Styl awangardowy w salonie z drewnianymi meblami
Projekt awangardowego salonu wypoczynkowego powinien być zrównoważony. Liczy się w nim każdy detal, jednak najważniejsze jest zachowanie odpowiednich proporcji. Styl awangardowy lubi proste meble drewniane o odpowiedniej linii, która nada pomieszczeniu szyku.
Krótka historia awangardy
Styl awangardowy zrodził się pod koniec XIX w. a jego rozkwit przypada na początek XX stulecia. To czas, w którym liczni artyści odrzucali dotychczasowe normy obowiązujące w sztuce. Odwrócenie się od greckiego mimesis, naśladującego rzeczywistość i stworzenie nowego dialogu skierowanego ku abstrakcji to główne założenie buntu awangardy
Nie jest tajemnicą, że ruch ten miał wyjątkowo podatny grunt w dużych miastach, gdzie wraz z rewolucją przemysłową, zmiany społeczne i światopoglądowe przechodziły dynamicznie. Awangarda jest więc nacechowana fascynacją maszynami, rozwojem technologicznym oraz nietypowymi formami.
Odejście od klasycznej formy sztuki nie było jednak całkowite. W końcu styl awangardowy do dziś uważamy za wysmakowany. Jest w nim szczypta sztuki, która stała się pomostem między pięknem w rozumieniu klasycystycznym a industrialnym buntem.
Styl awangardowy – cechy charakterystyczne
Awangarda może być trudna do zdefiniowania. To styl, który stale balansuje na krawędzi. Niektóre wyposażenie domu może być wyjątkowo wymyślne, o bujnych i niespotykanych kształtach, po to aby np. stół drewniany bądź krzesło stanowiło dla niego minimalistyczny kontrast.
Osoby, które uwielbiają delikatny i przytulny styl aranżacji przestrzeni (boho, skandynawski, wabi-sabi, japandi), wchodząc do typowego wnętrza awangardowego, mogą czuć pewien dyskomfort.
Istotną rolę w awangardzie odgrywają kolory. Stonowane palety kolorystyczne są zwykle wzbogacone o energetyczne kolory, które z pozoru do siebie nie pasują. To mogą być na przykład szarości, przełamane czernią wraz z czerwono-granatowymi akcentami. Lub limonkowa zieleń z żółcią podaną na szarym tle z odrobiną ciemnego brązu. Kolory nie są oczywiste, przenikają się w różnorodnych proporcjach, a mimo to tworzą stylową, spójną całość.
Bardzo ważne są materiały, z których wykonane zostało wyposażenie domu. Styl awangardowy lubuje się w metalowych wykończeniach, szkle, litym drewnie, a także lakierowanych powierzchniach i kolorowym lastryko.
Dekoracje i dodatki
Bardzo dobrze, jeśli w salonie znajdą się dzieła sztuki. Mamy tutaj szerokie spektrum malarstwa do wyboru. Ekspresjonizm, kubizm, surrealizm, abstrakcja – na każdy nurt znajdzie się miejsce w stylu awangardowym.
Inwestycja w sztukę sprawi, że wszystkie inne dekoracje salonu nabiorą artystycznego wydźwięku. Kolorowe szkło, abażury lamp z wiszącymi szklanymi koralikami, ramy obrazów, lustra podłogowe… W towarzystwie dzieł sztuki prezentują się świetnie.
Styl awangardowy doskonale reprezentują wnętrza starych, zachowanych kamienic w Warszawie. Ich klatki schodowe obfitują w czarno-białe podłogi, ozdobne kafle z wyżłobieniami (np. dziedziniec kamienicy przy ul. Noakowskiego 12 w warszawskim Śródmieściu) czy drewniane poręcze zawijanych klatek schodowych.
Meble drewniane a styl awangardowy
Jak wspomnieliśmy na samym początku, awangarda lubi proste meble drewniane o ciekawej linii. Mogą stanowić świetną bazę do opracowania aranżacji wnętrz salonu. Styl awangardowy został wymyślony przez (i dla artystów), więc dobry i trwały materiał mebli jest tu sprawą kluczową.
Lite drewno sprawdza się w awangardzie znakomicie. Nietypowe i nieregularne rozmieszczenie słoi sprawia, że żaden mebel nie jest taki sam. Natomiast jego wysoka jakość niesie ze sobą duże walory estetyczne. Dodatkowo, meble drewniane z powodzeniem można lakierować, nadając im odpowiedni ton kolorystyczny i niebanalny połysk.
Salon jako miejsce spotkań, powinien posiadać komfortowe strefy konwersacyjne. We współczesnych mieszkaniach będzie to oczywiście solidna kanapa z przestrzenią do oglądania kina domowego. Jednak nie bez znaczenia pozostają inne części salonu, które mogą zostać wykorzystane do dialogu.
Warto pomyśleć o wyznaczeniu miejsca na drewniany stolik kawowy z fotelami o niskim oparciu, aby stworzyć przestrzeń do small talku. Jeśli jesteś osobą towarzyską, doskonale znasz jego listę zalet. Szybkie espresso przy jednoczesnej wymianie kilku miłych słów, znacząco wpływa na utrzymanie przyjaznych stosunków z wpadającymi na kawę znajomym.
Jakie kolekcje mebli drewnianych wybrać?
Do stylu awangardowego możesz wybrać kolekcję mebli drewnianych BONA lub PARIS. Pierwsza z nich zachwyci fanów awangardy nietypowo wyrzeźbionymi nóżkami mebli. Wygięte kształty i masywne nogi przy jednoczesnym ascetyzmie, jaki niesie ze sobą drewno, to strzał w dziesiątkę. Ciekawy kształt stołu do jadalni może wypełnić wnętrze.
Kolekcja PARIS to natomiast zabawa formą w kontekście stylu awangardowego. To właśnie ten element, który może wprowadzić do wnętrza nieco zabawy. Zdobienia nawiązują do paryskiego szyku, który w połączeniu z industrialnymi elementami wydobędzie z aranżacji eklektyczne piękno.
Meble w formie żartu
Ciekawym akcentem wyposażenia salonu mogą okazać się meble o nietypowej formie, nawiązującej do popkultury. Sofa w kształcie ponętnych ust, obłe świeczniki, kolorowe lampy, ciekawe żyrandole lub kryształowe plafony. W skrócie coś, co teoretycznie nie powinno pasować do zgranego wnętrza.
Rozbicie linii kolorystycznej dekoracyjnych poduszek ym gabinecie. Ciekawe i zaskakujące rozwiązania, wprowadzone do aranżacji ze smakiem, mają szansę stać się główną atrakcją salonu.
Styl awangardowy – podsumowanie
Projekt wnętrza, które we właściwy sposób oddaje ducha awangardy to zadanie dla doświadczonego projektanta. Potrzebna jest tu znajomość historycznych kontekstów, aby skompletować i wyważyć styl wyposażenia salonu.
Nic jednak nie szkodzi, aby takie wnętrze spróbować stworzyć samodzielnie. Może to wymagać poświęcenia mu nieco więcej czasu, jednak efekty mogą okazać się zniewalające!
Komentarze