Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Białe wnętrza — jak zaprojektować przytulne wnętrze w monochromie?

Białe wnętrza zyskały popularność na fali rosnącego zainteresowania stylem skandynawskim i minimalizmem. Takie aranżacje są jasne, przejrzyste i powiększają przestrzeń optycznie. Wiele osób boi się jednak, że pomieszczenia utrzymane w monochromie będą zbyt sterylne i chłodne. Sprawdźmy więc, jak urządzić białe wnętrze, które będzie przytulne, wygodne i eleganckie.

Białe wnętrza - stolik i krzesło na tle białej ściany
Białe wnętrza kojarzą się z pustką i sterylnością. To jednak błąd. Odpowiednio skomponowane są przytulne, funkcjonalne i bardzo estetyczne

Białe wnętrza — eleganckie, czyste i lekkie aranżacje

Białe wnętrza do niedawna kojarzyły się wyłącznie z chłodem i sterylnością szpitalnych korytarzy. Rosnąca popularność aranżacji minimalistycznych i skandynawskich (szczególnie w jego północnych odmianach) zmieniła tę optykę. Okazało się, że można urządzić bardzo przytulne i komfortowe przestrzenie, w których biel jest barwą dominującą.

Biel zaczęła pojawiać się nie tylko na ścianach i sufitach czy stolarce okiennej. Dziś spotykamy również białe meble, dekoracje, dodatki i tekstylia, a nawet podłogi i panele ścienne z bielonego drewna. Skąd bierze się ta moda na białe wnętrza?

Biel odbija najwięcej światła. Doskonale sprawdza się więc do rozjaśnienia, a przez to i optycznego powiększenia wnętrza. Białe wnętrza tworzą więc wrażenie przestronności, czystości i przejrzystości. To cechy charakterystyczne dla stylu minimalistycznego, szczególnie w odmianie skandynawskiej.

Skandynawskie / minimalistyczne wnętrze - aranżacja salonu
Biel wprowadza do wnętrza światło i poczucie przestronności. Idealnie sprawdza się w minimalistycznych i skandynawskich aranżacjach

Skandynawskie aranżacje powstały jako odpowiedź na specyficzne warunki panujące w krajach północy. Pochmurna pogoda, krótkie dni i związana z tym mniejsza ilość światła niejako wymuszają doświetlanie pomieszczeń. Zastosowanie bieli miało więc pierwotnie wymiar praktyczny, ale szybko okazało się, że ma też niezwykłe walory estetyczne i sprawdza się nie tylko na mroźnej i ponurej północy.

Odpowiednio skomponowane wnętrza w bieli są przejrzyste, lekkie i zwiewne, a przy tym bardzo eleganckie. Świetnie sprawdzają się na małych metrażach — np. w blokach czy kawalerkach — jak i w dużych domach i apartamentach. Biel jest tu oczywiście kolorem dominującym, ale wcale nie jedynym. Zestawia się ją z elegancko kontrastującą czernią i barwnymi akcentami. Z bielą świetnie współgrają meble z litego drewna czy dodatki i dekoracje z materiałów naturalnych. Właściwie dobrane detale — nie tylko kolory, ale również faktury — pomagają ożywić i ocieplić wnętrza, skutecznie przełamując chłód i sterylność samej bieli. 

Materiały, faktury, desenie i akcenty w białych wnętrzach

Białe wnętrza doskonale odnajdują się w nurcie minimalistycznym, ale również ekologicznym. Do takich aranżacji doskonale pasują materiały naturalne — kamień, metal, szkło, rattan i wiklina, tkaniny z włókien roślinnych, a nawet skóra. Jednak jednym z najlepszych dodatków jest surowe, lite drewno ze swoim rysunkiem usłojenia i ciepłą, lekką barwą.

