i gdy tylko przyswoisz podstawy, pytania zaczną się mnożyć, a zagadnienia komplikować.

Tutaj pojawia się specyficzna, specjalistyczna wiedza, która jest cenna. Z jednej strony skomplikowane, bardzo szczegółowe opisy zagadnień mogą wystraszyć hobbystę (a takich miłośników drewno ma wielu i nie chce ich tracić), z drugiej - wiedza zdobywana przez lata powinna być przekazywana w odpowiedniej formie.

Odpowiadając krótko: tak, warto subskrybować zarówno magazyny papierowe, jak i te wydawane online. Warunkiem jest chęć rozwoju w kierunku tworzenia mebli z drewna.

Dyskusje stolarskie i wnętrzarskie z użytkownikami Reddita

Użytkownicy Reddita bardzo chętnie dzielą się wiedzą, spostrzeżeniami i własnym doświadczeniem. Jeśli jeszcze nie buszowałeś po tym portalu - koniecznie tam zajrzyj. Wątków (nie tylko związanych z drewnem) jest tam naprawdę sporo, a nierzadko uzyskasz tam konstruktywne porady odnośnie mebli drewnianych.

Subreddity, które warto odwiedzić, poszukując informacji o drewnie:
- wood
- HomeImprovement
- woodworking

Przed nazwą forum należy wpisać r/ - co oznacza skrót wyrazu "subreddit".

A po inspiracje wnętrzarskie sięgnijcie do:
- DesignMyRoom

Oczywiście propozycji jest o wiele więcej, podajemy te od których warto zacząć. Reddit w ostatnich miesiącach znacznie się rozrósł i jesteśmy pewni, że znajdziesz na tym forum coś dla siebie. Jeśli natomiast szukasz czegoś w języku polskim, zajrzyj do artykułu, w którym opowiadamy o tym, jak znaleźć dobry sklep meblowy online. Możesz także skorzystać z magazynu, który podjął się zanurkowania w tematykę biznesu meblowego. To całkiem spore i ciekawe zagadnienie, ponieważ Polska stała się jednym z eksportowych liderów na międzynarodowym rynku meblarskim. O drewnie i biznesie meblarskim można się od nas uczyć.

O drewnie - blog nadeskach.pl

Źródłem rzetelnych informacji o stylach, aranżacji wnętrz czy łóżkach drewnianych jest… blog nadeskach.pl. Staramy się, aby tematy były zawsze aktualne i przystępnie napisane. O drewnie piszemy z pasją, równocześnie służąc radą, jeśli potrzebujecie dodatkowej wiedzy. O drewnie możecie się u nas zaczytać, zapewniając sobie długie godziny rozrywki. I to nie takiej bezowocnej, bo wiedza inspiruje i daje kopa do działania!

Łóżko z litego drewna
Aranżacje wnętrz z drewnem w roli głównej to najbardziej popularny temat na naszym blogu.

Nie chcemy także pozostawiać samych tych, którzy przyszli tutaj nie tylko po porady o drewnie, ale także kilka pozycji, które opowiadają o aranżacjach wnętrz z drewnem w roli głównej. Trzeba przyznać, że drewno to wdzięczny materiał, który nigdy nie wychodzi z mody, zatem znajdziesz blogerzy go kochają.

Aranżacyjne perełki i porady znajdziesz zaglądając na:
- lovingit.pl - blog opierający się stricte na wystroju i urządzaniu wnętrz. Dodatki, materiały, aranżacje i kolory od których zapiera dech w piersi;
- piatypokoj.pl - trochę DIY, trochę postów związanych z wystrojem wnętrz. Wszystko pisane lekko i przyjemnie z tzw. “jajem”;
- jedynetakiewnetrza.pl - opisy projektów mieszkań okiem architekt wnętrz. Królują tu klimaty glamour, przytulnego scandi i eleganckiej nowoczesności;
- przeplatanekolorami.pl - blog o renowacji starych drewnianych mebli i przedmiotów. Bardzo przyjemne wpisy, długie, pełne szczegółów, cen i realnych zdjęć.

o drewnie - drewniane DIY
Drewniane DIY to zawsze dobry pomysł!

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Najnowsze wpisy

MINIMALIZM — NA CZYM POLEGA I CZEMU WARTO WPROWADZIć GO DO SWOJEGO żYCIA I DOMU?
DREWNIANE ZABAWKI DLA DZIECKA - CZY WYSZłY Z MODY?
MODNY, PRAKTYCZNY I W ODPOWIEDNIM ROZMIARZE – WYBIERAMY DYWAN DO SALONU

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum