Blog o drewnie we wnętrzach i nie tylko

czytania ( wyrazy)

Salon w stylu industrialnym — zasady aranżacji, meble i dodatki

Salon w stylu industrialnym to marzenie wielu fanów współczesnego designu. Duże, otwarte przestrzenie, wielkie okna i specyficzny, nieco surowy, ale intrygujący klimat urzekają projektantów i użytkowników wnętrz. Sprawdź więc, jak urządzić salon w stylu industrialnym i jakie meble oraz dodatki do niego wybrać!

aranżacja loftu w stylu industrialnym
Klimat poprzemysłowych budynków -- starych fabryk i magazynów -- okazał się niezwykle pociągający dla projektantów mieszkań i ich użytkowników

Styl industrialny — podstawowe założenia

Styl industrialny (nazywany inaczej loftowym) dokładnie opisujemy na blogu w artykule pt.: Mieszkanie styl industrialny - modne trendy wnętrzarskie. Nie będę więc powtarzał wszystkich zawartych tam informacji. Przypomnę jedynie najważniejsze założenia estetyki industrialnej.

Styl industrialny inspirowany jest poprzemysłowymi przestrzeniami, które w latach 50. zaczęto adaptować na mieszkania. Ten ruch rozpoczął się w nowojorskiej dzielnicy Soho, ale szybko rozprzestrzenił się na całą Amerykę i dalej.

Pierwsze lofty (mieszkania industrialne) znajdowały się więc w starych, opuszczonych fabrykach czy magazynach. To właśnie estetyka tych przestrzeni stanowi podstawę stylu industrialnego, który dziś widzimy nie tylko w autentycznych adaptacjach budynków przemysłowych, ale też w nowych projektach.

Charakterystyczne dla industrialu są zatem duże przestrzenie otwarte bez podziałów architektonicznych (ścian), wysokie sufity, panoramiczne okna, najlepiej o gęstych szprosach. Ważne jest też eksponowanie naturalnych, surowych powierzchni materiałów konstrukcyjnych. Styl industrialny kojarzy się więc z betonem (zarówno szlifowanym, jak i porowatym czy zacieranym), nagą cegłą czy widocznymi elementami konstrukcyjnymi budynku (np. stalowymi elementami stropów).

Są to więc wnętrza surowe i z pozoru chłodne, ale też pełne światła, faktur i deseni. Sprawiają wrażenie bardzo solidnych, mocnych, czasem wręcz brutalnych, choć można je też skutecznie ocieplić i złagodzić, np. wprowadzając drewniane meble czy odpowiednio dobrane tekstylia.

Salon w stylu industrialnym - otwarty układ kuchnia - jadalnia - salon
Duże, otwarte przestrzenie i wielkie okna to charakterystyczne cechy aranżacji industrialnych

Salon w stylu industrialnym — duża i otwarta przestrzeń

Przejdźmy więc do konkretów. Salon w stylu industrialnym wymaga przede wszystkim odpowiedniej przestrzeni. Nie jest to estetyka, którą można wprowadzić w ciasnym mieszkanku w bloku. Można oczywiście próbować, ale surowy charakter industrialu i jego specyfika po prostu nie sprawdzają się na małym metrażu. Zamiast ciekawej i intrygującej aranżacji da klaustrofobiczną, zimną i nieprzyjazną przestrzeń.

Salon w stylu industrialnym to zatem domena dużych mieszkań, najlepiej na planie otwartym. Ważna jest tu nie tylko spora powierzchnia wzdłuż i wszerz, ale i wzwyż. Wysoki sufit wprowadza bowiem niezbędny tu oddech. Co więcej, industrial uwielbia układy dwupoziomowe. Salon z antresolą jest tu zatem strzałem w dziesiątkę.

Salon w stylu industrialnym koniecznie powinien być w układzie otwartym, a więc bez architektonicznych barier między strefą relaksu, jadalnią i kuchnią. Im większa przestrzeń, tym lepiej. Poszczególne strefy warto oczywiście wydzielić, ale wyłącznie w sposób nieformalny — kolorami, tekstyliami, fakturą czy odpowiednio dobranymi meblami.

Ważne będą też okna — im większe, tym lepiej. Doskonale sprawdzają się typowo fabryczne okna z licznymi szprosami (gęstymi podziałami). Mogą rozciągać się na całą ścianę — od prawej do lewej, od podłogi aż po sufit. Takie okna nie tylko podbijają klimat industrialny, ale też doświetlają przestrzeń. To bardzo istotne w tych wnętrzach, bo naturalne światło pomaga złamać surowość wystroju.