Aranżacja sypialni - meble z kolekcji Steel
Meble z litego drewna wprowadzają ciepłą barwę i ciekawy rysunek usłojenia. To ożywia wnętrze i dodaje mu dynamiki

Drewniane meble i dodatki, a także podłogi, ścienne panele, a nawet kasetony sufitowe wprowadzają przyjemną, naturalną, trochę rustykalną atmosferę. Takie elementy doskonale wyglądają w swojej naturalnej barwie, ale również bielone.

Materiały to nie tylko naturalne barwy, które przełamują czystą biel. To również ciekawe faktury i wzory, które są idealnym sposobem, by do jasnego, białego wnętrza wprowadzić pewne urozmaicenie. Niebanalne struktury załamują światło i tworzą cienie, które nawet do białych powierzchni wprowadzają dynamikę i przykuwają wzrok.

Urozmaicenie wprowadza się jednak nie tylko przez faktury, ale i akcenty kolorystyczne. Białe wnętrze nie oznacza, że absolutnie wszystko ma być utrzymane w tym kolorze. Ma to być barwa dominująca, ale wcale nie jedyna. Doskonale wiemy, jak eleganckie jest połączenie bieli z czernią. Mocny kontrast daje wrażenie wysokiej estetyki, gracji i pięknego stylu. Dlatego białe wnętrza wzbogaca się często właśnie o czarne akcenty. Pojawiają się one jako desenie na ścianach, dywanach i tekstyliach, ale również w takich elementach jak ramki, dekoracje i dodatki, a nawet meble.

Czarno-biała aranżacja salonu - sofa i stolik kawowy
Kontrastowe połączenie bieli z czernią to pewny sposób na uzyskanie niezwykle eleganckiego efektu

Poza czernią wykorzystać można też żywsze kolory, o ile zrobimy to z umiarem. Barwne grafiki, narzuty czy poduchy na tle białej bazy wprowadzą ciepło i dynamikę — doskonale złamią sterylność i monotonię otoczenia. Większe elementy, np. jedną ścianę w pomieszczeniu, niektóre meble (szczególnie te tapicerowane) czy dywany można utrzymać w delikatnych beżach i pastelach. Takie kolory świetnie współgrają z bielą, nie odbierając pomieszczeniu lekkości i jasności.

Ciekawy efekt osiągniemy też, operując samą bielą i jej tonacjami. W sklepach znajdziemy dziesiątki farb o rozmaitych odcieniach bieli — od bardzo zimnych po lekko kremowe i ciepłe. Zestawienie tych tonacji pomoże urozmaicić wnętrze bez wprowadzania wielu dodatkowych barw.

Meble i dodatki, które ożywią białe wnętrza

Białe wnętrza wielu osobom kojarzą się jedynie z białą bazą — ścianami, sufitem, ewentualnie podłogą z bielonych desek czy płytek. W aranżacjach skandynawskich często idzie się jednak dalej, stosując również białe meble, dodatki i dekoracje.

Meble do białych aranżacji

Popularne są m.in. białe meble wykończone na wysoki połysk, co dodaje im jeszcze więcej blasku i jeszcze bardziej doświetla wnętrze. Oczywiście wiele zależy tu od gustu, przestrzeni i całościowego obrazu wystroju. Ogólnie jednak nadmiar bieli może być dla aranżacji zgubny. Przesada to prosty sposób, by zgubić lekkość i przytulność wystroju na rzecz sterylności i zlewania się ze sobą jednokolorowych elementów.

Białe wnętrze - połączenie faktur i materiałów w salonie
Zastosowanie różnych materiałów i faktur pozwala wizualnie urozmaicić białe wnętrza bez utraty ich atutów - prostoty, jasności i przejrzystości

Dlatego wnętrza w bieli wzbogaca się o wspomniane wyżej faktury, desenie i dodatkowe barwy. Doskonale sprawdzają się meble z litego drewna. Ciepła, naturalna barwa drewna oraz jego przyjemny rysunek usłojenia to świetny sposób, by złamać sterylność białego wnętrza bez utraty jego atutów — jasności, przejrzystości i lekkości.