Kolekcja mebli do salonu Minimal
Duże okna z gęstymi szprosami (czyli dużą ilością podziałów) nawiązują do okien w fabrykach i innych budynkach przemysłowych

Kolory do salonu w stylu industrialnym

Salon w stylu industrialnym doskonale wygląda w szarościach. Często są to dominujące tony w tych wnętrzach — szary może beton na posadzkach, ścianach i suficie. Nie oznacza to jednak monotonii. Ponieważ beton konstrukcyjny ma swoją fakturę, przebarwienia i “plamy”, wprowadza wiele odcieni szarości i ciekawe struktury.

Industrial to oczywiście nie tylko beton. Doskonale wygląda tu też cegła — zarówno naga, jak i bielona. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by ściany otynkować. Świetnie sprawdzą się tynki surowe, zacierane na gładko lub z teksturą, ale nie gładziowanie i nie malowane (a więc wracamy do szarości).

Salon w stylu industrialnym warto nieco ocieplić i można to zrobić już na etapie projektowania bazy. Przede wszystkim doskonale pasują tu podłogi drewniane, szczególnie z drewna z odzysku (rozbiórkowego). Najlepiej stosować długie i szerokie deski. Świetnie wygląda tu drewno podłogowe o nieregularnych krawędziach wypełnianych fugą. Wpisuje się w naturalistyczny, surowy klimat, a jednocześnie wprowadza przytulną atmosferę swoją barwą i rysunkiem usłojenia.

Meble, wyposażenie, akcesoria i dodatki to głównie barwy stonowane — ziemiste brązy, ceglaste czerwienie, głębokie granaty czy czernie, ale również naturalne barwy drewna, kamienia i metalu. Dobrze wyglądają pojedyncze żywe akcenty — mocne czerwienie, żółcie czy pomarańcze — o ile wprowadzimy je z umiarem. Takie żywe elementy będą skupiały wzrok i łamały nieco monotonny schemat kolorystyczny.

Industrialna aranżacja salonu z jadalnią i kuchnią
Industrial uwielbia szarości i grafity, ale świetnie wygląda też wzbogacony o ceglastą czerwień, ziemiste brązy czy naturalne barwy drewna

Meble w stylu industrialnym do salonu

Salon w stylu industrialnym trzeba oczywiście umeblować. Charakterystyczne cechy mebli industrialnych to prosta konstrukcja, naturalne materiały, a także wykorzystanie metalu. Przykładem takich mebli są m.in. kolekcje Golo i Steel.

W salonie industrialnym dobrze wyglądają też meble minimalistyczne. Proste skrzyniowe formy i ograniczenie ozdobnych detali, które widzimy np. w kolekcji Vinci czy Minimal, pasuje tu jak ulał.

Meble industrialne to oczywiście wysoka jakość materiałów i wykonania. Doskonale sprawdza się lite drewno i stal. Nie do przyjęcia są natomiast kiepskiej jakości płyta meblowa, laminaty czy plastik.

Salon w stylu industrialnym należy wyposażyć w podstawowe elementy kącika wypoczynkowego — sofę i/lub fotele, stolik kawowy oraz szafkę RTV.

Wybierając sofę, uwagę warto zwrócić na proste, ale eleganckie materiały obiciowe. Dobrze sprawdzi się naturalna skóra (lub wysokiej klasy ekoskóra), jak i tapicerki tekstylne, najlepiej o prostych splotach. Preferowane kolory to oczywiście odcienie szarości, ale też brąz i odcienie musztardowego. Ponieważ jest to mebel pokaźnych rozmiarów, lepiej unikać barw jaskrawych, które mocno zaburzą wygląd pomieszczenia. Żywe kolory można natomiast wprowadzić poduchami czy narzutą.

Salon w stylu industrialnym - kolekcja mebli Steel
Meble w stylu industrialnym to proste formy i naturalne, często surowe materiały

Stolik kawowy do industrialnego salonu powinien być meblem prostym, ale nie nudnym. Świetnie pasują tu modele na stalowych nogach, płozach lub stelażu. Mile widziane są szklane blaty, choć drewno wprowadzi bardziej przytulny klimat.

Stolik Steel to przykład niezwykle prostej formy, która jednak urzeka rysunkiem usłojenia. Podobnie jest z dwuelementowym kompletem Bros czy stolikiem Mago. Miłośnicy nieco bardziej wybujałych form mogą z kolei wybrać stolik Diamond, Miqo lub Verte z półką podblatową.

Ostatni zasadniczy element kącika wypoczynkowego to szafka RTV. Do salonu w stylu industrialnym wybieramy oczywiście proste formy, najlepiej na metalowej podstawie. Z pomocą znów przychodzi kolekcja Steel i m.in. 2-szufladowa szafka RTV lub jej 3-szufladowa wersja.

Pozostałe meble do salonu

Oczywiście kącik wypoczynkowy to nie koniec. Meble do salonu w stylu industrialnym to także komody i szafki, witryny, kredensy, regały czy półki. Dobiera się je podobnie jak wcześniej wymienione elementy kącika wypoczynkowego. Stawia się zatem na proste formy, naturalne materiały i ich surowość.

Warto jednak zaznaczyć, że salon w stylu industrialnym to nie tylko minimalizm form. Industrial, jako jeden z niewielu stylów, pozwala skutecznie łączyć nowe i stare oraz proste i dekoracyjne. Doskonale pasują tu (i to warto podkreślić) pojedyncze elementy retro, a nawet DIY.

Przypomnę, że pierwotnie lofty zamieszkiwane były przez biednych artystów, którzy wyposażenie pozyskiwali m.in. z wystawek, pchlich targów czy śmietników. Wiele rzeczy robili (lub odnawiali) też sami. Jest tu zatem miejsce na różne elementy i pewien eklektyzm, choć warto utrzymać ogólny, jednolity charakter aranżacji.

Styl industrialny
Industrialne przestrzenie nie muszą być zimne i surowe. Odpowiednio dobrane meble, akcesoria i dodatki skutecznie ocieplają klimat i wprowadzają przytulną atmosferę

Salon w stylu industrialnym i dodatki

Salon w stylu industrialnym to również dodatki, akcesoria i niemeblowe elementy wyposażenia. Są doskonałym sposobem na dodatkowe ocieplenie wnętrza i nadanie mu przytulności.

Jeśli więc chcesz nieco złagodzić surowość salonu w stylu industrialnym, postaw na dekoracje z drewna, przyjemne w dotyku, kolorowe tekstylia czy estetyczne grafiki i obrazy na ścianach.

W sklepach z wyposażeniem wnętrza znajdziesz masę elementów określanych jako industrialne. Będą to zazwyczaj akcesoria metalowe, o surowej formie i wzornictwie. I tu trzeba uważać. Jeśli salon wyposażysz jedynie w skrajnie industrialne akcesoria, możesz łatwo pozbawić się ciepłej i przyjaznej atmosfery, która jest tu przecież bardzo ważna.

Przypominam — lofty były domeną bohemy artystycznej. Pasują tu zatem nie tylko koła zębate, wyeksponowane rury i stalowe konstrukcje. W aranżację industrialną wkomponujesz też dzieła sztuki — obrazy, rękodzieło, przedmioty sztuki użytkowej i czysto dekoracyjne elementy.

Mimo wszystko chodzi o salon, a więc miejsce, gdzie masz odpoczywać, relaksować się po pracy, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Nie chcesz zmienić tego pomieszczenia w muzeum przemysłu czy imitację fabryki. Masz z tej estetyki czerpać i się nią inspirować, ale nie możesz przesadzić. Nie bój się więc rodzinnych zdjęć, sentymentalnych pamiątek, czy ważnych dla Ciebie bibelotów, choćby i były “z innej bajki”. Pamiętaj, żeby w ferworze urządzania “wnętrza w stylu” nie zgubić swojej indywidualności, własnego poczucia estetyki i tego, co zmienia cztery ściany i sufit w Twój dom.

Komentarze

  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane
  • To pole jest wymagane

Polecamy również

NOWOCZESNE MEBLE DREWNIANE DO SALONU
Z MOTOCYKLEM U BOKU - PANORAMA 360°
ARTYSTYCZNY RAJ W PRZESTRZENI POPRZEMYSłOWEJ - PANORAMA 360°

Najnowsze wpisy

KUCHNIE NA PODDASZU - IDEALNE ROZWIąZANIE DLA MIłOśNIKóW DREWNIANEJ ZABUDOWY
INSPIRACJE – SYPIALNIE W PRZYTULNYM STYLU WEDłUG NAJNOWSZYCH TRENDóW
ŁóżKO DREWNIANE BUKOWE I DęBOWE – ZALET, RóżNICE I CIEKAWOSTKI

zobacz więcej

Najpopularniejsze tagi

Archiwum