W aranżacjach minimalistycznych i skandynawskich najlepiej prezentują się meble o prostej konstrukcji, pozbawione wybujałych zdobień. Doskonałym przykładem są kolekcje Steel, Cubic czy Vinci. Czystość formy takich mebli doskonale współgra z białym, przejrzystym tłem.

Uwagę warto zwrócić również na meble na nóżkach — np. te z kolekcji Golo, Greg czy Odys. Podniesienie korpusów otwiera przestrzeń przy podłodze, potęgując wrażenie przestronności. Nóżki dodają też meblom lekkości tak pożądanej w tych zwiewnych aranżacjach.

Meble z drewna litego - kolekcja Bianco
Drewniane meble z białymi frontami to idealny wybór do jasnych aranżacji

Hitem w białych wnętrzach okazują się jednak meble z drewnianymi korpusami i białymi frontami, najlepiej wykończonymi na wysoki połysk. Kolekcja Bianco jest tu najlepszym przykładem. To nie tylko idealnie dobrane do minimalistycznych aranżacji barwy, ale również bardzo lekka, zgrabna forma na wysokich nóżkach. Te meble są ucieleśnieniem tego, co w minimalizmie najlepsze — prostoty, funkcjonalności i nienagannej estetyki.

Dodatki i dekoracje

Udana aranżacja to również dobrze dobrane dodatki i dekoracje. Wspomniałem wcześniej, że białe wnętrza lubią materiały naturalne. Doskonale pasują tutaj elementy z kamienia, drewna, plecione kosze wiklinowe, makramy, biała ceramika, cięte szkło czy kryształ.

Przy wyborze dodatków i dekoracji należy kierować się charakterystycznymi cechami takich aranżacji — lekkością, czystością formy i przejrzystością, ale również wyrafinowaniem i elegancją. Na białym tle wszystko jest świetnie widoczne, dlatego każdy element musi być przemyślany i najwyższej jakości.

Białe wnętrza to nie miejsce na masowo produkowaną tandetę, plastik i kicz. Takie aranżacje nie znoszą też nadmiaru. Regały, półki, komody i szafki nie powinny więc być szczelnie wypełnione bibelotami. Lepiej wyeksponować jeden piękny wazon, niż zagracić pomieszczenie stosem nawet najpiękniejszych bibelotów.

Dodatki i dekoracje
W białych wnętrzach jako dekoracje i dodatki najlepiej sprawdzają się przedmioty z materiałów naturalnych - np. drewna, ceramiki czy szkła

Białe wnętrza to również funkcjonalność, dlatego świetnie sprawdza się w nich sztuka użytkowa. Przeszklone witryny i kredensy mogą być miejscem ekspozycji porcelanowego serwisu czy kolekcji eleganckich kieliszków. Stoły oraz kawowe stoliki przyozdobią dekoracyjne cukiernice, dzbanki lub wazony.

Białe ściany ożyją za sprawą fotografii i grafik, najlepiej w prostych ramach — białych lub czarnych. Ciepło i wygodę zagwarantują z kolei pledy, koce i narzuty z materiałów naturalnych. Dobrze wyglądają tu zarówno grube, wyraziste sploty o mocnej fakturze, jak i lżejsze tkaniny płócienne czy lniane.

Białe wnętrza z odpowiednio dopasowanym wyposażeniem i dodatkami mogą więc być piękne, funkcjonalne i przytulne. Jest to jedynie kwestia odpowiedniej kompozycji materiałów, faktur i form czy dodatkowych akcentów kolorystycznych.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

GRAFICZNY SALON I JADALNIA - PANORAMA 360°
LOFTOWO, ALE PRZYTULNIE - PANORAMA 360°
DWUKONDYGNACYJNE MIESZKANIE Z "ATRIUM" - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum